Recenzja książki: Zamiast cukierków

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których ludzie składają sobie życzenia. Urodziny, imieniny, czas świąt, przyjście na świat dziecka oraz wspólny początek nowej drogi życia - to tylko niektóre z okazji, podczas których warto przekazać swoje najpiękniejsze myśli temu, dla kogo są przeznaczone. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Semen niewielka książeczka Zamiast cukierków jest zbiorem nietuzinkowych rozważań, jakie z powodzeniem można głośno wypowiedzieć lub przesłać w formie pisemnej. Skierowane do konkretnej osoby, staną się dla niej źródłem zadowolenia i szczęścia.

Składanie życzeń dla wielu stanowi nie lada wyzwanie. Zamiast skupić się na ułożeniu nowych, oryginalnych zwrotów, często tylko ograniczamy się do wypowiadania sloganów i utartych formułek. W miejsce słów, kryjących w sobie głęboką treść, wstawiamy wyrażenia powszechnie znane: życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. Te mało osobiste hasła, które można dopasować niemal do każdej sytuacji, są nie tylko wyrazem pójścia po najmniejszej linii oporu, ale przede wszystkim nie czynią relacji międzyludzkich bardziej osobistymi. Warto pamiętać, by życzenia wypływały z głębi naszych serc oraz by były dopasowane do okazji i odbiorcy.

Oddana do rąk czytelnika „skarbnica życzeń” zawiera treści niebanalne, których w żadnym wypadku nie da się zaliczyć do szablonowych. Zestaw ponad trzydziestu niezwykłych cukierków z nadzieniem ze szczęścia charakteryzuje się osobistym przesłaniem, skierowanym do bliskiej osoby. Wśród nich znalazły się: pochwała pięknych chwil, zachęta do uśmiechu i dobrego nastroju, uznanie dla goszczącego w sercu stoickiego spokoju, propozycja otwarcia się na piękno otaczającego świata, dostrzeżenie potrzeby wypoczynku, uświadomienie nieubłaganego upływu czasu, dowartościowanie przyjaciół, poszukiwanie miłości, a także radosne oczekiwanie na to, co niesie los. Te - i wiele jeszcze innych życzeń - odnaleźć można w lekturze książeczki, która ze względu na niewielki format (8x10 cm) zmieści się nawet w kieszeni.

Wszystkie przesłania zostały ujęte w piękne słowa i zapisane w formie wierszyków, rymowanek, głębokich myśli, krótkich refleksji i wartościowych sentencji. Całość zasiliły powiedzonka węgierskie, irlandzkie oraz chińskie. Zabawne i kolorowe ilustracje wzmagają pozytywne nastawienie. Korzystając z podanych propozycji, czytelnik nie tylko wzbogaci własne doznania i wewnętrzne przeżycia, ale również sprawi radość temu, komu je przekaże. Wypowiadane przez niego życzenia staną się osobiste i szczere, dzięki czemu na długo pozostaną w pamięci najbliższych.

Kup książkę Zamiast cukierków

Zobacz opinie o książce Zamiast cukierków
Zamiast cukierków
Josefine Berger