Recenzja książki: Wielka księga wartości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ każdy człowiek posiada własną godność, zobowiązani jesteśmy do okazywania innym szacunku i poważania. Nakładem Jedności ukazała się pięknie wydana Wielka księga wartości. Stanowiąc zbiór zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać, lektura pokazuje ogromną wartość prawidłowych relacji międzyludzkich.

Esteve Pujol i Pons, dokonując wyboru tekstów zebranych w publikacji, kładzie na szali dwadzieścia sześć cech. Każdej z nich została poświęcona inna opowieść, wśród których znalazły się polskie, hiszpańskie, rosyjskie, argentyńskie, chińskie, arabskie i kameruńskie podania ludowe, greckie baśnie, indyjskie bajki oraz historie północnoamerykańskie. Jedne pochodzą z dorobku braci Grimm, Hansa Christiana Andersena czy Rudyarda Kiplinga, inne natomiast powstały dzięki zaangażowaniu Jacinta Verdaguera, Félixa Marii Samaniego, Oscara Wilde`a oraz Charlesa Perraulta. Wszystkie pokazują, dlaczego tak ważna jest praca nad kształtowaniem charakteru: wierność, wrażliwość i uprzejmość, cierpliwość, szczerość oraz szacunek, a także odpowiedzialność, tolerancja, współpraca i zaangażowanie – to tylko niektóre z cech ułatwiających współżycie międzyludzkie.

Zaprezentowanych w lekturze dwadzieścia sześć wzruszających opowieści (każda z nich to cztery strony tekstu wraz z wymownymi ilustracjami oraz jasnym określeniem, o jaką wartość chodzi) skłania ku refleksji. Dzięki nim czytelnik przeżyje niezapomniane chwile. Razem z bohaterami zajrzy do kryjówki rozbójników, sprawi radość elfom, poszuka oka słonia oraz podyskutuje z duchami pustyni. Wyryje na skale ważne słowa, z trzcinami zakołysze się na wietrze i schroni w kryjówce między głazami. Wykąpie się w orzeźwiających wodach Sanagi, po czym razem z jaskółką pomoże najuboższym. Dowie się również, dlaczego wielbłąd ma dwa garby, krab od czasu do czasu pozbawiony jest pancerza, a gór nie da się przesunąć. W opowieściach zaakcentowano morał, który zamieszczony w różowych ramkach (wraz z miniaturowymi ilustracjami treści) przypomina o konieczności pracy nad sobą. Uzupełnieniem są zamieszczone na końcu, a dopasowane do omawianych wartości, aforyzmy.

Publikacja Wydawnictwa Jedność skierowana została do czytelnika w każdym wieku (dzieci, rodzice, nauczyciele). Dobór opowieści oraz interesujący sposób przekazu sprawiają, że Wielka księga wartości stanowi lekturę niezwykle pociągającą. Kolorowe ilustracje autorstwa Adrii Fruitós, dzięki swej trafności i subtelności, doskonale odzwierciedlają treść. Twarda okładka (jej wewnętrzne strony pokrywają fragmenty ilustracji odnoszących się do omawianych wartości) umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę. Atutem jest również duży format książeczki. Bez wątpienia propozycja Wydawnictwa Jedność spotka się z aprobatą czytelnika, który poznaje (lub utwierdza) konieczny do prawidłowego funkcjonowania system wartości.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Wielka księga wartości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wielka księga wartości
Książka
Wielka księga wartości
Esteve Pujol i Pons
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje