Recenzja książki: Ulice

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przemierzane codziennie, często w pośpiechu, komunikacyjne trakty popularne są do tego stopnia, że w ogóle nie zwraca się na nie uwagi. Anna Skowrońska zaprasza czytelnika, by to zmienić i wybiera się wraz z nim w podróż ulicami świata. Zatem… wyruszamy!

recenzja Ulice

W Ulicach jest co oglądać. Oczom podróżujących ukazują się miejsca z przeszłości, ale i te, do których łatwo dotrzeć współcześnie. Śledząc historię, czytelnik przemierza kraje oraz kontynenty. Podąża śladem wędrownych kupców, gdzie w miejscach ich postojów powstawały bogate miasta z targowiskami pełnymi różnorodnych towarów i ludzi. Wędruje wzdłuż miejskich murów, przygląda się wytyczającym główne ulice starożytnym Rzymianom. Przechodzi pod arkadami, wspina się po kolorowych schodach, dotyka łokciami ścian kamienic. Obecny jest na ulicach ukrytych pod wodą, leżących pod ziemią, przedzielonych murami, spływających sokiem pomidorowym, przyozdobionych lodowymi rzeźbami, upiększonych muralami. Wreszcie – zatrzymuje się pod wieczną latarnią, która – świecąc dniami i nocami – przypomina o żyjących kiedyś w tym miejscu Żydach.

Różnorodność wybranych przez autorkę komunikacyjnych traktów prowadzi czytelnika na ulice odtworzone dzięki odkryciom archeologicznym oraz wybudowane współcześnie (przemyślane, dokładnie zaprojektowane, wygodne, z użyciem nowoczesnych materiałów); na ulice wąskie i szerokie, krótkie i długie, hałaśliwe oraz spokojne, opatrzone tabliczkami z nazwami lub samymi numerami. Kieruje go na przelotowe arterie (często bez skrawka zieleni), aleje, ścieżki, skwery, bulwary, zaułki, planty (w miejscu płynących kiedyś rzek), prospekty; na ulice opatrzone nazwiskami osób wartych upamiętnienia (w 2023 roku w miastach siedemnastu europejskich krajów tylko co dziesiąta ulica nosiła imiona kobiet), nazwami przyrodniczymi (gdyby wilki z Wilczej wpadały na sarny z Sarniej czy bobry z Bobrowej, ludzie musieliby siedzieć w domach), a także nazwami mylącymi (bywa tak, że przy ulicy Lipowej nie rośnie ani jedna lipa) oraz często zmienianymi (panująca władza, wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności). Nie ma wątpliwości, że jest gdzie spacerować!

Publikacja Wydawnictwa Muchomor bogata jest w fakty historyczne, dane geograficzne, ciekawostki. Nie brak dat, nazwisk, nazw ani liczb. Pojęcia architektoniczne wyjaśniono, obcojęzyczne terminy przetłumaczono na język polski. Na mapkach zajmujących wewnętrzne strony okładek zaznaczono kraje i miasta, o których jest mowa w tekście. Na końcu książki na czytelnika czeka zadanie do wykonania, które – wraz z kilkoma podpowiedziami – stanowi zachętę do pracy własnej. Treść Ulic, zapisana na kolorowych kartkach, została bogato opatrzona barwnymi ilustracjami Aniny Mengerovej. Wszystko to w odbiorcach – uczniach starszych klas szkoły podstawowej – wzbudzi zainteresowanie, ułatwi zapamiętanie oraz utrwalenie prezentowanych treści.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Ulice

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ulice
Książka
Ulice
Anna Skowrońska
Inne książki autora
Ziemia
Anna Skowrońska 0
Okładka ksiązki - Ziemia

WIATR, WODA, OGIEŃ, a teraz też ZIEMIA to zestaw obowiązkowy dla każdego, kto interesuje się KLIMATEM i EKOLOGIĄ. 4 książki w prosty sposób opowiadają...

Energia
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Energia

Czym jest energia? Skąd się bierze? Jak można ją wykorzystać? Książka wyjaśnia kluczowe pojęcia związane z energią w łatwym do zrozumienia języku. Opowiada...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy