A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-02-17
Tytuł oryginału: Sekai kara neko ga kieta nara
Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Czy wiesz, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

Dni młodego listonosza, mieszkającego samotnie z kotem Kapustkiem, są policzone, choć on sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Diagnoza lekarska jest dla niego szokiem - zostały mu tylko miesiące, a może nawet tygodnie życia. Zanim jednak zdąży oswoić się z tą trudną wiadomością, pojawia się diabeł ze specjalną ofertą: otrzyma dodatkowy dzień życia za każdą rzecz, którą postanowi usunąć ze świata. Tak oto rozpoczyna się naprawdę niezwykły tydzień...

Co sprawia, że warto żyć? Jak oddzielić to, bez czego można się obejść, od tego, co rzeczywiście ważne? Układ z diabłem doprowadzi bohatera, a także jego ukochanego kota, dosłownie na granicę życia i śmierci.

Powieść Genkiego Kawamury to dowcipna i jednocześnie wzruszająca opowieść o stracie i pojednaniu. To zarazem historia podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co naprawdę liczy się w życiu.

Wrażliwa i ciepła powieść o życiu, miłości, samotności i tym, co po nas pozostaje.

,,The Observer" (UK)

To przejmująca i poruszająca opowieść o stawianiu czoła własnej śmiertelności, braniu odpowiedzialności za swoje wybory i rozstrzyganiu o tym, co naprawdę w życiu ważne.

,,The Herald" (UK)

Ta opowieść sprawi, że czytelnicy ponownie ocenią swój dobytek i zastanowią się nad tym, co mogą zyskać, pozbywając się jego części... I na pewno, gdy zakończą lekturę, będą postrzegać świat i ludzi dookoła siebie nieco inaczej.

,,International Examiner"

Genki Kawamura - japoński pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Jego pierwsza powieść A gdyby tak ze świata zniknęły koty? została przetłumaczona na 14 języków i sprzedała się w Japonii w nakładzie 2 milionów egzemplarzy. Jest także autorem dwóch innych powieści: Million Dollar Man i April Come She Will oraz książek dla dzieci.

Na podstawie książki A gdyby tak ze świata zniknęły koty? powstał film Sekai kara Neko ga Kieta nara w reżyserii Akiry Nagaiego.

Kup książkę A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Opinie o książce - A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Avatar użytkownika - Jojanka
Jojanka
Przeczytane:2021-03-16, Przeczytałem,

„Nie ma żadnego za wcześnie ani żadnego za późno". „Ale samo bycie żywym nie ma większego znaczenia. Cały sens w tym jak się żyje." Bohater tych wstrząsających przemyśleń ma zaledwie trzydzieści lat
 i jest śmiertelnie chory. Proces odchodzenia w książce  „ A gdyby tak ze świata zniknęły koty?" japońskiego pisarza Genki Kawamury pokazuje, że nawet pakt człowieka z diabłem, przywołujący popularny w literaturze motyw Faustowski, nie jest w stanie przedłużyć życia, kiedy w życiu człowieka istnieje ktoś, kogo nie można oddać. Aloha, nazwany tak dla kolorowych koszul, diabeł za każdy dzień zabierał rzecz cenną dla bohatera. W egzekwowaniu był bezlitosny, bo to on wskazywał , co ma zniknąć. Utrata komórki czy filmów w ogóle nie była dotkliwa, chociaż stanowiła sens życia bohatera.

Nagle to spokojne i monotonne życie okazało się bezwartościowe. Rozstał się z dziewczyną, opuścił przyjaciela, wymazał z pamięci zapracowanego ojca. Wielką i nie do oddania wartością okazał się kot Kapustek. Towarzysz smutnej doli przypomniał mu o domu, chorej matce i miłości jaką darzyła się rodzina, opiekując się kotami. Rozstając się
z życiem bohater uporządkował mieszkanie i wyrzucił niepotrzebne rzeczy. Odnaleziona i zapomniana kolekcja znaczków doprowadziła go do ojca. Ta melancholijna, smutna, a momentami zabawna opowieść na długo pozostaje w pamięci. Czytając otrzymuje się kilka chwil na refleksję .Fundamentalne pytania :Jak żyję, jaki jest sens mojego życia, czy moje wybory były słuszne? Kogo skrzywdziłam, czy jestem w stanie to naprawić? Kiedy w końcu załatwię odkładane sprawy? Żyjąc pełnią życia czytelnik musi pamiętać, że „Nasza śmiertelność wynosi sto procent", a upływający czas jest nie do odrobienia. Sądzę, że do tej książki wracać należy dla pięknej fabuły i mądrych zdań mówiących
o tym co dla człowieka najistotniejsze, czyli o życiu i śmierci.