Cymanowski M造n

Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8075-613-7

Ocena: 4.09 (22 g這s闚)

Ma鹵e雟two Moniki i Macieja przechodzi g喚boki kryzys.
Oboje 逝dz si, 瞠 tajemniczy prezent: urlop w le郾ym pensjonacie, z dala od ludzi i cywilizacji, mo瞠 jeszcze wszystko uratowa. Pocz徠kowo ulegaj romantycznym chwilom, jednak nag造 wyjazd Macieja budzi demony przesz這軼i. ㄆkasz, przystojny syn w豉軼iciela, do z逝dzenia przypomina Monice jej by貫go narzeczonego. Czy to tylko przypadkowe podobie雟two?
Wyjazd, który mia ratowa zwi您ek, okazuje si pocz徠kiem trudnych do wyja郾ienia i niepokoj帷ych zdarze. Nic nie jest oczywiste, bohaterowie g喚boko skrywaj tajemnice, a na 鈍iat這 dzienne wyp造waj przera瘸j帷e wspomnienia o krwawych zbrodniach sprzed lat.
Kim tak naprawd jest ㄆkasz? Czy ma鹵e雟two Moniki i Ma熥a przetrwa prób si? I jak rol pe軟i dziewczynka ze starej wyblak貫j fotografii?

Tagi: krymina

Kup ksi捫k Cymanowski M造n

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Cymanowski M造n

Avatar u篡tkownika - gala
gala
Przeczytane:2019-07-05, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Uwa瘸j o czym marzysz

„ Od przytulnego miejsca do otch豉ni czasem dzieli nas jedna chwila „

Ka盥y zetkn掖 si, cho raz w 篡ciu z tak ksi捫k, któr pragn掖 posiada od pierwszego wejrzenia. Wystarczy opis, kusz帷a recenzja albo klimatyczna ok豉dka.„ Cymanowski m造n”, swoj opraw od razu przyci庵n掖 mój wzrok, a intryguj帷y opis zach璚i do czytania. Nie bez znaczenia te by dla mnie niecodzienny duet znanych pisarzy, autorki powie軼i obyczajowych i mistrza powie軼i grozy. O ile dorobek literacki Magdaleny Witkiewicz jest mi doskonale znany, to twórczo嗆 Stefana Dardy nie, gdy z regu造 nie czytam powie軼i grozy. Nie mog jednak jednoznacznie stwierdzi, 瞠 w ogóle mnie do historii z dreszczykiem nie ci庵nie i zapewne, dlatego tak ochoczo si璕n窸am po ksi捫k, reklamowanej, jako mistrzowskie po陰czenie thrillera i powie軼i obyczajowej. S這wo mistrzowskie pozwala na oczekiwanie czego wyj徠kowego i niesamowitego, a w przypadku” Cymanowskiego m造na „, o wyj徠kowo軼i nie ma mowy, bo tak naprawd jest to typowa powie嗆 obyczajowa z nut krymina逝 i fantastyki. Spodziewa豉m si emocjonuj帷ego thrillera, a dosta豉m lekk powie嗆 obyczajow z dreszczykiem, któr czyta si szybko i przyjemnie, ale chyba równie szybko si o niej zapomni. Szkoda, bo ta historia mia豉 niez造 potencja, którego autorzy nie wykorzystali. Mog豉 by to naprawd 鈍ietna powie嗆 grozy, po której strach by這by wchodzi do lasu a tak jest to ksi捫ka, która nie sprawdza si, jako ca這嗆, bowiem nie ma zachowanej równowagi gatunkowej. Dominuje tu warstwa obyczajowa, która troch przyt豉cza a groza niby jest, ale w innym wydaniu ni by mo積a si spodziewa po thrillerze.

Na pocz徠ku jest sielsko i anielsko. Ma鹵e雟two z siedmioletnim sta瞠m, które popad這 w rutyn, wykorzystuje znaleziony w skrzynce voucher na dwutygodniowy wyjazd na Kaszuby do pensjonatu Cymanowski m造n. Pocz徠kowo wszystko wskazuje na to, 瞠 w鈔ód przyrody z dala od cywilizacji Monika i Maciej odnale幢i uczucie, które kiedy ich 陰czy這, ale pod鈍iadomie oczekiwa豉m ca造 czas, 瞠 wydarzy si co takiego, co wszystko zburzy. Ci庵貫 opisy przygotowania po篡wienia, spacerów i banalnych rozmów, sama nie wiem, czy bardziej mnie irytowa造, czy wzbudza造 coraz wi瘯szy niepokój w oczekiwaniu na to, co nieuniknione.

Gdy Maciej wbrew wcze郾iejszym ustaleniom odbiera telefon od swego wspólnika i nic nie wyja郾iaj帷 Monice wyje盥瘸 na kilka dni do Warszawy, rozgoryczona kobieta coraz wi璚ej czasu sp璠za z synem gospodarza ㄆkaszem. Ch這pak nieoczekiwanie zaczyna Monice przypomina ukochanego, który wiele lat temu zgin掖 w wypadku. Od tej chwili pojawiaj si wspomnienia, a g喚boko skrywane dotychczas tajemnice wychodz na jaw, dochodzi do nieodwracalnych zdarze, które nie powinny mie miejsca.

Pocz徠kowo mia豉m ogromn ochot wej嗆 w posiadanie tej ksi捫ki, ale podzielone komentarze czytelników troch mój zapa ostudzi造. Teraz, gdy jestem ju po lekturze to 鄉ia這 mog stwierdzi, 瞠 nie mam, czego 瘸這wa, bo zawarto嗆 wypad豉 mniej intryguj帷o ni ok豉dka, bo nie jest to jaka wybitna literatura, lecz typowa powie嗆 rozrywkowa, któr czyta si przyjemnie i z zainteresowaniem. Na plus te wszystkie tajemnice, duchy, a szczególnie motyw dybuka. Podoba這 mi si stopniowe budowanie klimatu, który bywa mroczny i g瘰ty, zachwyci造 opisy przyrody, przypad造 do gustu w miar dobrze wykreowani bohaterowie. Zw豉szcza posta starszego na pozór mi貫go,
w豉軼iciela pensjonatu, który jak si okaza這 mia najwi璚ej na sumieniu. Spory minus za zako鎍zenie, gdy oczekiwa豉m konsekwencji za zbrodni i zdrad, ale niestety nie doczeka豉m si. Nasun掖 mi si natomiast jeden wniosek z tej historii. Nie warto tkwi w przesz這軼i, 篡 mrzonkami, idealizowa by造ch partnerów, bo to najwa積iejsze mamy czasem tu pod nosem.

Wielbiciele gatunku grozy b璠 zawiedzeni, bo wi璚ej w powie軼i obyczajówki z dreszczykiem ni grozy i nie jest zbyt strasznie, natomiast dla mnie osoby, która raczej unika takich ksi捫ek by豉 to ca趾iem przyjemna rozrywka i 豉two da豉m si wci庵n望 w jej klimat. Polecam czyta w pochmurny, ponury dzie dla spot璕owania wra瞠nia.

„ Pewne l瘯i siedz w nas g喚boko i mimo tego, 瞠 jeste鄉y doro郵i, nadal czujemy pewnego rodzaju niepokój, gdy o nich my郵imy. „

By豉m niezmiernie ciekawa tego po陰czenia obyczajówki i powie軼i grozy. Znam doskonale zarówno twórczo嗆 Magdaleny Witkiewicz, jak i drugiego z autorów, Stefana Dardy. I bardzo j lubi. Obawia豉m si jednak, co wyniknie z pisania ksi捫ki w dwóch zupe軟ie ró積ych stylach. Jak si okaza這 – zupe軟ie niepotrzebnie. „Cymanowski m造n” wyszed o wiele lepiej, ni zak豉da豉m, bior帷 ksi捫k do r瘯i.

Zacz窸o si lekko i z nastrojem. Magdalena i Stefan przedstawili nam bohaterów: Monik, Macieja, Jerzego, a pó幡iej równie jego syna — ㄆkasza. Ma鹵e雟two, które od tajemniczego ofiarodawcy otrzyma這 mo磧iwo嗆 pobytu w gospodarstwie agroturystycznym, w豉郾ie prze篡wa kryzys. Pobyt w miejscu oddalonym od domu, pracy i codziennej monotonii ma im pomóc naprawi relacje. Nie jest to jednak takie proste, jednak o tym przekonacie si sami, kiedy przeczytacie powie嗆.

Warto zwróci uwag, 瞠 w徠ki obyczajowy i grozowy przenikaj si w ksi捫ce w doskona貫j proporcji. Mamy wi璚 problemy ma鹵e雟kie i tajemnicze bagna, na których gin ludzie. Mamy samotn kobiet, która szuka kogo, kto oka瞠 jej odrobin zainteresowania, która nieco zastyg豉 w bolesnej przesz這軼i; i cz這wieka starszego, posiadaj帷ego tajemnice. Podoba這 mi si, 瞠 groza nie jest w tym tek軼ie nachalna, nie wychyla si z ka盥ego k徠a w towarzystwie ponurych chmur i bij帷ych piorunów. Jest subtelna, a przez to naprawd przera瘸j帷a (szczególnie za gard這 chwyci mnie epilog). Magdalena i Stefan opisali przy okazji wspania貫 miejsce, a chcia這by si odwiedzi Cymanowski M造n i sp璠zi tam chocia jeden, krótki weekend. Byle daleko od bagien, które s niezwykle… wci庵aj帷e.

Zgaduj-zgadula!

Mia豉m 鈍ietn zabaw, kiedy próbowa豉m zorientowa si, które fragmenty pisa豉 Magda Witkiewicz, a które Stefan Darda. Wydaje mi si, 瞠 osobom znaj帷ym ich twórczo嗆 – 豉two si tego domy郵i. Jednak nie zepsu這 mi to w 瘸den sposób frajdy. Podoba這 mi si równie zako鎍zenie i pewien mora, który wynika z przedstawionej przez autorów historii. Nie warto siedzie w przesz這軼i i kr璚i filmów o tym „co by by這, gdyby…”. Jednym s這wem: „Cymanowski m造n” to kawa dobrej, relaksuj帷ej literatury, która miejscami przera瘸. Lubi, kiedy autorzy 陰cz swoje si造 i wspólnie tworz co ciekawego. Oby wi璚ej takich duetów! Polecam ka盥emu, kto lubi obyczajowo-grozowe klimaty.

Magdalena Witkiewicz, mistrzyni pozytywnych zako鎍ze, podj窸a si napisania ksi捫ki w duecie ze Stefanem Dard, który bryluje w grozie... 疾 wynikn掖 z tego 'Cymanowski M造n' wiemy, ale jak uda這 si po陰czy obyczajówk z thrillerem? A przede wszystkim jakie walory emocjonalnie niesie ta lektura dla czytelnika? Jedno jest pewne - otrzyma豉m co zupe軟ie innego, ni otrzyma豉m. Ale o tym za chwil...

ONA
Niezale積a, samodzielna, wyje盥瘸j帷a jedynie w delegacje lub do SPA z kole瘸nkami. Jej ma鹵e雟two nie przypomina tego z marze, m捫 nie jest przyjacielem, oparciem... Najcz窷ciej w ogóle go nie ma. Dlatego Monika Kaczmarek t瘰kni帷 za uczuciami i ciep貫m powraca my郵ami dziesi耩 lat wstecz - do swojej pierwszej mi這軼i - Piotra.

ON
Wiecznie zniesmaczony 篡ciem, nie lubi帷y chaosu, uciekaj帷y w prac, na narty lub 瞠glowanie. Oczywi軼ie bez NIEJ. Z造, gdy nie ma dost瘼u do mediów. Dla Ma熥a licz si fakty, dowody, konkrety a nie ulotno嗆 uczu.

"Jakim cudownym momentem w 篡ciu jest ten zaraz po przebudzeniu. Gdy jeszcze sobie nie przypominasz tego, czym powinna si martwi, gdy na wpó przebudzona przeci庵asz si i zastanawiasz, co fajnego przyniesie ci dzie." *

Kaczmarkowie s ma鹵e雟twem z kilkuletnim sta瞠m a kryzys, którego do鈍iadczaj nie jest b豉hy. Od lat nigdzie razem nie wyje盥瘸li, wszystko robi oddzielnie. Dawniej byli zgrani i w ó磬u, i w kuchni, teraz jednak wci捫 si rozmijaj. Czy blokad szcz窷cia w zwi您ku mog by marzenia Moniki o by造m ukochanym? Pewnego dnia w skrzynce na listy znajduj voucher, uprawniaj帷y do dwutygodniowego pobytu w pensjonacie 'Cymanowski M造n' na Kaszubach. Nie brali udzia逝 w 瘸dnym konkursie, dlatego s zaskoczeni, ale postanawiaj skorzysta z niespodzianki we wrze郾iu.

Pensjonat jest prowadzony przez Jerzego Zawi郵aka i jego syna ㄆkasza, teoretycznie s sobie bliscy, jednak nie maj poj璚ia o tym, co przed sob zataili. Urlop w malowniczej scenerii ma sprzyja wspólnym spacerom Kaczmarków a jednocze郾ie próbie zbli瞠nia si do siebie i odbudowania relacji. Musz jednak uwa瘸 na pobliskie bagna, które kryj wiele zagadek.

Nag造 wyjazd Macieja do stolicy staje si pocz徠kiem lawiny zdarze. Powoli wychodz na jaw tajemnice skrywane przez ka盥ego z bohaterów, ich przewinienia mniejsze lub wi瘯sze, które godz w nich samych, ale równie w obce czy niewinne osoby. Mi璠zy Monik a ㄆkaszem iskrzy, Jerzy wspomina mroczn przesz這嗆 oraz robi ciemne interesy a w powietrzu robi si mistycznie, magicznie, chwilami przera瘸j帷o... Zachowanie ㄆkasza zaczyna Kaczmarkowej kogo przypomina a Jerzy przestaje poznawa syna. Co si z nim sta這?

Ksi捫ka wielokrotnie mnie zaskoczy豉, nie spodziewa豉m si pewnych wydarze czy zachowa bohaterów. Nie pos康za豉m ich o czyny, których by豉m 鈍iadkiem czy te o których mi opowiedzieli. Ani opis, ani pocz徠ek lektury nie zapowiada造 takiego rozwoju akcji. Podoba這 mi si, szczególnie dlatego, 瞠 nie mia豉m poj璚ia jak zako鎍zy si bagnista przygoda. Nie odgad豉m kto sprezentowa ma鹵e雟twu voucher ani czy finalnie b璠 razem. Zmienna narracja, wielow徠kowo嗆, mnogo嗆 tajemnic i niewyja郾ionych 鄉ierci to niew徠pliwie plusy tej ksi捫ki.

Jedyne co mi przeszkadza這 to w徠ek paranormalny, nie lubi takowych a w tym przypadku nie wszystko mi si zgadza這 z faktami. Duch Piotra w sposób w miar logiczny pojawi si w fabule, ale pozosta貫 dziwne zjawiska czy postacie? Zupe軟ie nie wiem dlaczego na si喚 wci郾i皻o to w histori.

"Czasami lepiej by samemu ni z kim, z kim si zupe軟ie nie chce by. Jak jeste z kim, kogo nie kochasz, blokujesz sobie szans na prawdziw mi這嗆 i szcz窷liw przysz這嗆." **

Podsumowuj帷 - "Cymanowski M造n" to pocz徠kowo obyczajówka o ma鹵e雟twie z kryzysem, które wyje盥瘸 w nieznane i próbuje naprawi zwi您ek, przeradza si pó幡iej w naszpikowan tajemnicami i narastaj帷ym napi璚iem histori. Opowiada o pozbywaniu si cieni z przesz這軼i, spotkaniu si twarz w twarz z demonami, ratowaniu zwi您ku, t瘰knocie i bólu po stracie ukochanej osoby. W tle nieco zjawisk paranormalnych, nawo造wania przez zjaw oraz skutki chciwo軼i.

* M. Witkiewicz, S. Darda, "Cymanowski M造n", Filia, Pozna 2019, s. 122
** Tam瞠, s. 179

recenzja pochodzi z mojego bloga:

Avatar u篡tkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-03-04, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Historia z dreszczykiem i zdecydowanie druga cz窷 ksi捫ki mocniej mnie wci庵n窸a! Ludzie nie s tacy jak Ci si wydaje. Ka盥y z nich ma drug twarz i to najbardziej mnie przera瘸這. Gdy my郵a豉m, 瞠 znam ju bohaterów okazywa這 si, 瞠 wcale tak nie jest. Obyczajówka (to co najbardziej lubi) po陰czona z thrillerem. Zako鎍zenie wywo豉這 u mnie silne emocje i zestresowa造 mnie dalsze losy bohaterów... Raczej odczuwam po nich smutek ni rado嗆 ze szcz窷liwego zako鎍zenia?. Czasem los nie jest zbyt 豉skawy... a przesz這嗆... nigdy nie umiera...Baaaardzo polecam! A Tobie jak si podoba豉?

Avatar u篡tkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

„Cymanowski m造n”. Jak ja czeka豉m na t ksi捫k! Kiedy tylko zobaczy豉m zapowied na stronie wydawnictwa, wiedzia豉m, 瞠 musz j mie! Twórczo軼i Magdaleny Witkiewicz co prawda, nie zna豉m, ale cykl o Wyr瑿ach Stefana Dardy by wystarczaj帷ym impulsem do tego, 瞠by poczu wielk ch耩 na t lektur. Zamówi豉m w przedsprzeda篡 i zacz窸o si czekanie… Raz po raz gdzie pojawia造 si reklamy – coraz bardziej obiecuj帷e. I mój apetyt wzrasta. Pó幡iej pojawi造 si pierwsze recenzje – zachwyty blogerek i recenzentów, entuzjastyczne opisy, same superlatywy. Ok豉dka zapowiada豉 mocn, mroczn histori, od której trudno si oderwa… A potem dosta豉m t ksi捫k, zacz窸am czyta i… rozczarowa豉m si. Pierwszych kilkadziesi徠 stron mnie wci庵n窸o – by這 napi璚ie, by ciekawy pomys – i nawet zacz窸am si troch ba. Odrobink. A potem wszystko si rozmy這. I cho nie przepadam za powie軼iami obyczajowymi, przyznam, 瞠 bardziej mnie zaciekawi豉 w豉郾ie cz窷 obyczajowa – perypetie ma鹵e雟kie Macieja i Moniki – ni ca豉 ta warstwa grozy, po której obiecywa豉m sobie najwi璚ej.

Nie mog powiedzie, 瞠 ksi捫ka zupe軟ie mi si nie podoba豉 – a tak 幢e nie by這. Ale te – w ogóle mnie nie wci庵n窸a. Nu篡造 mnie te rozmowy przy kominku, dialogi 郾iadaniowo – obiadowe, przemy郵enia. No i moim zdaniem autorzy nie wykorzystali potencja逝 tego miejsca – mo積a by這 zrobi z tego prawdziwy horror, taki, po którym cz這wiek ba豚y si zasn望, a tak wysz這 troch md這. Zabrak這 mi te efektu zaskoczenia – wszystko raczej przewidywalne. Szkoda.

Najmocniejsz cz窷ci tej ksi捫ki by – moim zdaniem – jej pocz徠ek: przyjazd do pensjonatu, tajemnicze odg這sy, dziwny w豉軼iciel, opowie嗆 o duchu z bagien, trudna relacja ma鹵e雟ka Moniki i Macieja. Wtedy czu這 si groz, napi璚ie, oczekiwa這 si, 瞠 zaraz wydarzy si co strasznego, 瞠 b璠zie wzrasta niepokój i 瞠 b璠ziemy si naprawd ba. Dalej niestety, by這 ju znacznie gorzej.

Nie umiem powiedzie, czego zabrak這 – bo na pewno nie talentu. Ksi捫ka jest spójna, nie wida ró積i w poziomie ani w stylu. Mo瞠 w豉郾ie nie zabrak這, tylko czego by這 za du穎? Za du穎 pomysów upchni皻ych do jednej powie軼i?

Komu mo瞠 si spodoba „Cymanowski m造n”? Na pewno bardziej mi這郾ikom powie軼i obyczajowych, i to z wyra幡ym w徠kiem romansowym, ni tym, którzy lubi thrillery. Mnie nie przypad豉 do gustu – i gdybym z twórczo軼i Stefana Dardy zna豉 tylko j, to nie si璕n窸abym po inne powie軼i autora.

Podsumowuj帷: dla mnie du瞠 rozczarowanie. Bez nastroju, w którego kreowaniu by dla mnie – jak dot康 – Stefan Darda. Bez wielkiej grozy, bez strachu i bez zaskoczenia. Ot, taka rozrywka na dwa, trzy wieczory, nie do wielkich przemy郵e i raczej do zapomnienia od razu po zamkni璚iu ostatniej strony.

Avatar u篡tkownika - Aksyd
Aksyd
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019,

Ksi捫ka jest po陰czeniem powie軼i obyczajowej/romantycznej i powie軼i grozy. Przeplataj si rozdzia造 o troskach gównej bohaterki, z "mrocznymi" sprawami gównego bohatera.

Avatar u篡tkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-08-12, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

By豉m bardzo ciekawa tej ksi捫ki, pomimo tego, 瞠 nie znam twórczo軼i 瘸dnego z tych autorów. Ok豉dka kusi豉, lubi takie urocze a zarazem mroczne miejsca. Nie zastanawia豉m si nad gatunkiem tej ksi捫ki ale to pomieszanie wysz這 im fenomenalnie, krymina, thriller, fantastyka, obyczajówka, romans i ezoteryka. Ma鹵e雟two z 10 letnim sta瞠m, Monika i Maciej dostaj w prezencie pobyt w tytu這wym Cymanowskim m造nie, jad w豉軼iwie po to aby ratowa ma鹵e雟two, poby razem ze sob. Pocz徠kowo wyjazd jest falstartem, gubi si, i auto grz篥nie w b這cie, oboje ca陰 drog maj pretensje do siebie. W豉ciciel pensjonatu wyci庵a ich z b這ta i pomaga ulokowa w mieszkaniu. Jedna noc sprawia, 瞠 wydaje si, 瞠 ma鹵e雟two Moniki i Macieja idzie ku lepszemu, 瞠 jest jaka szansa.Wszystko to burzy nag造 wyjazd Macieja, po dwóch dniach do pracy. Wraca do domu syn w豉軼iciela pensjonatu, ㄆkasz, który w osamotnionej Monice budzi demony przesz這軼i, przypomina jej zmar貫go Piotrka, za którego mia豉 wyj嗆 ale los potoczy si inaczej. Monika sp璠za du穎 czasu z ㄆkaszem co zmienia si w niezbezpiecznie blisk za篡這嗆. W豉軼iciel pensjonatu Jerzy, ma mroczne sekrety z przesz這軼i. Otoczenie jest ciekawe, w pobli簑 Cymanowskiego m造na s bagna,zwane Pomarliskiem o którym kr捫 legendy, 瞠 nie jeden tam poszed i nie wróci, topielica pokazuj帷a si niektórym. Czy Monika da szans m篹owi? czy jednak ulegnie ca趾iem ㄆkaszowi? Ta ksi捫ka sk豉nia do refleksji nad naszym 篡ciem, do tego jak traktujemy bliskie osoby, 瞠 praca nie powinna by najwa積iejsza w 篡ciu. Mnie si podoba豉, przyjemnie si czyta這.

Avatar u篡tkownika - anikirax
anikirax