Recenzja książki: Uczeń kuglarza. Magik i złodziejka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie bez powodu Kraków zaliczany jest do miast posiadających bogatą, wielowiekową historię. Związane są z nim nie tylko legendy, ale przede wszystkim udokumentowane ważne wydarzenia historyczne. Do dziewiętnastowiecznego Krakowa zaprasza czytelnika Annina Mikama, osadzając w nim akcję powieści Uczeń kuglarza (kontynuacja Magika i złodziejki).

Jest rok 1829. W Krakowie mieszka piętnastoletni Wiktor Worowski. Marzy o pokazach sztuk magicznych (najlepiej w jego własnym wykonaniu). Podążając za marzeniami, Wiktor udaje się do Salonu Sztuki, gdzie spotyka słynnego Maksymiliana Gardzińskiego, należącego do tajnego stowarzyszenia alchemików bogatego uczonego o reputacji dziwaka. Od tej chwili akcja nabiera rumieńców: unosząca się nad taflą wody gigantyczna postać niczym ważka o łbie wielkim i czarnym jak armatnia kula dawała światło tak jasne, że trzeba było odwrócić głowę. Dlaczego Wiktor poszedł za spadającą gwiazdą (okazała się być statkiem powietrznym), która na brzegu Wisły, tuż pod Wawelem, nagle wybuchła? Gdyby został w domu, jego rdzeń kręgowy nie uległby przerwaniu. Ale przecież gdyby nie poszedł, nie spotkałby Seweryna Króla i nie zaprzyjaźnił się z Tomem, człowiekiem-maszyną z Novej Nevady. Jak zdobyć zaczarowany młynek do wytwarzania elektryczności, która ożywi Toma? Jak odzyskać kasetę z zapasowym reaktorem? Komu zaszkodziła śmiertelnie trująca ciecz radioaktywna? Zanim czytelnik odnajdzie odpowiedzi na wszystkie pytania, przeniesiony zostanie do pełnego przygód świata magicznych sztuczek.

W Uczniu kuglarza dzieje się dużo i szybko. Jest w lekturze wszystko to, co być powinno: są przygody oraz kłopoty; jest miłość, przyjaźń, ale są i rozbite marzenia; nie brakuje trafnych spostrzeżeń ani życiowej mądrości; opisy przyrody wzbudzają refleksje; zainteresowanie budzą technologiczne nowinki, a wizja drzemiących w kamieniu filozoficznym sił magicznych pobudza wyobraźnię. Na początku książki autorka zamieściła wykaz zastosowanych w niej fragmentów, pochodzących z Przysłów piekielnych, Oblężenia Koryntu oraz Księgi Izajasza. Znajdująca się na okładce ilustracja Alexandra Janssona stanowi doskonałe wprowadzenie w treść.

Opublikowany nakładem Wydawnictwa Dwukropek Uczeń kuglarza zainteresuje dzieci starsze. Przenosząc je w niecodzienny świat magii, pozwoli przeżyć niezwykłą przygodę.

Tagi: Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Uczeń kuglarza. Magik i złodziejka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uczeń kuglarza. Magik i złodziejka
Książka
Inne książki autora
Magik i złodziejka
Anniina Mikama0
Okładka ksiązki - Magik i złodziejka

Piętnastoletnia Mina, czyli Wilhelmina Holm, jest złodziejką. Kradnie na ulicach Helsinek w latach 90. XIX wieku (umiejscowienie akcji ma znaczenie - jest...

Władcy iluzji
Anniina Mikama 0
Okładka ksiązki - Władcy iluzji

Profesor Worowski otrzymuje od swojego dobrego przyjaciela zaproszenie do Londynu. Tom i Mina postanawiają również skorzystać z okazji i wraz z nim udają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy