W nadziei na lepsze jutro

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-09-18
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83- 65684-23- 3
Liczba stron: 240
Dodał/a recenzje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 4.57 (7 głosów)

Miłosne perypetie, intrygi i niespodziewane zwroty akcji to domena powieści obyczajowych kierowanych przede wszystkim do kobiet. Nie inaczej jest w przypadku debiutanckiej książki Ewy Bauer W nadziei na lepsze jutro. Jest uczucie, zdrada i miłosne wzloty i upadki bohaterów. 

Anna to młoda kobieta, którą czytelnik poznaje w momencie jej pobytu i podjęcia stażu w jednej z firm mieszczących się w Hiszpanii. Na początku wiemy jedynie tyle, że Anna została boleśnie skrzywdzona przez najbliższego mężczyznę i tylko daleki wyjazd zdołał pomóc jej pozbierać myśli i podjąć decyzje dotyczące dalszego życia. Gdy cofamy się do roku poprzedzającego wyjazd Anny do Hiszpanii, poznajemy liczne szczegóły jej nagłej ucieczki z Polski. Na kartach powieści obok wielkiej miłości Anny i Roberta zaczynają pojawiać się pęknięcia, które rujnują tak, zdawać by się mogło, szczęśliwy, wymarzony związek. Niebagatelną rolę w jego rozpadzie miały także dwie kobiety, które siecią intryg krzywdzą nieświadomą Annę, ale też same wikłają się w romanse bez przyszłości. Pozostaje tylko pytanie, czy Anna będzie chciała i potrafiła wybaczyć Robertowi jego krzywdy?

W nadziei na lepsze jutro to niewielka objętościowo powieść, kipiąca bólem, smutkiem i rozczarowaniem. Na pierwszy plan wysuwają się emocje trudne i negatywne. W zasadzie niemal wszystko, co spotyka Annę, wiąże się z jakąś formą bólu. Kobieta nie zawsze radzi sobie z krzywdą zadawaną jej przez najbliższych, nie ma do kogo zwrócić się o pomoc, wiele emocji tłumi w sobie. Współczujemy głównej bohaterce, jednak z biegiem opowieści Anna nie jawi się czytelnikowi już jako krystalicznie czysta postać. Każdy bowiem popełnia błędy, każdy czasami wchodzi na zakazane ścieżki. 

Można odnieść wrażenie, że W nadziei na lepsze jutro to powieść analityczna, skupiająca się przede wszystkim na faktach, nie zaś na opisach. A to właśnie opisy dodają smaku każdej historii. Nie tylko nazywając emocje bohaterów buduje się w powieści napięcie czy atmosferę. Bardzo ważne jest wykorzystanie w tym celu przestrzeni - ze wszystkimi  barwami, fakturami, smakami i zapachami. Zabrakło w powieści właśnie tej odskoczni od galopujących faktów i opisów zdarzeń. Warto byłoby je rozbudować, uczynić je ważniejszymi.

W nadziei na lepsze jutro to powieść otwierająca trylogię Kolory uczuć. Jak na literacki debiut jest całkiem udaną próbą zmierzenia się z tworzeniem opowieści, budowaniem napięcia i intryg oraz powoływaniem do życia bohaterów. I chociaż może nie wszystko w powieści jest idealne, nie każde wydarzenie zostaje w pełni wiarygodnie opisane, bohaterowie nie zawsze zachowują się tak, jak można by było się spodziewać, to warto z ciekawością wypatrywać kolejnych tomów opowieści: Kruchości jutra i Słonecznego jutra - by poznać dalsze losy Anny, ale też po to, by śledzić rozwój pisarskich umiejętności autorki.

Kup książkę W nadziei na lepsze jutro

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W nadziei na lepsze jutro
Inne książki autora
Kurhanek Maryli
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - Kurhanek Maryli

Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki...

Kruchość jutra
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - Kruchość jutra

Czy jeden mail może uruchomić lawinę nieszczęść? Anna przeżywa szok. Postanawia się wyprowadzić i ułożyć sobie życie na nowo u boku mężczyzny, któremu...

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Pieśń odkupienia
Lynn Austin
Okładka książki - Pieśń odkupienia
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy