7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską

Tytułowe 7736 kilometrów to dystans, jaki dzieli Polskę i Koreę Południową. Czy tak odległe kraje może cokolwiek łączyć? Pokażę ci, że niejedno! Nazywam się Mijin Mok, jestem wykładowczynią na Uniwersytecie Wrocławskim i jako ,,Koreanka" przybliżam kulturę mojej ojczyzny w mediach społecznościowych. A teraz zapraszam cię w czytelniczą podróż po Kraju Spokojnego Poranka.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda koreańskie randkowanie i jego faza SSEOM, co Koreańczyk ma na myśli, krzycząc ,,Fighting!", oraz o kim powie, że ,,ma ciężkie usta", ta książka z pewnością jest dla ciebie. Dowiesz się z niej również, czym jest uczucie ,,han" i czy przenika takie produkcje jak ,,Squid game" i ,,Parasite". Poznasz także ,,gapjil" i ,,czebol" - słowa klucze, które pozwolą ci rozgryźć słynną koreańską aferę orzeszkową.

A to dopiero przedsmak tego, co znajdziesz w środku - bo kultura Korei nie ogranicza się wyłącznie do K-popu, kimchi i produktów Samsunga!

Mijin Mok - znana w internecie jako ,,Koreanka" - to twórczyni popularnego kanału na YouTubie , na którym w zabawny i unikatowy sposób popularyzuje wiedzę o Korei. Ukończyła filologię polską, marketing kultury oraz nauczanie języka koreańskiego na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu. Do Polski przyjechała na chwilę, ale została na dłużej i na razie nie zamierza wyjeżdżać. Od 2019 roku uczy języka koreańskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadzi również własną szkołę językową o nazwie Koreania.

Informacje dodatkowe o 7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską:

7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2022-10-16,

Autorkę książki Mijin Mok znam, pewnie tak, jak większość z Was z kanału, który prowadzi na YT. Tak, mowa o Koreance! Filmiki, w których porównuje kulturę koreańską do polskiej, angażując do tego niejednokrotnie reprezentantów innych państw, stały się hitem. Teraz ta pozytywna dziewczyna dzieli się swoją wiedzą na kartkach książki. Ale jaka to jest cudna książka! Mijin w przyjemny, nieprzekombinowany sposób opisuje różnice kulturowe między Koreą Południową a Polską,  które dzieli tytułowe 7736 kilometrów. I są  tysiące kilometrów zarówno różnic, jak i podobieństw, tych widocznych na co dzień i od święta.

Jesteście ciekawi, ile samogłosek jest w języku koreańskim? Czy kimchi to tylko kiszona kapusta, a może coś więcej? Czy podejście do pracy jest takie samo w Polsce i Korei? Na co koreańscy nauczyciele kładą największy nacisk? Ile trwa przerwa obiadowa w szkole? Czym dla obu państw jest przywiązanie do tradycji i historii? Czy Koreańczycy wierzą w Boga? Ile wyrazów dźwiękonaśladowczych może wyprodukować jedno państwo? Na te i na wiele, wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce. Mijin w cudny sposób przekazuje swoją wiedzę, zachęcając do pochłaniania kolejnych stron.

Jeszcze warto wspomnieć, o przepięknych ilustracjach, które zdobią treść tej książki. To pięknie wydana lektura i ciekawe kompendium wiedzy dla każdego, kto choć trochę interesuje się Koreą, albo lubi poznawać różnice, jakie dzielą kraj nad Wisłą, od oddalonych o ponad siedem tysięcy kilometrów państw.

7736 kilometrów – dokładnie taki dystans dzieli Polskę i Koreę Południową. Czy kraje leżące tak daleko od siebie może cokolwiek łączyć? Okazuje się, że może. W swojej debiutanckiej książce Mijin Mok pokazuje, że kraje te może łączyć więcej niż się spodziewamy. Debiutancka książka najpopularniejszej Koreanki w Polsce to lektura idealna nie tylko dla miłośników Korei Południowej, ale też dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Kraju Spokojnego Poranka i poznać kulturę tak odmienną od naszej, a jednocześnie tak bardzo bliską. Mok z entuzjazmem opisuje, jak wygląda codzienne życie w Korei Południowej, szczegółowo i w zabawny sposób przedstawia zwyczaje mieszkańców tego kraju. Pisze o randkowaniu i jego fazie SSEOM, o uczuciu „han” i o wielu innych ciekawostkach z kultury i popkultury Korei Południowej. Dla mnie najciekawsze były porównania, czyli podobieństwa i różnice kulturowe między tytułowymi państwami. Tym bardziej interesujące, że polska kultura również nie jest Mok obca, bo mieszka tu już od jakiegoś czasu i wiele zdążyła się nauczyć. Oprócz wielu aspektów codziennego życia w obu krajach, autorka wskazuje podobieństwa i różnice w systemie edukacji. Porusza też inne ciekawe wątki. Mówi o religii, historii i tradycjach Korei Południowej. A także o produkcjach filmowych czy serialowych, kulinariach i popularnym ostatnio k-popie.

Publikacja Mok jest bardzo ciekawa i przystępnie napisana. Gdyby nie fakt, że czytam w jednym czasie przynajmniej kilka książek, a oprócz tego mam też inne obowiązki, przeczytałabym ją za jednym posiedzeniem. Wciąga, bo wszystko w niej jest nowe i interesujące. Szczególnie dla kogoś, kto nie miał za bardzo do czynienia z kulturą Korei Południowej, czyli dla mnie. Cieszę się, że mogłam właśnie w taki sposób nieco przybliżyć sobie tę nową kulturę, tym bardziej, że książka jest tak pięknie wydana, że to sama przyjemność trzymać ją w swoich rękach. Pastelowe kolory, czytelny druk, mnóstwo uroczych detali, a do tego oszałamiające i bardzo klimatyczne ilustracje Natalii Zych. Wizualne cudo! Reportaż ten jest o tyle ciekawy, że nie przedstawia wyłącznie suchych faktów, a wzbogacony jest o odczucia autorki. Mok opowiada w książce również swoją historię. Pisze o tym, jak trafiła do Polski, jakie miała w związku z tym obawy i za czym tęskniła na początku pobytu w naszym kraju. Dodatkowy plus to prywatne zdjęcia, które autorka zamieściła w tej publikacji. Dzięki temu jej książka staje taka trochę bardziej swojska. Dla jednych plusem, dla innych wręcz przeciwnie będzie fakt wielu wątków poruszonych w książce. Tematów, o których pisze autorka jest naprawdę dużo. Jak łatwo jednak zauważyć książka nie jest zbyt obszerna, przez co nawet przed lekturą można domyślić się, że nie zgłębia każdego z poruszonych tematów wystarczająco. Porusza jedynie najważniejsze kwestie. Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się kulturą i historią Korei Południowej książka będzie ciekawym wprowadzeniem, zachęcającym do zgłębiania tematu na własną rękę. Sama autorka zauważa, że nie wyczerpała tematu Korei Południowej pisząc: „Jej kolorowa, bogata, pełna kontrastów kultura to temat rzeka”. Nie da się napisać wszystkiego w takiej publikacji, bo to nie jest encyklopedia. Ale zaciekawić ta książka potrafi, a to najważniejsze.

Jeśli jesteście miłośnikami Korei Południowej, znacie autorkę z jej kanału na YouTube, albo po prostu chcecie poznać nową kulturę i poczytać o tym, jak bardzo różni się od naszej, książka będzie dla Was idealną lekturą. Mnie się podobało i polecam!

Forget Me Not
Julie Soto