Recenzja książki: Zwierzęca księga rekordów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wciąż udoskonalane metody badawcze przyczyniają się do pogłębiania wiedzy z dziedziny zoologii. W książce Zwierzęca księga rekordów wymienione zostały te zwierzęta, które – zadziwiając swymi nadzwyczajnymi możliwościami czy umiejętnościami – kwalifikują się do grona rekordzistów.

Zwierzęca księga rekordów jest skarbnicą wiedzy zoologicznej. Zostały w niej zebrane wiadomości znacznie wykraczające poza obowiązującą podstawę programową z dziedziny przyrody. Tak więc, przewracając kolejne kartki, czytelnik dowie się, które zwierzęta skaczą najwyżej, które są najbardziej wytrzymałe, które mają najbardziej imponujące uzębienie czy równie imponujący apetyt. Przekona się, ile zwierzęta mogą mieć oczu, w jaki sposób i jak długo śpią, a także na jaką wysokość potrafią się wzbić. Pozna najwytrwalszych pływaków długodystansowych, mistrzów kamuflażu, największych krwiopijców oraz producentów zabójczej mieszanki toksyn. Przestanie być dla niego tajemnicą, które zwierzę żyje zaledwie dobę, które czuje tylko smak soli, a które w chwilach zagrożenia pryska płynem o miętowym zapachu. Na wiele jeszcze innych pytań czytelnik odnajdzie wyczerpujące odpowiedzi, gdy sięgnie po Zwierzęcą księgę rekordów.

Bogato ilustrowana publikacja Wydawnictwa Zysk i S-ka jest lekturą ciekawą oraz bardzo wartościową. Przekazując mało znane fakty ze świata przyrody, Karharina i Linnea Vestre w odkrywaniu tajemnic zwierząt uwzględniają różne części ich ciała, wydawane przez nie dźwięki i zapachy, a także zmysły (wraz z superzmysłami), procesy (nawet samonamaszczania), wydzieliny i odchody oraz umiejętności dotyczące przeżycia. Wszystko jest w lekturze naj: najszybciej, najwyżej, najgłębiej, najgłośniej, najwięcej, najmocniej, najsilniej, najlepiej, najdłużej, najtrudniej, najdziwniej, a nawet najbardziej romantycznie, najbardziej pachnąco i najbardziej… śmierdząco. Informacje dotyczące poszczególnych zwierząt – rekordzistów przedstawione zostały w sposób interesujący, językiem całkowicie przystępnym (fachowe sformułowania wyjaśniono posługując się porównaniami bądź pojęciami bardziej zrozumiałymi). Tekst wzbogacają piękne, kolorowe ilustracje, zabawne grafiki, strzałki, schematy, wyliczenia i podkreślenia oraz proste zadania do wykonania. Pomocą służy tabelka zawierająca spis zwierząt (wraz z nazwą naukową) i zamieszczone na końcu książki Źródła, natomiast treść rozdziału Przyszłość zwierząt służy rozbudzeniu w czytelniku głębokiej troski o przyszłość planety, na której żyjemy. Duży format, twarda okładka oraz sztywne, wielobarwne kartki to dodatkowe atuty lektury.

Dzięki propozycji Wydawnictwa Zysk i S-ka fascynujący świat zwierząt stanie się bliższy i bardziej przyjazny człowiekowi. Atrakcyjny sposób przekazu sprawia, że czytelnik (bez ograniczeń wiekowych) będzie wracać do lektury wielokrotnie.

Kup książkę Zwierzęca księga rekordów

Zobacz opinie o książce Zwierzęca księga rekordów