Recenzja książki: Uwierzyć w Jezusa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jezus Chrystus jest postacią historyczną. Przez wierzących uważany jest za Mesjasza. Wielu uznaje Go za osobistego Zbawiciela i Pana. Wciąż jednak jeszcze są tacy, dla których osoba Mistrza z Nazaretu mało znaczy. Jeszcze inni negują Jego bóstwo, stawiając Go w równym rzędzie z bardziej lub mniej znanymi prorokami. Książka Uwierzyć w Jezusa jest doskonałą propozycją bliższego poznania Tego, który z miłości do człowieka przyjął śmierć krzyżową. Świadomość wielkości Jego ofiary pomaga pokochać Go i powierzyć Mu swoje życie.

Ruth Burrows w ciekawy i przystępny sposób zwraca się do współczesnego człowieka, pełnego lęków, wewnętrznego rozbicia i osamotnienia. Chce wzbudzić w nim pragnienie Boga i podporządkowanie temu pragnieniu swego życia. Opierając się na Piśmie Świętym, próbuje przekonać czytelnika, że Boże wezwanie dotyczy każdego z nas, wszyscy bowiem zostaliśmy powołani do świętości. Zachęca tym samym do nieustannej troski o osiągnięcie królestwa niebieskiego. Przypomina ewangeliczne wyznanie: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie (J 14, 6) – słowa Jezusa skierowane do Tomasza są najlepszym odzwierciedleniem prawdy, o której nie wolno zapominać.

Refleksje autorki mają na celu poruszenie głębokich pokładów ludzkiej duszy. W tym celu dokonuje ona rozróżnienia pomiędzy akceptacją dogmatów a osobistym stosunkiem do Zbawiciela: trudności przeżywane przez człowieka wierzącego winny zostać ukryte w miłosnej relacji z Tym, bez którego łatwo zatracić się w pełnej złudnych pokus codzienności. Jedynie Zbawiciel jest w stanie przemienić ludzkie serca, uwrażliwiając je równocześnie na prawdę, dobro i piękno. Z Nim łatwiej znieść życiowe próby a przyjęcie duchowości Krzyża to najlepsza wizytówka ucznia Chrystusa, który potrafi żyć pełnią życia.

Książka Uwierzyć w Jezusa należy do kręgu literatury specjalistycznej. Pomimo tego, że napisana jest językiem teologicznym, z powodzeniem mogą po nią sięgnąć również pozostali czytelnicy. Ponieważ wszyscy zostaliśmy wezwani do świętości, Ruth Burrows zwraca się do każdego z nas z osobna. By ułatwić nam odbiór, swoje rozważania poparła fragmentami tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami), wspomnieniami o świętych Kościoła katolickiego, opisami konkretnych sytuacji, będących wynikiem spotkań z ludźmi, a także cytatami pochodzącymi z filmów oraz sztuk teatralnych. Przyjęcie refleksji karmelitanki z Norfolk bez wątpienia przyczyni się do umocnienia życia duchowego, co zaowocuje pogłębieniem wiary w Jezusa Chrystusa.

Kup książkę Uwierzyć w Jezusa

Zobacz opinie o książce Uwierzyć w Jezusa
Uwierzyć w Jezusa
Ruth Burrows OCD
Istota modlitwy
Ruth Burrows OCD0
Okładka ksiązki - Istota modlitwy

Jeśli pragniesz zagłębić się w istotę modlitwy sięgnij po przewodnik po modlitwie Ruth Burrows, karmelitanki, mieszkającej w klasztorze w sercu hrabstwa...