Recenzja książki: Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kończąca trylogię Uczniowie Hippokratesa powieść Doktor Zosia to nie tylko opowieść o wojnie i życiu ludzi pod niemiecką okupacją. To przede wszystkim historia medycyny na ziemiach polskich, to barwnie pokazana odpowiedzialna praca personelu medycznego. Gdyby losy bohaterów przypadły na lata powojenne, wielu z nich miałoby okazję stać się światowej sławy autorytetami. Jest więc Doktor Zosia wyrazem wdzięczności za ich wkład w rozwój medycyny.

recenzja Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia

Tytułowa doktor Zosia Nibużanka od początku dała się poznać z najlepszej strony. Już pracując w Szpitalu Świętej Zofii, odwiedzała zarobkujące na ulicach kobiety (zachęcała je do badań, szukała innych miejsc zatrudnienia), ale dopiero w chwili podjęcia pracy w Wojskowym Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie (zbombardowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego), gdy wreszcie mogła przestać ukrywać swoje pasje oraz inteligencję, rozpoczęło się dla niej nowe życie: stabilizacja pozycji zawodowej, staże w kolejnych klinikach i zakładach specjalistycznych, nowe przyjaźnie, wybory (nie zawsze właściwe), miłość, ale i konferencje naukowe, badania analityczne, doświadczenia kliniczne, białe niedziele (objazdowe badania rentgenowskie w terenie), w końcu – odnalezione uczucie, małżeństwo i rodzina. Praca zawodowa doktor Zosi przeplata się z jej życiem prywatnym. A gdy wybucha II wojna światowa i do szpitala wkraczają Niemcy… niestety, zmianie ulec musiało wszystko. I były to zmiany na gorsze. Najgorsze.

Na wzruszającą treść Doktor Zosi składają się dwie zasadnicze części: choć Ałbena Grabowska nie dokonała wyraźnego podziału, czytelnik łatwo wyczuje granicę pomiędzy ważnymi okresami w historii polskiej medycyny (lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku oraz czas hitlerowskiej okupacji). Barwnym językiem opisuje autorka codzienność bohaterów: podstawowe zasady obowiązujące lekarzy, relacje personelu medycznego z pacjentami, nowoczesne – na ówczesne czasy – metody badań oraz sposoby leczenia, ciężkie sytuacje zdrowotne (wraz z opisami zagrażających życiu matki i/lub dziecka akcji porodowych), a także rozwijający się ruch oporu, mały sabotaż, działalność Polskiego Państwa Podziemnego (również na terenie szpitala), pomoc dla Żydów w getcie, akcje dywersyjne AK, tragizm Powstania Warszawskiego. Niejeden raz oczy doktor Zosi zachodziły łzami – czasem szczęścia, a niekiedy grozy.

W treści publikacji Wydawnictwa Marginesy przewijają się nazwiska światowej sławy naukowców, lekarzy, aktorów, polityków, noblistów. Wśród znanych postaci znalazł się m. in. marszałek Józef Piłsudski, noblistka Maria Skłodowska-Curie, poeci Julian Tuwim i Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Wyspiański, twórca fabryki czekolady Jan Wedel. Jest również słynący z wyjątkowej charyzmy, a opiekujący się nawykłymi do biedy i ograniczeń dziećmi, doktor Janusz Korczak. Osobny wątek poświęcony został najwybitniejszym artystkom swoich czasów, uwielbianym przez tłumy, primabalerinom – Zuli Pogorzelskiej oraz Lodzie Halamie. Jest jeszcze więcej bohaterów – postaci tragicznych, którym odebrano życie w obozach koncentracyjnych czy w Katyniu (w przypisach zamieszczono notki dotyczące ich życia i działalności). Każdy rozdział poprzedza biogram wybranego naukowca (z podkreśleniem jego osiągnięć). Jest w lekturze mnóstwo dat, nazwisk, wydarzeń historycznych, wiadomości medycznych, dyskusji nad skutkami badań, opisów odkryć, etapów rozwoju nauki. Są życiowe rady i przestrogi, egzystencjalne refleksje.

Prawie sześćsetstronicowa opowieść dokumentalno-fabularna Doktor Zosia nie pozwoli oderwać się od lektury przed doczytaniem do końca.

Tagi: Proza w opracowaniach tematycznych

Kup książkę Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia
Książka
Inne książki autora
Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich. Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu...

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli

Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z  podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed  wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy