A. B. C.

Wydawnictwo: Wydawnictwo szkolne Omega
Data wydania: 2011-11-04
Czas trwania:6 godzin 21 minut
Czyta: Artur Dziurman

Tajemniczy przestępca, podpisujący się inicjałami A.B.C., rzuca wyzwanie Herkulesowi Poirot. Przed popełnieniem morderstwa wysyła do słynnego detektywa list z informacją o miejscu planowanej zbrodni. Następnie wybiera swoją ofiarę, kierując się kolejnością alfabetyczną. Dumny z własnej przebiegłości szaleniec bezlitośnie kpi z małego Belga. Czy genialny detektyw powstrzyma mordercę, któremu wyraźnie dopisuje szczęście?

Kup książkę A. B. C.

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Agatha Christie jest niewątpliwie najbardziej chyba znaną autorką kryminałów. W kryminalnych przypadkach jej bohatera - nadzwyczaj inteligentnego detektywa Herkulesa Poirota, zaczytują się już kolejne pokolenia fanów. A.B.C. to już jedenasta odsłona jego przygód, która z pewnością nieco zaskoczy fanów serii.   Tajemniczy A.B.C. rzuca wyzwanie słynnemu detektywowi, Herkulesowi Poirotowi. W liście uprzejmie informuje detektywa o morderstwie, jakie ma zamiar popelnić w mieście, którego nazwa rozpoczyna się na literę "A". I faktycznie, dokładnie wskazanego przez szaleńca dnia dochodzi do morderstwa, którego ofiarą staje się osoba, której nazwisko również zaczyna się na literę "A". Obok ofiary znajduje się rozkład kolejowy, potocznie zwany ABC. Co gorsza, jakiś czas później Poirot otrzymuje kolejny list od A.B.C, w którym znajduje się zapowiedź morderstwa, które ma wydarzyć się w mieście, którego nazwa zaczyna się na "B". Policja zaczyna podejrzewać "kompleks alfabetyczny", jednak przeczucie znakomitego detektywa podpowiada, że sprawa może okazać się o wiele bardziej skomplikowana... Czy zdoła on powstrzymać tajemniczego mordercę, zanim ten dobrnie do końca alfabetu?   Ciekawa intryga stworzona przez autorkę sprawia, że praktycznie już po paru stronach czytelnik wpada w sidła Christie i nie spocznie, póki nie pozna rozwiązania ...

Opinie o książce - A. B. C.

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2019-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Chyba nie ma na świecie miłośnika kryminałów, który nie przeczytał choć jednej książki Agathy Christie. Królowa kryminału przygotowała dla nas tym razem nie jedną zbrodnię, a kilka dokonywane przez seryjnego mordercę. Razem z Herculesem Poirot i kapitanem Hastingsem rozpoczynamy śledztwo.

Powieść rozpoczyna się gdy Hercules Poirot dostaje anonimowy list zapowiadający morderstwo w Andover podpisany A.B.C. Morderstwo dokonuje się, ofiarą pada kobieta o nazwisku zaczynającym się na "A", a na miejscu zbrodni znajduje się rozkład kolejowy zwany ABC.

Czy zamordował A.B.C.?

Czy to może zwykły zbieg okoliczności?

Wszystko staje się jasne, gdy nadchodzi kolejny list zapowiadający morderstwo w Bexhill. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy Herculesowi uda się powstrzymać mordercę zanim dojdzie do "Z"?

Równocześnie z toczącą się akcją poznajemy Alexandra Bonapartego Cusha - samotnika i weterana wojennego, cierpiącego na okropne bóle głowy, padaczkę i zaniki pamięci. Czy to nasz A.B.C.? A może morderca jest ofiarą?

Narratorem powieści jest kapitan Hastings - który bierze udział w tropieniu mordercy. Dzięki tak skonstruowanej narracji mamy wrażenie jakbyśmy byli na miejscu akcji. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, język jest lekki, a fabuła wciągająca od początku do końca. Zwykle Christie umieszczała w swoich powieściach wskazówki, dzięki, którym możliwe było zidentyfikowanie mordercy. Ta książka zaskoczy chyba wszystkich. Wskazówki są tak ubogie, że nikomu nie uda się odgadnąć zakończenia co uważam za duży plus tej powieści.

Autorka bardzo ciekawie wykreowała postacie głównych bohaterów. Hercules Poirot - ekscentryczny Belg, który zwraca uwagą na każdy najdrobniejszy szczegół, a w poszukiwaniu sprawcy wykorzystuje swój umysł i rozmowę w zestawieniu z praktycznym i prosto myślącym kapitanem Hastingsem jest bardzo udanym połączeniem. Kontrast w osobie tych dwóch bohaterów dodatkowo sprawia, że książkę czyta się jeszcze przyjemniej.
Książki Agathy Christie to klasyki, a ta jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów kryminału.

Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane,
Wszystkie książki Agathy Christie nadają się doskonale do słuchania. "A. B. C." to jedna z najbardziej wciągających, a Artur Dziurman jako lektor sprawdza się wspaniale.
Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2013-05-30, Przeczytałam, Agatha Christie,
Samotna wiosną
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Samotna wiosną

Joan Scudamore wraca z Bagdadu, gdzie bawiła u córki. Podczas niespodziewanej przerwy w podróży spędza kilka dni w pustym zajeździe, zdana wyłącznie na...

Przyjdź i zgiń
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Przyjdź i zgiń

Do Biura Stenografii i Maszynopisania Cavandish trafia zlecenie, zgodnie z którym wskazana z imienia i nazwiska młoda stenografka ma się zjawić...

Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton