Recenzja książki: Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie bez powodu modlitwa, post i jałmużna, trzy wielkopostne praktyki, traktowane są jako fundament chrześcijańskiego życia. Tego, kto dostrzega w nich środki nawrócenia, praktyki owe doprowadzą do uświęcenia. Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik to doskonała propozycja Wydawnictwa Promic, która pomoże nie tylko dobrze przeżyć prowadzący do Wielkanocy Wielki Post, ale również pozwoli czytelnikowi stanąć twarzą w twarz z problemem sensu życia chrześcijanina.

Treść publikacji została zebrana w ponad pięćdziesięciu chronologicznych rozdziałach. Każdemu z nich przyporządkowano jedno zagadnienie liturgiczne (od Środy Popielcowej do Zesłania Ducha Świętego). Rozdziały są krótkie, jednak bogactwo ich treści w zupełności wystarcza, by zrozumieć istotę omawianych kwestii. Liczne odniesienia do tekstów biblijnych (wszystkie opatrzono siglami), artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, dokumentów papieskich, norm kanonicznych, ksiąg liturgicznych, zaleceń kościelnych, pism należących do chrześcijańskich i pozachrześcijańskich tradycji oraz apokryfów przyczyniają się do łatwiejszego pojęcia poruszanych treści (wielość oraz różnorodność źródeł pozwalają wyczerpać temat).

W opracowanym przez siebie przewodniku Chrisian Albini i Assunta Steccanella sprawnie łączą teorię z praktyką. Ukazując związki pomiędzy religią, tradycją a codziennością, zachęcają do przeżywania każdego dnia w sposób przemyślany. W teologiczne, antropologiczne i psychologiczne refleksje wplatają egzystencjalne pytania (np. Jak żyć i dlaczego właśnie tak? Co zyska chrześcijanin stosujący w swoim życiu Boże nakazy?), uzupełniając je równocześnie trafnymi konkluzjami. Ich przemyślenia (przekazane w przystępny sposób) są pomocne w głębokim przeżywaniu momentów Wielkiego Postu prowadzącego do Wielkanocy: przestrzegają przed podążaniem w niewłaściwym kierunku, zachęcają do działania zgodnego z wolą Bożą, inspirują do przekreślenia wszystkiego, co prowadzi do grzechu.

Niewielka publikacja Wydawnictwa Promic ubogaca szczegółową treścią. Rozważania zwarte zostały w niej uzupełnione o zamieszczone na końcu teksty wybranych modlitw (w większości podano autora) oraz pieśni wielkopostnych i wielkanocnych. Pomocą służą przypisy wyjaśniająco-bibliograficzne, zaopatrzone w sigla teksty biblijne, wyjaśnione zwroty hebrajskie, łacińskie i greckie, bogata symbolika oraz refleksje wyznawców innych religii. Są fakty (odnoszące się nawet do epoki paleolitu) i legendy, nazwiska, daty, schematy, wypunktowania oraz tabelki. Niektóre zwroty zapisano kursywą. Wszystko to sprawia, że książeczka Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik, choć specjalistyczna, zrozumiana zostanie przez każdego czytelnika.

Tagi: religia duchowość WIelki Post

Kup książkę Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Książka
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje