Recenzja książki: Zabawne życie zwierząt domowych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Świat zwierząt jest tajemniczy i niezwykle fascynujący, o czym przekonują się przede wszystkim posiadacze wiernych przyjaciół (zwłaszcza psów). Zabawne życie zwierząt domowych to zbiór prawdziwych (lub nie) informacji o psach, kotach, chomikach, świnkach morskich, kucykach oraz rybkach. Swoje miejsce znalazły również zwierzęta wymyślone (np. gąbkowate kiwaczki, wielkie stopy, dodo i co tylko można sobie wyobrazić, nie mówiąc już o lemurze z Ząbek, któremu nie zaszkodzą muffinki ani żonkile).

W zabawnych rozważaniach James Campbell podaje bardziej lub mniej skuteczne metody osiągnięcia zgody rodziców na realizację przez dzieci „zwierzęcych” marzeń, wylicza zasady karmienia zwierząt, analizuje reżim toaletowy, podaje genialne imiona oraz propozycje zabaw z pupilami (wraz z bezpiecznymi i etycznymi eksperymentami, które można przeprowadzać na zwierzętach), wymienia kłopoty przez nie powodowane oraz choroby im zagrażające. Przemyślenia autora koncentrują się na ogólnych wiadomościach dotyczących pochodzenia zwierząt, ich wielkości, ras i gatunków, cech oraz zwyczajów. Campbell przywołuje postaci słynnych zwierząt (w tym rekordzistów) oraz prezentuje ludzi wyglądających jak ich psy, opowiada o ciężkiej pracy zwierząt pracujących, weterynarzach i wszach, alergiach, a także o odpowiedzialności (lub jej braku), przejawianej (lub nie) przez dorosłych.

Wszystkie zapiski utrzymane zostały w żartobliwym tonie. Zabawny tekst w łączności z czarno-białymi ilustracjami autorstwa Roba Jonesa (świetnie rysuje psy zdaniem jego kota) skłaniają do częstego sięgania po lekturę. Bawi różnorodność: zagadki, zadania do wykonania, ćwiczenia, wyliczenia, wypunktowania, schematy, tabelki, grafiki, dialogi, ciekawostki, informacje (tym razem prawdziwe) z wielu dziedzin nauki. Jest nawet historyjka dla chorego pupila, śmieszna historia o kuwetach i zabawne zachowania „koty kontra psy”. W wielu miejscach znalazły się drogowskazy, kierujące do stron z wiadomościami uzupełniającymi oraz do zasobów internetu (informacje na google i filmiki na YouTubie).

Zabawne życie zwierząt domowych to publikacja Wydawnictwa Wilga, od której czytelnikowi w każdym wieku trudno się będzie oderwać. Podane w lekturze odpowiedzi prawdziwe (całkowicie, częściowo lub wcale) na wszelkie pytania bawiąc, uczą: poszerzają wiedzę o zwierzętach w sposób absolutnie nie nudzący. Informacje przydatne (zbędne również) zaciekawią każdego.

Kup książkę Zabawne życie zwierząt domowych

Zobacz opinie o książce Zabawne życie zwierząt domowych
Autor
Powrót matki