Wybór Charlotty

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-245-8467-3
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Dodał/a streszczenie: red_sonia

Ocena: 5 (4 głosów)

Jak rzadko sięgam po romanse, tak do powieści "Wybór Charlotty" coś mnie przyciągnęło. I to był strzał w 10! Ta powieść urzeka, nie tylko piękną okładką, ale językiem, klimatem, fabułą, postaciami. Autorka przenosi nas do XIX wiecznej Anglii, słowami oddaje klimat i panujące nastroje, kreśli niełatwą historię młodej dziewczyny, której los spoczywa w rękach innych, a może jednak niekoniecznie? Rodzice Charlotty zmarli, nie pozostawiając dla córki odpowiedniego posagu. Zbiegiem okoliczności poznaje Amelię, siostrę baroneta Cedrica, chmurnego mężczyzny z oszpeconą twarzą. Przyszłość obu dziewczyn nie wygląda kolorowo, obie muszą wyjść za mąż - Charlotta, by wraz z mężem nabyć majątek i nie zostać "skazana" na pomieszkiwanie kątem u dalekich krewnych, Amelia, ponieważ w jej rodzinie nie ma męskiego potomka. Sprawa wydaje się beznadziejna, jednak Charlotta jest inteligentną i sprytną dziewczyną o wielkim sercu, a skoro już musi mieć męża, postanawia zrobić to na własnych warunkach i przy okazji... pomóc Amelii.

Agnieszka Olejnik stworzyła niesamowitą powieść o sile kobiet, w momencie, kiedy jako słaba płeć nie miały za wiele do powiedzenia. Jej bohaterka wyprzedza swoje czasy nie tylko postępowaniem, ale i myśleniem, podejściem do nauki, czy życiowych wyborów. Jednak autorka znalazła balans i Charlotta mimo wszystko wpasowuje się w obowiązujące ramy, nie jest buntowniczką dla samej idei buntu. Polubiłam ją od razu, podobnie jak i Amelię, młodziutką wrażliwą dziewczynę, przed którą całe życie, a nie mającą tak wielkiej odwagi jak Charlotta, by zawalczyć o siebie.

"Wybór Charlotty" oczywiście jest historią o miłości, ale nie gwałtownej, a dojrzałej, zrodzonej ze wzajemnego szacunku, prób zrozumienia drugiego człowieka. Zbudowanej na silnym fundamencie. Scen erotycznych również w niej nie brakuje, opisanych subtelnie, a jednak wywołujących wypieki na policzkach. Dla mnie to przede wszystkim bardzo dobrze napisana i klimatyczna powieść, o czasach pięknych sukni, nienagannych manier, wystawnych podwieczorków. Czasach, które minęły, ale wciąż są żywe w naszej wyobraźni. Sami zresztą sprawdźcie! 

Tagi: obyczajowa Romans XIX wiek

Zobacz opinie o książce Wybór Charlotty

Kup książkę Wybór Charlotty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Rozmerdane święta
Agnieszka Olejnik 0
Okładka ksiązki - Rozmerdane święta

Szukasz bożonarodzeniowej powieści o miłości? Jesteś na najlepszym tropie! Olgierd oddaje się pracy polonisty. Krystyna ubolewa nad kawalerskim życiem...

Dante na tropie
Agnieszka Olejnik 0
Okładka ksiązki - Dante na tropie

MROCZNY KRYMINAŁ I NAMIĘTNY ROMANS W JEDNYM. Tej książki nie można czytać obojętnie.  Emocje są gorące, zbrodnie makabryczne, przyjaciele...

Zobacz wszystkie książki tego autora