Zbigniew Uni³owski



1932 Wspólny pokój
1934 Dzieñ rekruta
1936 ¯yto w d¿ungli
1937 Pamiêtnik morski

Gatunki literackie: Literatura faktu, reporta¿

Zbigniew Uni³owski - popularne ksi±¿ki: ¯yto w d¿ungli. Pamiêtnik morski. Reporta¿e.,

Zbigniew Uni³owski - najnowsze ksi±¿ki: ¯yto w d¿ungli. Pamiêtnik morski. Reporta¿e.,

¦rednia ocena ksi±¿ek Zbigniew Uni³owski: 5/6

Zbigniew Uni³owski - biografia, ¿ycie i twórczo¶æ


Zbigniew Uni³owski przyszed³ na ¶wiat 1 maja 1909 r. w Warszawie. Pochodzi³ ze zdeklasowanej rodziny drobnomieszczañskiej. Jako kilkunastoletni ch³opiec straci³ obu rodziców (wkrótce po ¶mierci matki ojciec pope³ni³ samobójstwo). Musia³ wiêc zrezygnowaæ z nauki w gimnazjum i pracowaæ zarobkowo, by wspomóc materialnie rodzinê. Ima³ siê ró¿nych prac. By³ miêdzy innymi pomocnikiem murarskim, roznosicielem paczek u krawca, pikolakiem w warszawskiej restauracji "Astoria". W tym ostatnim miejscu pracy pozna³ Karola Szymanowskiego, który umo¿liwi³ mu dalsze samokszta³cenie oraz wprowadzi³ do literackiego ¶wiata, gdzie mia³ sporo znajomo¶ci. Od 1929 r. Uni³owski by³ cz³onkiem grupy poetyckiej "Kwadryga". Jej ¶rodowisko przedstawi³ w skandalizuj±cej powie¶ci "Wspólny pokój".
Gdy ju¿ mia³ ugruntowan± pozycjê w ¶wiecie literatury, wyjecha³ dziêki stypendium Ministra Spraw Zagranicznych do Brazylii, gdzie zapoznawa³ siê z ¿yciem tamtejszej Polonii. Dziêki tej wyprawie powsta³y dwa dzienniki reporta¿owe: "¯yto w d¿ungli" oraz "Pamiêtnik morski". Musia³ jednak wróciæ przedwcze¶nie, poniewa¿ jego opowiadanie "Dzieñ rekruta" wywo³a³o skandal (uznano je bowiem w krêgach wojskowych za atak na armiê).
Po powrocie do Warszawy rozpocz±³ pracê nad powie¶ci± autobiograficzn± "Dwadzie¶cia lat ¿ycia". Dzie³a tego jednak nie ukoñczy³, zmar³ bowiem na zapalenie opon mózgowych 12 listopada 1937 r, maj±c zaledwie 28 lat.

Kalina Beluch


¬ród³o: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_UniA?owski

Zbigniew Uni³owski - twórczo¶æ

Ok³adka - ¯yto w d¿ungli. Pamiêtnik morski. Reporta¿e.
¯yto w d¿ungli. Pamiêtnik morski. Reporta¿e.

Z rocznego pobytu mego w Brazylii ksi±¿ka ta obejmuje jeden miesi±c. Jest to niemal wierny pamiêtnik podró¿y z po³udnia na pó³noc Parany. Jest to wiêc ksi±¿ka o Paranie i nie daje obrazu flory...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

- To nie jest powiedziane - odpowiada Zygmunt - ¿e m³odo¶æ ma byæ taka radosna. W m³odo¶ci przecie¿ szukamy dróg, obieramy sobie cel ¿ycia, stoimy przed tym, co nas czeka. Targa nami niepokój i trema przed wyj¶ciem na tê wielk± scenê. No a kiedy ma siê ju¿ te artystyczne zamiary, to jeszcze bardziej siê nêkamy, bo a nu¿ ciê los oszuka³ i nie masz talentu - tymczasem spo³eczeñstwo patrzy na ciê jak na darmozjada. [...] Nie, ta m³odo¶æ, m³odo¶æ... Nadu¿ywa siê tego s³owa. Ta m³odo¶æ nie jest wcale najpiêkniejszym okresem ¿ycia


Wiêcej

Nasta³o lato.Wpad³o w miasto i zgubi³o sw± urodê


Wiêcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy