Międzymorze

Ziemowit Szczerek rusza w podróż po Europie Środkowej, rozciągniętej między Bałtykiem, a morzem Czarnym, od Estonii, przez pozostałe państwa Bałtyckie - po Rumunię i Bułgarię. Od Niemiec po Ukrainę.

W swoim najlepszym stylu i z poczuciem humoru snuje Szczerek opowieść o mitycznej krainie, zwanej ,,międzymorzem". Wędrówka wiedzie po pograniczach dawnych imperiów (austro-węgierskiego, rosyjskiego, tureckiego) i po granicach religijnych wpływów (chrześcijaństwo łacińskie, prawosławne - bałkańskie i wschodnie, islam).

Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Podążanie za falami uchodźców przez granice państw. Podglądanie codzienności miast, w których emigranci są już zadomowieni. Śledzenie żywotności stereotypów i wzajemnych mitów pomiędzy nacjami. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i - złożony niczym z puzzli - obraz współczesnej Europy Środkowej w fazie gwałtownych przemian. A może w trakcie powrotu do własnych korzeni?

,,Facet był starszy, miał lekko podkręcone wąsy. Był w myśliwskim, alpejskim kapelusiku i w zgrzebnym, lecz schludnym stroju, który wyglądał tak, jakby uszyto go po to, by nosić go specjalnie do lasu. Wyglądał ten facet jak emanacja Europy Środkowej" - fragment książki

Informacje dodatkowe o Międzymorze:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2017-05-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Międzymorze

Międzymorze - opinie o książce

Książka lekko przegadana. Subiektywne spojrzenie autora na temat. Co też może być interesujące.

Siódemka
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Siódemka

Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się „krajobraz kulturowy”. Poddaje wiwisekcji „Polskę najpolstszą”, samo jej serce...

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

"Przyjdzie Mordor i nas zje" Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru”...