Recenzja książki: Zamek z piasku

Recenzuje: alison2

Magdalena Witkiewicz to niezwykle utalentowana pisarka. Potrafi nie tylko tworzyć barwne i przejmujące historie, ale również łagodnie wpływać na postępowanie swoich czytelniczek. Niczego nie narzuca, nie wyznacza norm właściwego zachowania, jednak sposób, w jaki tworzy swoich bohaterów, sprawia, że łatwo się z nimi utożsamić i przez ich pryzmat inaczej spojrzeć na własne życie. W Opowieści niewiernej pisarka uświadomiła czytelniczkom, że nawet w pozornie idealnym związku kobieta ma prawo czuć się niespełniona i wymagać więcej. Z kolei Szkoła żon stanowiła zachętę do poszukiwania własnych przyjemności, a nie tylko ograniczania się do dbania o satysfakcję partnera. Najnowsza powieść pisarki, Zamek z piasku, podejmuje kolejny, bardzo złożony i ważny temat. Z jakim skutkiem?

Weronika i Marek stanowią bardzo udane małżeństwo. Ich życie zdaje się być sielanką, a do pełni szczęścia brakuje chyba tylko zdrowego potomstwa. Niestety, mijają miesiące, a usilne starania o zajście w ciążę wciąż kończą się niepowodzeniem. Życie Weroniki zaczyna obracać się wyłącznie wokół dni płodnych i sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa poczęcia dziecka. Temat ten do tego stopnia zaprząta jej myśli, że nie zauważa rodzącego się pomiędzy nią a Markiem problemu. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje pojawienie się tajemniczego nieznajomego, który zdaje się lepiej rozumieć sfustrowaną kobietę niż jej własny mąż. Czy para zdoła się odnaleźć? A może właśnie niebezpiecznie zbliżyła się do zakończenia związku?

Dziecko jest marzeniem bardzo wielu kobiet, dlatego podjęty przez Witkiewicz temat jest tak ważny i poruszający. Pisarka z jednej strony potrafi doskonale wczuć się w sytuację kobiety, która gotowa jest zrobić wszystko, byle tylko doczekać się błogosławionego stanu. Z drugiej - daje czytelnikowi bardzo wyraźny sygnał – ograniczanie życia wyłącznie do chęci posiadania potomstwa może sprawić, że człowiek przestanie doceniać wszystko to, co w związku dotąd było dobre. W skrajnych sytuacjach może to nawet doprowadzić do rozpadu bardzo udanego małżeństwa.

Magdalena Witkiewicz zadbała o to, by opisywana przez nią historia była możliwe wielowymiarowa. Dlatego też w trudnym momencie pojawia się tu drugi mężczyzna, stanowiący dodatkową pokusę dla rozczarowanej mężem Weroniki. Również Marek musi bardzo uważać. W momencie, gdy żona patrzy na niego w kategoriach "byka rozpłodowego", łatwo ulec atrakcyjnej koleżance, która na nic nie naciska i sprawia, że nasz bohater znów czuje się pełnowartościowym mężczyzną.

Bohaterowie sportretowani przez pisarkę nie są idealni. Zdarza im się popełniać błędy, nawet bardzo poważne. Pewne zachowania można również uznać za niemorlane. Sama autorka jednak nikogo nie ocenia, nie narzuca sposobu, w jaki powinno się odbierać jej bohatera. Zaprasza czytelnika do samodzielnej refleksji.

Magdalena Witkiewicz jest bardzo uważną obserwatorką życia i wie, że nieczęsto bywa ono idealne. Kto więc liczy na sielankowe zakończenie, które można przewidzieć po lekturze kilku kartek, powinien raczej rozejrzeć się za inną książką. Tutaj nie ma banalnych rozwiązań, wszystko zdaje się do bólu realne - tak, jakby autorka opisywała autentyczną parę. Być może właśnie dlatego losy Marka i Weroniki są aż tak przejmujące?

Warto również wspomnieć o bardzo sympatycznym dodatku, jaki stanowią fragmenty znanych piosenek na początku każdego rozdziału, dopasowane do jego treści. Na końcu znajdziemy również tekst piosenki napisanej przez samą autorkę.

Zamek z piasku to kolejna naprawdę udana powieść, która z całą pewnością zdobędzie serca wielu czytelniczek. Magdalena Witkiewicz pisze w taki sposób, że jej książki mogą być dla czytelnika doskonałym motywatorem do wprowadzania w życiu ważnych zmian. Jeśli tylko na to pozwolimy, potrafi sprawić, że zobaczymy nasze problemy z zupełnie innej perspektywy. Być może dzięki temu łatwiej uda się je rozwiązać, a życie stanie się nieco piękniejsze? Właśnie to w twórczości tej pisarki najbardziej sobie cenię. Polecam.

Kup książkę Zamek z piasku

Zobacz opinie o książce Zamek z piasku
Zamek z piasku
Magdalena Witkiewicz
Miłość z widokiem na morze. Najpiękniejsze opowieści
Magdalena Witkiewicz0
Okładka ksiązki - Miłość z widokiem na morze. Najpiękniejsze opowieści

Spacery w świetle zachodzącego słońca. Pierwsze nieśmiałe zauroczenia, niewinne flirty i niespodziewane wybuchy uczuć. Wakacje, słońce i wspomnienia. Mistrzynie...

Listy pisane szeptem
Magdalena Witkiewicz0
Okładka ksiązki - Listy pisane szeptem

Listy pisane szeptem to opowieść o miłości. O miłości nieco zapomnianej, takiej, którą przez lata przykrył kurz niedopowiedzeń, smutki i milczenia. Aż...