Recenzja książki: Układanka

Recenzuje: Dorota Józefiak

Układanka Stanisława Załuskiego jest powieścią z pogranicza thrillera i sensacji z elementami historycznymi. Od pierwszych stron intryguje - najpierw pojawieniem się owianego tajemnicą lekarza, potem propozycją, jaką ten składa głównemu bohaterowi (jednocześnie narratorowi powieści), a w końcu składaniem w całość historii pewnego darczyńcy, o którym nikt nic nie wie. 
 
Leon Nieroba jest tajemniczym człowiekiem, który ufundował klinikę w Bostonie, zasilił konta 100 zakonów na całym świecie, a potem przepadł bez wieści. Jeden z lekarzy próbuje dowiedzieć się, kim tak naprawdę był ten mężczyzna - chce, żeby pisarz i dziennikarz, który trafił do niego na konsultację jednego z onkologicznych przypadków, zajął się prześledzeniem życia Nieroby, a także na podstawie swoich badań napisał książkę, która będzie pewnego rodzaju hołdem dla darczyńcy. Uznaje on, że tak dobry człowiek nie może zostać zapomniany.

Nie jest to proste zadanie. Leon Nieroba nie pojawia się w zasadzie w żadnych materiałach prasowych, a jeśli już, to wspomina się o nim krótko, jednym zdaniem. Mało jest świadków z czasów, w których żył ów tajemniczy mężczyzna - zwłaszcza, że jego życie związane było głównie ze Szwajcarią. Dziennikarz odbywa pierwszą podróż zagraniczną podczas prowadzenia researchu, później kilka po Polsce. Szuka informacji, ludzi, którzy mogą pamiętać, szuka tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. W tytułowej układance pojawiają się nowe elementy - nowe imiona, nazwiska. Dziennikarz cofa się do międzywojnia i II wojny światowej. Krok po kroku odnajduje rodzinę, przyjaciół, wrogów Leona - wszystkich, którzy zajmują znaczące miejsce w jego historii.

Sam dziennikarz podupada na zdrowiu. Boi się, że przyczyna jest podobna, jak w przypadku jego matki, która niedawno zmarła na raka. Nie poddaje się jednak i pomimo bólu i złego samopoczucia dalej prowadzi śledztwo, grzebiąc w przeszłości, żeby tylko dopełnić swojego zobowiązania i napisać książkę. 

Powieść Stanisława Załuskiego czyta się naprawdę szybko. Wydarzenia z przeszłości, do których sięga dziennikarz, często zdumiewają i szokują. II wojna światowa była czasem dramatycznym, a jej okrucieństwo lat wojny do dziś wzbudza wielkie emocje. Autor porusza tematy trudne, takie jak macierzyństwo w trakcie wojny, walka o przetrwanie, o wolność, o siebie i swoje ocalenie, wplatając w opowieść historię Leona Nieroby, a także jego rodziny.

Załuski prowadzi narrację sprawnie - nie ma tu zbędnych opisów, dygresji, wtrąceń. Styl powieści nie razi, nie odrzuca i nie straszy licznymi błędami.

Dodatkowym atutem książki jest domknięcie powieści, rozwiązanie większości zagadek, wyjaśnienie wszystkiego, co było do wyjaśnienia. Finałowa układanka nie musi zachwycić każdego czytelnika, ale z pewnością okazuje się spójna i interesująca. 
 
Układanka Stanisława Załuskiego to więc książka godna polecenia każdemu, kto ceni powieści trzymające w napięciu, z elementami grozy i z dużą ilością zagadek do rozwiązania.

Tagi: Układanka, Układanka recenzja, Układanka książka, Stanisław Załuski Układanka, Stanisław Załuski recenzja, Stanisław Załuski książka, Stanisław Załuski

Kup książkę Układanka

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Układanka
Książka
Układanka
Stanisław Załuski
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy