Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

Opracował: Sławomir Krempa

Z legend dawnego Egiptu to nowela, której autorem jest Bolesław Prus. Wydana została w styczniu 1888 roku.

Z legend dawnego Egiptu - o czym opowiada?

Wydarzenia noweli rozpoczynają się w starożytnym Egipcie kiedy stuletni Ramzes w swoim pałacu czuje się coraz słabszy. Przeczuwa, że zbliża się jego śmierć, dlatego wzywa lekarza. Faraon nakazuje medykowi, aby sporządził lekarstwo, które albo go zabije, albo go wzmocni. Lekarz ostrzega go, że może nie przeżyć, ale po upomnieniu od Ramzesa i przypomnieniu, że przecież żyje jego wnuk, wypełnia rozkaz i sporządza lekarstwo. Ramzes wypija je łapczywie i posyła po najsłynniejszego Astrologa z Teb, aby dowiedzieć się, co pokazują gwiazdy. Przepowiednia nie jest zbyt pomyślna. Okazuje się, że Saturn i Księżyc ustawione są w takim układzie, że można to odczytać jako rychłą śmierć jednej osoby z dynastii. Przed zachodem słońca Ramzes wyzdrowieje albo jego pierścień znajdzie się na palcu Horusa. Ta wiadomość sprawia, że Ramzes postanawia przygotować wszystko, aby w sprawowaniu władzy nie było przerwy. Poleca, aby jego trzydziestoletni wnuk udał się do Sali Faraonów i czekał tam na śmierć dziadka. Poruszony Horus posłuchał rozkazu faraona i wraz ze liczną służbą oczekiwał przejęcia pierścienia będącego symbolem władzy.

Z legend dawnego Egiptu – streszczenie

Czekając, przypatruje się okolicy i po czasie dostrzega tłum gromadzących się ludzi. Jeden z dworzan wyjaśnia mu, że ludzie oczekują, aby przywitać nowego faraona i usłyszeć co przyniesie zmiana rządów. Horus po raz pierwszy czuje taką dumę. Po chwili zauważa nietypowe światła. Dowiaduje się, że to Kapłani udali się na grób jego matki Zefiry, aby jej zwłoki, które dotychczas spoczywały wśród grobów niewolników jako kara za zbytnią życzliwość przenieść do faraońskich katakumb. Następnie słyszy rżenie koni, które oznacza wyjazd po jego nauczyciela Jetrona, którego Ramzes pozbył się z powodu zaszczepienia we wnuku litości do ludzi i niechęci do wojen. Po chwili dostrzega jeszcze światło za Nilem, a dopytawszy, dowiaduje się, że to pozdrowienia od jego ukochanej Bereniki dotąd zamkniętej w klasztorze. Usłyszawszy to wszystko, książę umilkł, zasłaniając oczy ręką. Wtem syczy z bólu, ponieważ poczuł ukąszenie jakby pszczoły. Dworzanin obejrzał jego nogę niezbyt dokładnie przy blasku księżyca i powiedział, że  dobrze, że to nie pająk, którego jad o tej porze roku bywa śmiertelny.

Z legend dawnego Egiptu – opracowanie 

Wtedy przychodzi z polecenia Ramzesa wódz Armii, aby spełniać jego wolę, jakakolwiek by ona nie była. W odpowiedzi Horus nakazuje spisać edykty, jeden, w którym deklaruje pokój z Etiopczykami i drugi o łaskawe traktowanie jeńców wojennych. Kiedy wódź poszedł spisywać edykty, noga Horusa zaczęła puchnąć, a tymczasem na polecenie Ramzesa przychodzi kanclerz państwa. Ten także dostaje od Horusa nakaz spisania edyktu dotyczącego zmniejszenia podatków dla ludzi i więcej wolnego w tygodniu dla niewolników i zakaz kar cielesnych bez wyroku sądowego i drugi edykt odwołujący z wygnania jego nauczyciela Jetrona. Kiedy to powiedział, pojawił się Arcykapłan, ten otrzymał do spisania edykt dotyczący przeniesienie zwłok jego matki Zefiry do faraońskich katakumb i odwołania z niewoli klasztornej jego ukochanej Bereniki. Wszyscy zaczęli spisywać podane edykty, a Horus czuł się coraz gorzej.

Kiedy wszedł medyk i dostrzegł jego bladość i z przerażeniem dostrzega, że jego opuchnięta noga została ukąszona, przez bardzo jadowitego pająka. Lekarz stwierdza, że zostało mu do śmierci naprawdę niewiele czasu, że nastąpi, zanim księżyc schowa się za palmę. Na jego pytanie, czy wszyscy spełnią edykty po jego śmierci wszyscy odpowiadają twierdząco jeśli tylko dotknie ich pierścieniem władzy. Horus niespokojnie dopytuje gdzie ten pierścień i ile mu jeszcze zostało. Medyk określa jego pozostały czas na najwyżej 1000 kroków żołnierskiego chodu. Książę trzymał wszystkie edykty w ręce by kiedy tylko nadbiegną z pierścieniem dotknąć ich jak najszybciej. Dopytując nieustanie lekarza, ile mu pozostało, z jego rąk wysuwają się poszczególne edykty. Najpierw ten o zmniejszeniu podatków, następnie ten o  pokoju z Etiopami, potem rozkaz o przeniesieniu zwłok Zefiry, na końcu odwołanie Jetrona i dobre traktowanie jeńców wojennych.

Z legend dawnego Egiptu - zakończenie

W coraz słabszych rękach Horusa zostaje już tylko najważniejsze dla niego, uwolnienie Bereniki. Do Sali wbiega nareszcie zastępca arcykapłana z wieściami. Ramzes cudownie ozdrowiał i jutro rano zamierza się wybrać na polowanie najlepiej z wnukiem. Horus spojrzał jeszcze w stronę więzienia ukochanej, zapłakał krwawymi łzami. Nic nie odpowiadał, co zdziwiło posłańca Ramzesa. Medyk wyjaśnił mu, że Horus właśnie umarł.

Tagi: bóg

Kup książkę Z legend dawnego Egiptu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Z legend dawnego Egiptu
Inne książki autora
Antek
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Antek

Antek to jedna z najbardziej znanych nowel Bolesława Prusa. Napisana w 1880 roku pokazuje trudne życie na wsi polskiej w XIX wieku - zacofanie społeczeństwa...

Sen
Bolesław Prus 0
Okładka ksiązki - Sen

W najsłynniejszej powieści Prusa, Lalka, wśród licznych postaci występują dwaj naukowcy: Geist i Ochocki, których osobowością i koncepcjami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy