Wiktorio, I love you

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2016-11-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-069-7
Liczba stron: 140

Ocena: 0 (0 głosów)

Recenzja: Wiktorio, I love you

Recenzuje: Anna Globisz

Linn to dziewięciolatka, która swoje życie odbiera jako wypełnione przykrymi niespodziankami. Jedną z najgorszych w ostatnim czasie jest zaginięcie jej kota – Gwoździka, które niefortunnie zbiegło się w czasie z przyjęciem urodzinowym, jakie planuje urządzić dla niej mama, a które jest najmniej pożądanym przez nią wydarzeniem. Bohaterka nie przepada za „swoimi” koleżankami, z którymi usilnie próbuje ją zbratać mama.

Smutek Linn zostaje przegoniony, gdy do sąsiedniego domu wprowadza się Wiktoria – bibliotekarka i właścicielka książkobusa, którym parkuje na swoim podwórku ku niezadowoleniu jednej z okolicznych pań. To ona ma szansę stać się prawdziwą przyjaciółką dziewczynki, choć dzieli je ogromna przepaść wieku. 

Wiktorio, I love you to niezwykle ciepła opowieść autorstwa Mai Hjertzell, dedykowana młodemu czytelnikowi, podejmująca problematykę niezrozumienia przez rodziców, braku akceptacji dla wyborów dziecka, lęku przed jego samotnością i usilnych prób dobierania mu znajomych i zajęć pozalekcyjnych według własnego uznania i niespełnionych w dzieciństwie aspiracji czy pragnień. Przez wzgląd na główną bohaterkę opowieść kierowana jest raczej do dziewcząt, które z łatwością się z nią utożsamią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by rodzice czytali ją także chłopcom, bowiem poruszane problemy w takim samym stopniu dotyczą także ich.

Powieść napisana jest językiem dziecka i z jego perspektywy. Opisywane problemy dorastającej dziewczynki ukazywane są jako niezwykle istotne, tak jak widzimy je, będąc dziećmi, mimo że z perspektywy dorosłego wydawać się mogą zupełnie błahe (jak na przykład troska dziewczynki o sąsiadkę, która w jej wyobrażeniu prawdopodobnie siedzi w domu, bo utraciła głos i nie może do nikogo zadzwonić, by poprosić o tabletkę do ssania).

Mądra, ujmująca historia z przepiękną szatą graficzną – delikatną, pastelową, dziewczęcą okładką i czarno-białymi ilustracjami wewnątrz. Idealny pomysł na prezent i bardzo dobra lektura.

Tagi: Wiktorio I love you, Wiktorio I love you recenzja, Wiktorio I love you książka, Maja Hjertzell Anna Nilsson Wiktorio I love you, Maja Hjertzell Anna Nilsson recenzja, Maja Hjertzell Anna Nilsson książka, Maja Hjertzell Anna Nilsson

Kup książkę Wiktorio, I love you

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiktorio, I love you