Recenzja książki: Wielki bałagan i jeszcze większe porządki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Problemy dziecka, chociaż czasami w pojęciu dorosłych małe i nieważne, należą jednak do bardzo istotnych. Ponieważ umiejętność radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego jest cechą charakterystyczną człowieka dojrzałego, koniecznym staje się wykształcenie u dzieci odpowiednich postaw i zachowań. Książka „Wielki bałagan i jeszcze większe porządki” pokazuje sposób realizacji zaplanowanych, podjętych oraz konsekwentnie doprowadzanych do końca działań.

Christine Merz sprawnie wprowadza młodego czytelnika w świat przygód bohaterów książeczki, gdzie Lenka i Krzyś niczym się nie różnią od dzieci żyjących wśród nas, tu i teraz. Wielopokojowe mieszkanie rodzeństwa wygląda tak, jakby przeszedł przez nie najgroźniejszy w skutkach tajfun. A przyznać trzeba, że jest na czym oprzeć oko. Zabawki zostały przemieszane z ubraniami, przybory toaletowe i kosmetyki zalegają na podłogach, natomiast zawartość półek i szuflad znalazła się w miejscach najmniej oczekiwanych. Widok przedstawiony na kartach książki nie tylko zapiera dech w piersiach, ale może przerazić nawet najbardziej odpornego.

Zagłębiając się w kolejne – równie ciekawe i emocjonujące – fragmenty książeczki, młody czytelnik nie tylko pozna rodzicielskie sposoby wychowawcze, ale także utwierdzi się w przekonaniu, że warto czerpać z bogactwa doświadczeń posiadanych przez ludzi dorosłych. Skuteczność metod dydaktycznych dopasowanych do konkretnych sytuacji jest gwarancją właściwego postępowania.

Książka „Wielki bałagan i jeszcze większe porządki” została opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność. Duże, kolorowe i przyciągające wzrok ilustracje autorstwa Barbary Korthues dokładnie obrazują opisywane sytuacje. Przedstawieni na nich ludzie i przedmioty bez wątpienia będą cieszyć się dziecięcą przychylnością. Dodatkowym elementem są zamieszczone z tyłu książeczki karty do ćwiczeń, dzięki którym dziecko z pomocą rodziców wykona wskazane prace plastyczne. Kartonowy zegar z ruchomymi wskazówkami z powodzeniem może być wykorzystany w praktycznej realizacji prac domowych. Efekty bez wątpienia będą widoczne w dorosłym życiu, które obfitowało będzie w wiele skomplikowanych obowiązków.

Książka „Wielki bałagan i jeszcze większe porządki” posłuży nauczycielom pracującym z dziećmi – zarówno przedszkolnymi, jak i szkolnymi. Napisana językiem ciekawym i przystępnym, nie tylko bawi, ale – przede wszystkim – uczy. Wnioski wyciągnięte przez Lenkę i Krzysia stać się mogą inspiracją dla wszystkich rodziców oraz ich dzieci. Warto podjąć odpowiednie działania i wykazać się rozwagą.

Kup książkę Wielki bałagan i jeszcze większe porządki

Zobacz opinie o książce Wielki bałagan i jeszcze większe porządki
Wielki bałagan i jeszcze większe porządki
Christine Merz Barbara Korthues