Folwark zwierzęcy

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2011-03-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-339-9
Liczba stron: 136
Dodał/a streszczenie: Twiggy

Ocena: 5.18 (45 głosów)
Inne wydania:

Powieść ta, pisana w czasie II wojny światowej, jest alegorycznym przedstawieniem stalinizmu, a jednocześnie ostrzeżeniem przed każdą formą totalitaryzmu.

Akcja dzieje się w gospodarstwie należącym do pana Jonesa. Głównymi bohaterami są zamieszkujące je zwierzęta. Ich właściciel ukazany jest jako wiecznie pijany i okrutny człowiek. Zwierzęta, które mają już dość wyzysku i pracy ponad siły, pod wpływem przemowy świni, Majora, buntują się przeciw swojemu panu, wypędzając go z farmy.

Kiedy zabrakło ludzkiej ręki, wspólnie ustalają swoje zasady, wypisując je na ścianie obory.  Najważniejszą z nich była „Wszystkie zwierzęta są równe”. Od teraz same decydują o swoim losie. Postanawiają również nigdy nie korzystać z ludzkich łóżek, telewizorów, alkoholu. Chodzenie na dwóch kończynach także uznają za zakazane. Utopia przeradza się w antyutopię, kiedy zwierzęta zauważają, że knury Snowball i Napoleon, łamią zasady, upodabniając się do człowieka.

Z czasem Napoleon wypędzając drugiego, terrorem obejmuje władzę nad folwarkiem, łamiąc kolejne prawa, pijąc alkohol czy kontaktując się z ludźmi.

Na ścianie obory do najważniejszej zasady „Wszystkie zwierzęta są równe” zostaje dopisane „ale niektóre równiejsze”.

Tak oto historia zatacza krąg, a mieszkańcy farmy, znów pod uciskiem, muszą służyć panu, który teraz jest świnią.

„Folwark zwierzęcy” został zekranizowany jako kreskówka w 1954.

Kup książkę Folwark zwierzęcy

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Folwark zwierzęcy
Inne książki autora
Droga na molo w Wigan
George Orwell0
Okładka ksiązki - Droga na molo w Wigan

Ostatnia nie przetłumaczona do tej pory na język polski książka tego znakomitego pisarza. Uchodzi za jeden z najlepszych i najbardziej wnikliwych zbeletryzowanych...

Folwark zwierzęcy. Audiobook
George Orwell0
Okładka ksiązki - Folwark zwierzęcy. Audiobook

Orwell pisał: "Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy