W nadziei na lepsze jutro

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-09-18
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83- 65684-23- 3
Liczba stron: 240

Ocena: 4.57 (7 głosów)

Recenzja: W nadziei na lepsze jutro

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Miłosne perypetie, intrygi i niespodziewane zwroty akcji to domena powieści obyczajowych kierowanych przede wszystkim do kobiet. Nie inaczej jest w przypadku debiutanckiej książki Ewy Bauer W nadziei na lepsze jutro. Jest uczucie, zdrada i miłosne wzloty i upadki bohaterów. 

Anna to młoda kobieta, którą czytelnik poznaje w momencie jej pobytu i podjęcia stażu w jednej z firm mieszczących się w Hiszpanii. Na początku wiemy jedynie tyle, że Anna została boleśnie skrzywdzona przez najbliższego mężczyznę i tylko daleki wyjazd zdołał pomóc jej pozbierać myśli i podjąć decyzje dotyczące dalszego życia. Gdy cofamy się do roku poprzedzającego wyjazd Anny do Hiszpanii, poznajemy liczne szczegóły jej nagłej ucieczki z Polski. Na kartach powieści obok wielkiej miłości Anny i Roberta zaczynają pojawiać się pęknięcia, które rujnują tak, zdawać by się mogło, szczęśliwy, wymarzony związek. Niebagatelną rolę w jego rozpadzie miały także dwie kobiety, które siecią intryg krzywdzą nieświadomą Annę, ale też same wikłają się w romanse bez przyszłości. Pozostaje tylko pytanie, czy Anna będzie chciała i potrafiła wybaczyć Robertowi jego krzywdy?

W nadziei na lepsze jutro to niewielka objętościowo powieść, kipiąca bólem, smutkiem i rozczarowaniem. Na pierwszy plan wysuwają się emocje trudne i negatywne. W zasadzie niemal wszystko, co spotyka Annę, wiąże się z jakąś formą bólu. Kobieta nie zawsze radzi sobie z krzywdą zadawaną jej przez najbliższych, nie ma do kogo zwrócić się o pomoc, wiele emocji tłumi w sobie. Współczujemy głównej bohaterce, jednak z biegiem opowieści Anna nie jawi się czytelnikowi już jako krystalicznie czysta postać. Każdy bowiem popełnia błędy, każdy czasami wchodzi na zakazane ścieżki. 

Można odnieść wrażenie, że W nadziei na lepsze jutro to powieść analityczna, skupiająca się przede wszystkim na faktach, nie zaś na opisach. A to właśnie opisy dodają smaku każdej historii. Nie tylko nazywając emocje bohaterów buduje się w powieści napięcie czy atmosferę. Bardzo ważne jest wykorzystanie w tym celu przestrzeni - ze wszystkimi  barwami, fakturami, smakami i zapachami. Zabrakło w powieści właśnie tej odskoczni od galopujących faktów i opisów zdarzeń. Warto byłoby je rozbudować, uczynić je ważniejszymi.

W nadziei na lepsze jutro to powieść otwierająca trylogię Kolory uczuć. Jak na literacki debiut jest całkiem udaną próbą zmierzenia się z tworzeniem opowieści, budowaniem napięcia i intryg oraz powoływaniem do życia bohaterów. I chociaż może nie wszystko w powieści jest idealne, nie każde wydarzenie zostaje w pełni wiarygodnie opisane, bohaterowie nie zawsze zachowują się tak, jak można by było się spodziewać, to warto z ciekawością wypatrywać kolejnych tomów opowieści: Kruchości jutra i Słonecznego jutra - by poznać dalsze losy Anny, ale też po to, by śledzić rozwój pisarskich umiejętności autorki.

Tagi: W nadziei na lepsze jutro, W nadziei na lepsze jutro recenzja, W nadziei na lepsze jutro książka, Ewa Bauer W nadziei na lepsze jutro, Ewa Bauer recenzja, Ewa Bauer książka, Ewa Bauer

Kup książkę W nadziei na lepsze jutro

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W nadziei na lepsze jutro
Inne książki autora
Kruchość jutra
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - Kruchość jutra

Czy jeden mail może uruchomić lawinę nieszczęść? Anna przeżywa szok. Postanawia się wyprowadzić i ułożyć sobie życie na nowo u boku mężczyzny, któremu...

Kurhanek Maryli
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - Kurhanek Maryli

Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
To, co zostało
Jodi Picoult
To, co zostało
Przerwany sen Kashi
Dawid Kornaga;
Przerwany sen Kashi
Sekundnik
Barbara Stenka
Sekundnik
Gra Geralda
Stephen King
Gra Geralda
ABBA. Fenomen i legenda
Marzena Tarka
ABBA. Fenomen i legenda
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy