Recenzja książki: Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zagadka, będąca poszukiwaniem odpowiedzi na postawione pytanie w oparciu o wiedzę, logiczne wnioskowanie oraz intuicję, jest silnie zakorzeniona w kulturze (w wielu mitologiach, literaturze – zwłaszcza ludowej, w życiu towarzyskim, rozrywce). Obecnie pełni ważną rolę dydaktyczną w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ucząc logicznego myślenia oraz rozwijając kreatywność. Funkcja pouczająca zagadki znalazła również zastosowanie w przekazywaniu trudnych do pojęcia prawd wiary, co skrzętnie wykorzystało Wydawnictwo Święty Wojciech, publikując Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów. Lektura ta bez wątpienia uatrakcyjni trudną i odpowiedzialną pracę katechetyczną.

W książce zamieszczono piętnaście opowiadań zaczerpniętych z Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu. Dzięki nim młody czytelnik będzie miał okazję podziwiać piękno stworzonego przez Boga świata; współczuć Józefowi, którego zazdrośni bracia sprzedali kupcom zmierzającym do Egiptu; podzielać zdenerwowanie Mojżesza, roztrzaskującego o ostre skały kamienne tablice; zaprzyjaźnić się z pomysłowym, zwyciężającym olbrzymiego Goliata Dawidem. Ucieszą go narodziny małego Jezusa oraz wierność pustynnego proroka znad Jordanu. Wiele do myślenia dają zbawienne konsekwencje nawrócenia syna marnotrawnego, głęboka wiara paralityka i radość wykrzykujących Hosanna! mieszkańców Jerozolimy. Wreszcie - będzie świadkiem cudu nakarmienia pięciu tysięcy mężczyzn (nie licząc kobiet i dzieci), uczestnikiem smutnych chwil, bezpośrednio związanych ze zdradą oraz śmiercią, a także stopniowo krystalizującym się uczuciem uwielbienia uczniów idących do Emaus.

Każda opowieść została zakończona kilkoma zagadkami, których rozwiązanie wymaga od czytelnika uważnego słuchania (lub czytania), głębokiego zastanowienia oraz wyrażenia słowami tego, co składa się na odpowiedź (prawidłowe rozwiązania zamieszczono na końcu książki). Wszystkie opowieści zostały przedstawione w sposób interesujący. Przystępny język oraz barwne, wyraźne i sympatyczne ilustracje autorstwa Sabine Wiemers czynią lekturę łatwą w odbiorze, co umożliwia zakorzenienie treści duchowych w codziennym życiu. Twarda okładka dodaje lekturze trwałości, a więc doskonale sprawdzi się w rzeczywistości szkolnej, wymagającej nieustannego korzystania z interesujących pomocy dydaktycznych. Wszystko to sprawia, że uczeń – bystry detektyw – chętnie sięgnie po książkę, dzięki czemu przekazane treści z pewnością głęboko zapadną w jego pamięć i serce.

Publikacja przeznaczona jest dla dzieci szkolnych i ich rodziców. Stanowi również doskonałą pomoc katechetyczną dla uczących religii. Dla tych ostatnich jest pomysłem na uatrakcyjnienie katechetycznego przekazu. Korzystający z Zagadek biblijnych w dużym stopniu przyczynią się do pogłębienia wiedzy religijnej, skutkiem czego będzie wzrost autentycznej wiary.

Kup książkę Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów

Zobacz opinie o książce Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów