Jerzy Liebert

Gatunki literackie: Poezja, Biografie, wspomnienia, listy
Jerzy Liebert - popularne książki: Poezje zebrane, Listy do Agnieszki,
Jerzy Liebert - najnowsze książki: Poezje zebrane, Listy do Agnieszki,
Średnia ocena książek Jerzy Liebert:
Książek przeczytanych Jerzy Liebert 0 przez naszych użytkowników
Książek chce przeczytać Jerzy Liebert 3 przez naszych użytkowników


1925 Druga ojczyzna
1930 Gusła
1932 Kołysanka jodłowa
1934 Pisma T. 1. Poezje (w tomie 2 miały się znajdować utwory prozatorskie, krytyczne i przekłady)
1951 Poezje zebrane

Jerzy Liebert - biografia, życie i twórczość


Jerzy Liebert urodził się 23 lipca 1904 r. w Częstochowie. Dorastał w środowisku inteligenckim. Uczęszczał do szkół średnich w Moskwie oraz w Warszawie. W 1922 r. opublikował pierwsze utwory na łamach "Kuriera Polskiego" oraz "Skamandra". W 1925 r. zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Niestety studiów tych nie dokończył z powodu choroby, która przedwcześnie zakończyła jego życie, ale o tym za chwilę.
W 1925 r. zbliżył się do katolickiego "Kółka" ks. Władysława Korniłowicza, który był zalążkiem późniejszego środowiska katolickiego czasopisma "Verbum". W czasie trwania studiów zarabiał korepetycjami oraz współpracą z różnymi czasopismami. W 1929 r. związał się z redakcją najpierw "Pamiętnika Warszawskiego", a następnie "Drogi".
W 1930 r. zachorował na gruźlicę płuc. Wyjechał na kurację do Worochtu. Terapia jednak na nic się nie zdała. W 1931 r. został przewieziony w ciężkim stanie do Warszawy, gdzie zmarł 19 czerwca.

Kalina Beluch


Źródło: http://

Jerzy Liebert - twórczość

Okładka - Poezje zebrane
Poezje zebrane

Jerzy Liebert jest kojarzony z kręgiem Skamandra, określa się go również mianem poety straceńca – dokumentalisty swojej gruźliczej śmierci – oraz twórcy religijnego. Wszystkie te stwierdzenia...czytaj dalej

Okładka - Listy do Agnieszki
Listy do Agnieszki

Niezwykły zbiór 171 listów (z lat 1923-1928) przedwcześnie zmarłego wybitnego poety, porównywanego z Norwidem. Agnieszka, późniejsza zakonnica w Laskach, odegrała ważną rolę w życiu Lieberta, a także potem...czytaj dalej

1
Reklamy