Recenzja książki: Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego

Recenzuje: Piotr Piekarski

Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego to znakomita książka przygodowa, która pokaże młodym czytelnikom, jak fascynująca może być historia.

recenzja Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego

Tymek jest pogrążony w smutku. Jego przyjaciel, Kot, zaginął i chłopiec nie może znaleźć sobie miejsca. Nie wie, że wkrótce czeka go kolejna przygoda. Wyprawa do zamku z Mosznej, gdzie czeka już jego przyjaciółka Tosia oraz wiewiórka Basia. Wspólnie odkryją, że ten przepiękny zamek kryje wiele tajemnic. Co ważniejsze, niektóre spośród nich mogą być powiązane z tajemniczym zniknięciem Kota. Dzieci wyruszają więc w kolejną podróż w czasie. Ale czy uda im się odnaleźć przyjaciela? I czy szczęśliwie powrócą do teraźniejszości?

Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego to literatura dla młodych czytelników szyta na miarę. Jest tu wszystko, co dzieci kochają i co sprawia, że chętnie sięgną one po tę książkę. Rozdziały są krótkie, co sprawia, że lekturę łatwiej przyswoją zwłaszcza młodsi czytelnicy. Mamy postaci, będące ich równolatkami, dzięki czemu odbiorcom łatwiej się będzie z nimi identyfikować. Co ważne, równie dużą rolę jak tytułowy Tymek odgrywa jego przyjaciółka, Tosia, dzięki czemu dziewczynki także odnajdą postać, której będą kibicować. Mamy bohaterów zwierzęcych, uwielbianych zwłaszcza przez młodsze dzieci. Mamy szczyptę magii, podróże w czasie, a także sporo tajemnic i sekretów. Mamy wartko płynącą akcję, odpowiednio wysoką stawkę (na szali jest wszak los przyjaciela Tymka!), zaskakujące zwroty biegu zdarzeń. Mamy – wreszcie – sporo informacji historycznych, ale podanych w sposób jak najbardziej przystępny.

Wykorzystanie wiedzy historycznej jako elementu prowadzącego do rozwiązania zagadki okazuje się zabiegiem jak najbardziej trafionym. Dzięki temu dzieci nie traktują ich jako nużącego wykładu, ale jako ciekawostki, które przyswajają z dużym zainteresowaniem. Jest więc w powieści sporo hrabim von Tiele-Wincklerze i zamku w Mosznej – jednym z najpiękniejszych tego typu zabytków w Polsce, w którym funkcjonuje również nietuzinkowy hotel. Lektura książki może okazać się ciekawym wstępem do zwiedzenia tego miejsca – w Tymku, Czarnym Kocie i śpiących lwach hrabiego opisano bowiem wiele miejsc dostępnych dla gości zamku. Książka Sylwii Winnik pokazuje też dzieciom, że zwiedzanie starych zamków czy pałaców nie musi być nudne – może wiązać się z poznawaniem historii o tajemnicach przeszłości, fascynujących legend czy informacji o życiu ludzi w dawnych czasach.

Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego to naprawdę udana kontynuacja tomu pierwszego – Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny – a zarazem fascynująca podróż w czasie i przestrzeni. Warto wybrać się w nią wraz z bohaterami cyklu.

Tagi: Fantasy dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego
Inne książki autora
Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka
Sylwia Winnik0
Okładka ksiązki - Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka

Miłość to ostatnia rzecz, o której się myśli, gdy padają słowa: obóz koncentracyjny. A jednak setki zachowanych listów, tych oficjalnych i tych przekazywanych...

Dziewczęta z Auschwitz
Sylwia Winnik0
Okładka ksiązki - Dziewczęta z Auschwitz

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy