Adres nieznany

Tom 0.1 cyklu Jack Reacher

11 HISTORII, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNACIE. 11 PRZYGÓD. 11 POWODÓW, BY WPLĄTAĆ SIĘ W TARAPATY I  WYJŚĆ Z NICH OBRONNĄ RĘKĄ!

Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. Bez względu na to, czy jest nastolatkiem, który podczas zaćmienia słońca odkrywa mroczną stronę miasta, czy jest świadkiem kradzieży tajemniczej torby, czy wpada na trop szpiega lub czy staje w intelektualne szranki z czterema kobietami. W jego wykonaniu nawet przyjemna wędrówka po Maine może zamienić się w niebezpieczny pościg. Człowiek bez walizki, bez celu, bez drugiego imienia. Bez adresu.

Wszystkie opowiadania o Jacku Reacherze po raz pierwszy w jednym zbiorze!

Informacje dodatkowe o Adres nieznany:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2017-11-08
Tytuł oryginału: No Middle Name
Tłumaczenie: Jan Ochab, Andrzej Szulc

Kup książkę Adres nieznany

Adres nieznany - opinie o książce

Lee Child od dawna był na mojej liście z autorami do zapoznania. Klimaty takie jak lubię, więc pytanie co mnie powstrzymywało przed przeczytaniem jego pozycji wcześniej? Chyba nawał tego co kocham i co znam. Nowości jakoś szły w odstawkę. Teraz jednak w moje ręce trafił i Child. Miałam okazję poznać jego charakterystycznego bohatera jakim jest Jack i to w wielu niecodziennych sytuacjach za sprawą tego, że "Adres nieznany" to zbiór aż dwunastu opowiadań.

Tytułowe opowiadanie jest specyficzne. W końcu trzeba mieć szczęście ( a może pecha? ) by pojawić się w przypadkowym miejscu i być świadkiem przestępstwa. A jak się okazuje Reacher potrafi. Na dzień dobry dostajemy go w centrum zainteresowania policji, która prosi go o 10 minut czasu. Przecież nic go to nie będzie kosztowało... Na pewno?

Dostajemy dwa opowiadania jak Jack był dzieckiem, a potem nastolatkiem gdzie autor pięknie pokazuje, że już od małego bohater miał talent do wpadania w kłopoty. Większość ściągał na życzenie sam, ale bywało, że po prostu miał pecha, którego instynktownie powiększał.

Kilka opowiadań z czasów, gdy Reacher pracował w wojsku ukazuje nam co mężczyzna miał tam do roboty. Intelektualny pojedynek z czterema kobietami na wysokich stanowiskach to w końcu nie lada gratka nawet jak dla Jacka.

Jak się okazuje w wykonaniu bohatera Childa nawet zwykły spacer to wyzwanie, bo najczęściej kończy się pościgiem.

Nie będę streszczać opowiadań, bo nie o to tu chodzi. Jak to w zbiorach bywa są tu teksty lepsze i gorsze. Sam pomysł na większość z nich jest genialny, ale wykonanie niestety mnie osobiście umęczyło. Nie wiem czy to zasługa Childa czy tłumacza, ale gdy ma się w ręku książkę mniejszą niż zeszyt i na jednej stronie czytasz praktycznie trzy razy niemal identyczne zdanie to ręce opadają. To zabiło cały urok dynamiki i akcji w większości opowiadań. Mogło być na prawdę genialnie. Sensacja, pościgi i pomysł. Ale klapa z wykończeniem. Jedno jest pewne na razie mam co czytać i nie mam planów sięgać aktualnie po więcej Lee, ale nie wykluczam tego w przyszłości. Poznać Jacka od początku, zobaczyć coś innego spod pióra autora. Nie skreślam, ale chwilowo mam dość.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Kiedyś miałam okazję przeczytać opowiadania wybrane przez jednego z moich ulubionych pisarzy - H. Cobena. I o ile tam wydawało mi się, że niektóre z nich są "urwane" w najlepszym momencie, bez zakończenia, logiki, tak tutaj - wszystko jest dopracowane, za co autorowi należy się ogromny plus. L. Child napisał 12 fantastycznych opowiadań, które trzymały w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Duża ilość akcji, świetni bohaterowie, dobre i spójne dialogi. Ktoś mógłby pomyśleć, ze Jack Reacher jest zbyt idealny :), mi osobiście wcale to nie przeszkadzało :).

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Adres nieznany” Lee Childa to prawdziwa gratka dla fanów Jacka Reachera, do których się zaliczam 😊 Mamy tutaj dwanaście krótkich historii – opowiadań z naszym ulubionym bohaterem, a więc Lee Child daje nam kwintesencję Jacka Reachera: byłego śledczego żandarmerii wojskowej, prawdziwego twardziela o przenikliwym umyśle i wielkiej sile fizycznej, który nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca, i którego jedyny bagaż stanowi szczoteczka do zębów…

Zwłaszcza dwa opowiadania zawarte w tym tomie: „Drugi syn” i „Wielki skwar” to prawdziwa gratka dla fanów Jacka Reachera, bo mamy okazję zobaczyć kilka scen z czasów, gdy nasz twardziel był nastolatkiem! I trzeba przyznać, że nawet w tym okresie Reacher już robi niezłe wrażenie i nie pozwala sobie w kaszę dmuchać. Jest może trochę bardziej narwany niż ten dorosły – ale poza tym, niewiele się różni… Poznajemy też jego rodziców – Stana i Josie oraz brata Joe’go. W „Drugim synu” Jack przeżywa… swój pierwszy raz: w wieku lat trzynastu po raz pierwszy musi połamać komuś kości, żeby wymusić respekt otoczenia 😊Widzimy też, że już wtedy nieźle sobie radził z płcią przeciwną, co potwierdza się w „Wielkim skwarze”, gdzie spotykamy go już jako siedemnastolatka i podglądamy podczas igraszek w samochodzie! Są w tym tomie także oczywiście historie opowiadające o dorosłym już Jacku Reacherze – i one dominują.

Przyznam, że nie jestem wielką fanką tej formy literackiej, bo opowiadania zwykle wydają mi się tylko namiastką prawdziwej historii – zanim poznam dobrze bohaterów i wciągnę się w ich historię, już muszę się z nimi żegnać. W tym przypadku nie miałam tego problemu – może dlatego, że Jacka Reachera dobrze znam i wiem, czego się po nim spodziewać, ale myślę, że chodzi raczej o to, że po prostu Lee Child potrafi nawet w tak ograniczonej objętościowo formie ująć tyle treści, że czytelnik nie odczuwa żadnego niedosytu. Książka podobała mi się bardzo – i nie było tam fragmentów, które byłyby dla mnie nudne czy nużące. Każde z tych opowiadań zawiera wszystko, za co uwielbiam tę serię: wyrazistego bohatera o przenikliwym umyśle i wybitnym talencie do pakowania się w nieprzyjemne sytuacje, szybkie zwroty akcji, sceny walki, błyskotliwe poczucie humoru, ciekawe śledztwa i zagadki, których rozwiązania nawet nie próbuję odgadnąć, bo Lee Child zawsze potrafi mnie zaskoczyć.

Wydaje mi się, że ta książka jest świetnym wprowadzeniem w całą serię – jeśli ktoś nie zna powieści Lee Childa i nie jest pewien, czy to na pewno dla niego – warto zacząć od tego właśnie zbioru opowiadań, bo na tych krótkich formach można z powodzeniem poznać styl całego cyklu. A jeżeli ktoś zna serię o Jacku Reacherze – to dostaje w ręce prawdziwy rarytas i na pewno doceni fakt, że może się dowiedzieć kilku nowych rzeczy o tym niezwykłym facecie.  „Adres nieznany” powinien spodobać się zarówno miłośnikom kryminałów, jak i powieści sensacyjnych. Jeśli oczekujecie szybkiej akcji, scen walki, pościgów, intrygujących tajemnic, wojskowych śledztw i twardego bohatera, który kieruje się własnym kodeksem moralnym – to książka Lee Childa będzie strzałem w dziesiątkę.

Podsumowując: świetna, lekka książka dla miłośników szybkiej akcji. Polecam!

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Tym razem dostajemy zbiór opowiadań o Reacherze. Część naprawdę dobrych, część pewnie napisanych ot tak - w wolnej chwili, gdy nie było weny na coś poważniejszego. Z całą pewnością nikt nie powinien zaczynać przygody z bohaterem od tej pozycji, ale jako uzupełnienie wiedzy o nim - dla miłośników serii (do których z pewnością się zaliczam) - pozycja obowiązkowa. Na kolana opowiadania mnie nie powaliły, choć kilka z nich jest naprawdę dobrych. No i jak zwykle - czyta się lekko, łatwo i przyjemnie!

Avatar użytkownika - killing-kittens
killing-kittens
Przeczytane:2021-04-20, Ocena: 4, Przeczytałem,
Czasami warto umrzeć
Lee child0
Okładka ksiązki - Czasami warto umrzeć

Piętnasty z serii znakomitych thrillerów o Jacku Reacherze, jednoosobowej armii, jednym z najbardziej charakterystycznych i lubianych bohaterów...

Nieprzyjaciel
Lee Child0
Okładka ksiązki - Nieprzyjaciel

Chronologicznie najwcześniejsza, a ósma z serii, powieść o kultowym bohaterze Lee Childe'a, Jacku Reacherze, inteligentnym i zabójczo skutecznym...