Anioł z Auschwitz

Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2019-08-14

Opowieść o miłości i walce o przeżycie. Nic nie mogło rozdzielić Christophera i Rebekki: ani jej wyrodni rodzice, ani nawet narzeczony, z którym wróciła do domu po ucieczce do Anglii. Lecz gdy do sielankowej wyspy Jersey dociera II wojna światowa, nazistowscy najeźdźcy, realizując Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej swojego Führera, wywożą Rebeccę na kontynent.
Gdy naziści deportują Christophera i jego rodzinę do ojczystego kraju – Niemiec, w desperackiej próbie ratowania ukochanej zgłasza się na ochotnika do szeregów SS. Rozpoczyna służbę w Auschwitz, gdzie sprawuje nadzór nad pieniędzmi skradzionymi ofiarom, które zginęły w komorach gazowych. Poszukując Rebekki, musi nie tylko ukrywać podwójną tożsamość, ale i walczyć o własną duszę. W koszmarnym świecie Auschwitz Christopher pilnuje przepływu rzeki splamionych krwią pieniędzy, dzięki czemu staje przed nieoczekiwaną szansą. Czy starczy mu sił i odwagi, by zaakceptować nowy los, który na zawsze może zmienić nie tylko jego życie, ale i wielu innych ludzi?

Kup książkę Anioł z Auschwitz

Opinie o książce - Anioł z Auschwitz

„Anioł z Auschwitz” dla mnie nie jest jedynie historią zakazanej miłości, między Żydówką a Niemcem, nie jest jedynie historią o miłości, której nawet piekło obozu koncentracyjnego nie jest w stanie zniszczyć. Jest czymś więcej. Jest powieścią o człowieczeństwie, które nie widzi munduru, rasy, wyznania. Nie dzieli na kategorie, nie selekcjonuje. Jest powieścią, która nie wybiela, ale też nie wrzuca wszystkich do jednego worka.

Co mogę więcej o niej napisać? Że mną wstrząsnęła? Że wzbudza emocje? Nie wydaje mi się, żebym musiała. Ta książka jest... nawet ciężko znaleźć słowa, bo ona po prostu oddaje dokładnie to, co opisuje. Bez przesady w żadną ze stron, nie wyolbrzymia, ale i nie przemilcza, nie traktuje powierzchownie, ale też nie zagłębia się zbyt mocno, jest wyważona i chyba właśnie dzięki temu tak ciężko o niej zapomnieć. Dla mnie to nie tylko historia Rebekki i Christophera, ale Anki i wielu innych, bezimiennych osób, które przewijają się przez strony „Anioła z Auschwitz".

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Kolejna przepiękna i wzruszająca książka o tak ciężkiej i trudnej tematyce, która pokazuje siłę i moc człowieka! Jest to wspaniała powieść, która zaczyna się na malowniczej wyspie Jersey, której jak mylnie może nam się wydawać wojna nie dosięgnie. Czas płynie tam wolniej, jest sielsko, błogo i z dala od ciężkiej rzeczywistości. To własnie tutaj żyje samotny ojciec, który wychowuje Christophera i Alexandrę. Chłopak jako jeszcze dziecko poznaje Rebekkę. Dziewczynka z trudnego domu, bez rodzicielskiej miłości, która zostaje jego najlepszym przyjacielem i powiernikiem. Potem miłością jego życia, która niestety nie może być łatwa. Wojna już szaleje w centralnej Europie. Niemieckie wojska są coraz silniejsze i coraz pewniejsze swojego zwycięstwa. Chłopak z pochodzenia jest Niemcem, dziewczyna jak już możecie się domyślić jest Żydówką. Czy wojna może stanąć na drodze do ich miłości? Zdecydowanie tak! Mimo tego, że na wyspie jest on bezpieczny, to wie, że za wszelką cenę musi chronić dziewczynę. Niestety nadchodzi dzień kiedy jego rodzina zostaje deportowana do swojego kraju, a dziewczyna gdzieś wywieziona. Christopher jest bezradny. To właśnie wtedy postanawia wstąpić do szeregów SS, by w obozach zagłady odnaleźć ukochaną i uratować ją. To on będzie zajmował się dostarczaniem do Rzeszy kosztowności osób, które straciły swoje życie. Książka jest ciężka i mocna. Widzimy bezradność człowieka wobec tej ogromnej maszyny. Widzimy ogromne poświęcenie, miłość i troskę. Czy zdąży? Cały czas walczy on z czasem, ze współtowarzyszami i z całym systemem. Ja czytałam ją z zapartym tchem i zakończenie bardzo mnie zszokowało. Myślę, że i na Was zrobi ono ogromne wrażenie.
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Twórczość Eoina Dempsey'a poznałam dzięki cudownej, wzruszającej książce „Biała róża, czarny las”, dlatego gdy pojawiła się okazja, z chęcią sięgnęłam po kolejną książkę jego autorstwa. Tym bardziej, że tematyka wojenna, obozowa, szczególnie w przededniu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, powinna nam przypominać o czasie, który nie ma prawa się powtórzyć.

Czy w piekle wojny znajdzie się miejsce na miłość i człowieczeństwo?

On Niemiec, ona Żydówka. Znają się od dziecka i od zawsze są nierozłączni. On obiecuje ją chronić, jednak wojna nieubłaganie ich rozdziela.

Do czego jest w stanie posunąć się młody Niemiec by odnaleźć ukochaną? Czy nie zatraci w tym siebie?

Historia miłości Rebekki i Christiana, wydaje się być jedynie pretekstem do ukazania bestialstwa ludzi w takich miejscach jak Auschwitz. W miejscach ludobójstwa, w których śmierć setek tysięcy ludzi jest obozową codziennością.

To tu Christian w roli oficera SS wypatruje wśród więźniarek swojej ukochanej. To tu jest świadkiem mordowania tysięcy kobiet i dzieci. To tu zostaje wystawione na potworną próbę jego człowieczeństwo.

Mimo tak trudnej tematyki, powieść czyta się jednym tchem. Zostawia głęboki ślad w sercu i nie pozwala zapomnieć o tym, co zapomniane być nie może. Przepełniona ogromnym tragizmem, daje również nadzieję i wiarę w człowieczeństwo. Mimo wszystko.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wydawało się, że nic nie jest w stanie rozdzielić Christophera i Rebekki: ani jej rodzice, ani nawet narzeczony, z którym wróciła do domu po ucieczce do Anglii. Wszystko zmienia się gdy do wyspy Jersey dociera II wojna światowa. On jako rodowity Niemiec zostaje deportowany do kraju a Rebekka zostaje wywieziona w ramach Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Zakochany Christopher zrobi wszystko aby ją odszukać. Mężczyzna wstępuje w szeregi SS i rozpoczyna służbę w Auschwitz. Czy starczy mu sił i odwagi do życia w ciągłym zagrożeniu ?

"Anioł z Auschwitz" to kolejna wartościowa i dająca do myślenia lektura poruszająca tematykę obozów koncentracyjnych. To również opowieść o miłości silniejszej od wojny, uprzedzeń religijnych a nawet śmierci. Główny bohater to niezwykle odważny i gotowy do prawdziwych poświęceń mężczyzna, który aby odszukać ukochaną będzie musiał złamać wiele własnych zasad moralnych. Jak odnaleźć się w świecie gdzie życie ludzkie nie ma żadnej wartości a twoi współpracownicy są gotowi zabić człowieka bez mrugnięcia okiem. Poruszająca, emocjonalna i skłaniająca do refleksji. Historia, która pokazuje, że mimo ciężkiej sytuacji, wszechobecnej przemocy i strachu Christopher zdołał zachować cząstkę człowieczeństwa. Trudna tematyka została przedstawiona w bardzo przystępny sposób co sprawia, że książkę czyta się szybko. W mojej opinii jest to oryginalna i warta uwagi lektura, którą serdecznie polecam każdemu książkoholikowi i zapraszam do dzielenia się wrażeniami.

"Nie mam ci czego wybaczać. Widzę w tobie ból, który sama odczuwałam. Musisz pozwolić mu odejść. Wszyscy zasługujemy na wspaniałe życie." Czytając książki związane z tematyką wojenną, zawsze się boję czy podołam. Nie dlatego, że mi się "nie podoba", dlatego, że jest tu tyle cierpienia, które ciężko znieść. "Anioł z Auschwitz" to pozycja zdecydowanie obowiązkowa. Wywołała we mnie masę skrajnych emocji: od złości, po radość, ogromny smutek, żal ale i nadzieję, miłość. Czytając powieść co chwila miałam ciarki i wzruszenie, a raczej współczucie i łzy bezsilności cisnące się do oczu. Krzywda jaką ludzie musieli znosić w obozach jest wręcz niewyobrażalna. To jak byli traktowani, bici, głodzeni, zabijani... Sprawia, że chce się płakać...
Powieść Pana Eoina Dempseya jest dla mnie istną perełką. Choć przelewa się tutaj wiele krwi, mogę powiedzieć, że to piękna historia.
Christopher - główny bohater - daje nadzieję, na to, że istnieją dobre dusze, które czuwają nad słabszymi. Sam tytuł daje takie poczucie "bezpieczeństwa". Mówić o książkę pełnej bólu, śmieci, że się bardzo podobała to niedopowiedzenie. Aczkolwiek jest to powieść, która wywołała na mnie ogromne wrażenie i zdecydowanie pozostanie ze mną na długo.
To powieść, którą powinien przeczytać każdy!

"(…) nadal można liczyć na prawdziwe szczęście, nawet w świecie, który stworzył Buchenwald, Belsen i Auschwitz".

Literatura nawiązująca swoją treścią do tematyki obozowej zawsze wywołuje we mnie wiele emocji, które skłaniają do szeroko zakrojonej refleksji dotyczącej ogromu zła jakiego dopuszczają się ludzie. Namacalnie odwiedziłam Auschwitz tylko raz, ale literacko wracam do tego miejsca dość często. Teraz za sprawą książki, która bardzo dobitnie pokazuje złożoną naturę dobra i zła.

Eoin Dempsey to pochodzący z Dublina pisarz, który w 2008 r. przeprowadził się do Filadelfii. Autor pracuje obecnie jako nauczyciel, dzieląc swoje życie ze wspaniałą żoną Jill i dwoma synami. "Anioł z Auschwitz" to jego debiut literacki wydany w 2012 r.

Christopher poznał Rebeccę, gdy miał sześć lat. Ona, Żydówka pochodząca z dysfunkcyjnej rodziny. On, Niemiec, wychowujący się w porządnym domu. Ich przyjaźń, a potem miłość kwitła na wyspie Jersey do czasu wybuchu II wojny światowej. Wtedy bowiem Rebecca zostaje deportowana z wyspy, a Christopher w celu odnalezienia ukochanej, wstępuje w szeregi SS i zatrudnia się w Auschwitz. Tam, będąc w piekle na Ziemi, musi grać rolę swojego życia.

"Anioł z Auschwitz" to książka dotykająca uniwersalnego tematu, jakim jest dwoistość natury człowieka, która może przybierać formę bestialstwa nazistów oraz bezwarunkowej miłości do bliźniego, jaką przedstawia główny bohater. Eoin Dempsey podjął się prozatorskiej analizy naszej natury, osadzając większą część akcji swojej książki w Auschwitz, czyli w miejscu, którego sama nazwa wywołuje w milionach ludzi, dreszcze na całym ciele. Temu trudnemu wyzwaniu udało się autorowi sprostać, gdyż pokazał on w pełni wpływ ówczesnej ideologii nadczłowieka na psychikę ludzi. I to zarówno w kontekście Niemców wzorowo wypełniających swoje obowiązki wobec Hitlera, jak i w kontekście psychiki Christophera, który wielokrotnie musiał walczyć ze samym sobą, aby nie pogubić się gdzieś po drodze.

W powieści znajduje się sporo scen, które wywołują rozpacz, niezgodę na okrutny los oraz złość spowodowaną niemocą. Eoin Dempsey nie koloryzuje codzienności w niemieckim obozie zagłady, przytacza bezsporne fakty dotyczące całej machiny urzędniczej w takim miejscu, działalności kapo oraz nieludzkiego traktowania więźniów. Trudno zapomnieć o oddziałujących na wyobraźnię opisach Żydów czekających na "oczyszczający prysznic", czy też tych, pokazujących rozdzielanie matek z ich dziećmi. Oczami głównego bohatera, który przecież nie może niczego zrobić, aby się nie zdemaskować, czytelnik widzi te przerażające obrazy, wywołujące wiele skrajnych emocji.

Wydawałoby się, że w książce tej to właśnie właśnie miłość pomiędzy Christopherem, a Rebeccą, będzie jej wiodącym wątkiem fabularnym. Jak się jednak okazuje, uczucie bohaterów staje się preludium do ocalenia setek niewinnych istnień, pozostając gdzieś na drugim planie. Dopiero pod koniec powieści, ich miłość znowu wiedzie prym, wywołując wielką dozę wzruszenia. Takie swoiste zachwianie równowagi wyszło tej historii na dobre, nie czyniąc z niej melodramatycznego romansu na tle wojennym.

"Anioł z Auschwitz" nie jest łatwą książką, podobnie jak cała obozowa literatura. Jest jednak na pewno wartościową powieścią pokazującą ogrom zła, jaki uczyniła nazistowska ideologia oraz ogrom dobra, które się jej przeciwstawiło. Pokazuje także, że nic nie jest tylko białe i tylko czarne. Samo zakończenie tej historii wzrusza i daje nadzieję na to, że warto walczyć o ludzi, o każde istnienie.

Manhattan Babilon
Lech Majewski