Recenzja książki: Ziemia to nasz dom. 40 aktywności, które uczą szacunku do natury

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Długoletnia obserwacja negatywnego wpływu działalności człowieka zwróciła uwagę na konieczność uczynienia czegoś, co przyniosłoby pozytywne zmiany poprawiające życie na Ziemi. I właśnie temu naglącemu zagadnieniu została poświęcona należąca do serii Życie bez granic publikacja ZIEMIA to nasz DOM, w której Laura Salvi w ciekawej formie podaje gotowe sposoby przeznaczone do wykorzystania przez dzieci oraz dorosłych.

Książka zachęca do lektury od samego początku. Nawigację po bogatej treści ułatwia zamieszczona na początku mapa z ZARYSEM Ziemi i ZARYSEM Domu, ukierunkowująca na aktywności prowadzące czytelnika do Wielkiego FINAŁU (wykonana samodzielnie eko-książka). Są w lekturze dotyczące Ziemi wiadomości ogólne (gwiezdny pył, powietrze, źródło dóbr, współistnienie różnych gatunków), spostrzeżenia wzbudzające zachwyt tym, co nas otacza oraz przestrogi uświadamiające zagrożoną przyszłość. Jest też 40 aktywności, które uczą szacunku do natury. Wszystko to sprawi, że czytelnik stopniowo, krok po kroku będzie coraz bardziej ekologiczny, wystarczy tylko, że zmianami obejmie najbliższe środowisko i swoje codzienne postępowanie.

Publikacja Wydawnictwa Jedność zawiera treści kwalifikujące się do natychmiastowej realizacji. Zatrważającym ekologicznym faktom przeciwstawiono gotowe sposoby minimalizacji trudnego do opanowania zagrożenia: obok zachęty do konkretnych działań chroniących środowisko znalazły się propozycje zadań i ćwiczeń, a także stworzenia rzeczy, do wykonania których można wykorzystać nawet to, co przeznaczone jest do wyrzucenia. Refleksje wzbudzają zamieszczone na pomarańczowych plakietkach, a wypowiedziane przez świętych, filozofów, uczonych i poetów Ważne słowa (podano autora wraz z krótką informacją na jego temat). Zwrotem Poza tym (na czerwonym polu) oznaczone zostały informacje dodatkowe. Jest w lekturze mnóstwo wyliczeń, kolorowych fotografii i rysunków, ramek, wykresów, ikonek, grafik. Jest sposób na samodzielne wykonanie – krok po kroku – utrwalającej zdobytą wiedzę Eko-książki. Są pytania zanotowane (czerwoną czcionką) na górnych marginesach stron oraz skłaniające do zadumy opowiastki. Kartki nie są jednolicie białe, naniesiony na nie nadruk przypominający stare gazety kojarzy się z recyklingiem.

Korzystający z książki ZIEMIA to nasz DOM nauczyciele przedmiotów przyrodniczych są w stanie wpoić uczniom, że troska o Ziemię nie może skończyć się na wzniosłych słowach ani krótkich zrywach, ponieważ podjęte działania muszą być długofalowe, dobrze przemyślane i jeszcze lepiej zorganizowane. Wcielając w życie 40 aktywności, które uczą szacunku do natury, mogą przyczynić się do zmiany dotychczasowego sposobu życia, co zaowocuje poprawą trudnej sytuacji środowiska naturalnego.

Kup książkę Ziemia to nasz dom. 40 aktywności, które uczą szacunku do natury

Zobacz opinie o książce Ziemia to nasz dom. 40 aktywności, które uczą szacunku do natury
Autor
Znak krzyża: 25 zadań praktycznych. Odkryj bogactwo codziennego gestu wiary
Laura Salvi0
Okładka ksiązki - Znak krzyża: 25 zadań praktycznych. Odkryj bogactwo codziennego gestu wiary

"Kreślić znak krzyża po przebudzeniu, przed jedzeniem, w obliczu zagrożenia, w obronie przed złem, przed zaśnięciem wieczorem — to znaczy mówić sobie...