Apartament

W tak idealnym miejscu nawet zbrodnie muszą być doskonałe.
Wszystkie małżeństwa mają swoje tajemnice. Lecz tylko niektóre z nich są równie wstrząsające.
Nina i Tomasz Engelowie przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach na upragniony weekend. Kurort zdaje się wymarzonym miejscem na odpoczynek, do czasu gdy Nina znika bez śladu. Jakby rozpłynęła się w powietrzu…
Zrozpaczony Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, ale szybko przekonuje się, że ta ma wiele odcieni, a wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez mężczyznę. Komu zaufa, nie będąc pewnym, czy może wierzyć samemu sobie?
„Apartament” to klimatyczny thriller psychologiczny o bólu, który nie ustaje, i krzywdach, których echo słychać nawet po latach.

Informacje dodatkowe o Apartament:

Apartament - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maggiewksiazkach
Maggiewksiazkach
Przeczytane:2022-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Thriller ,

Mogę śmiało powiedzieć, że uwielbiam książki Izabeli Janiszewskiej. Przeczytałam wszystkie i bardzo lubię styl autorki. Do tej pory pisała kryminały, ale ,,Apartament" to już zupełnie inna bajka, to rasowy thriller. Zanim zaczęłam go czytać wiedziałam, że ta książka jest odmienna, ale tego się nie spodziewałam. Mimo, że już w połowie domyśliłam się części fabuły, nie przeszkadzało mi to w dalszym czytaniu, bo byłam ciekawa jak Iza zakończy całość.

Głównymi bohaterami są Nina i Tomasz Engelowie. Ona jest tancerką teatralną a on pisarzem, który walczy z zastojem twórczym. Nina i Tomasz przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach, gdzie pragną spędzić kilka dni. Oboje są zachwyceni widokami, które traktują jako obietnicę udanego wypoczynku. Po upojnym popołudniu, Nina zmęczona zasypia. Tomasz nie chcąc jej przeszkadzać schodzi do baru hotelowego, gdzie zwyczajnie upija się. Późno w nocy wraca i zasypia przy swojej żonie. Kiedy Engel budzi się następująco dnia, w łóżku nie ma jego żony. Zaczyna jej szukać, wręcz z desperacją w oczach. Nigdzie nie ma śladu po niej, wszystko wygląda tak jakby Nina wcale tu nie przyjechała. Tomasz mimo to próbuje rozwikłać zagadkę jej zaginięcia. Pytanie brzmi jak ma to zrobić skoro cały personel wmawia mu że przyjechał na urlop sam?

Sama autorka pisała, że ,,Apartament" jest całkowicie inny niż poprzednie jej książki. Po jego przeczytaniu też tak twierdzę. Czyta się go z rosnącym zainteresowaniem, bo naprawdę nie miałam pojęcia, że całe to zamieszanie może się tak skończyć. Więc to jest super, iż mimo że przewidziałam pewne rzeczy, zakończenie mnie zaskoczyło. Cała fabuła skupia się na Tomaszu, bliżej poznajemy jego postać, jego przeszłość i wychodzące z niej demony. Demony, które mają ogromny wpływ na jego decyzje w czasie obecnym. Myśli Tomasza są przerywane pamiętnikiem Niny, z którego poznajemy nie tylko Ninę, ale także objaśnia nam relacje małżonków.

To była całkiem wciągająca historia, z która miło spędziłam czas. Kto nie zna twórczości Izabeli Janiszewskiej musi to nadrobić. A mnie teraz nie pozostaje nic jak czekać na kolejną świetną książkę.

Avatar użytkownika - Jeanette
Jeanette
Przeczytane:2022-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dziś zapraszam Was do Karkonoszy, gdzie ma miejsce akcja powieści „Apartament”. Hotel Wichrowe Wzgórza usytuowany nad przepięknym jeziorem. Romantyczny weekend małżeństwa Niny i Tomasza Engelów zamienił się w koszmar wraz ze zniknięciem Niny. Jakie tajemnice małżonkowie ukrywają przed sobą wzajemnie? I jaki wpływ będą miały te tajemnice na ich dalsze wspólne życie? Polecam serdecznie niezwykłą historię o zakamarkach ludzkiej psychiki.

Powieść z gatunku thrillera psychologicznego wessała mnie od pierwszych usłyszanych słów tekstu czytanego przez znakomitego lektora Filipa Kosiora. Narracja prowadzona w pierwszej osobie przez głównego bohatera Tomasza Engela skutecznie budowała napięcie i dynamizm od początku aż do samego końca. Fantastyczny rytm powieści. Stosunkowo prosty pomysł na zbudowanie fabuły wokół zaginięcia Niny w małym, zamkniętym środowisku hotelu autorka rozbudowała bardzo szerokim spektrum meandrów ludzkiej psychiki ale i funkcjonowania mózgu. I to był strzał w dziesiątkę!

Izabela Janiszewska poddała analizie wpływ przeżytej w dzieciństwie traumy i sposób wychowania dzieci na dorosłe życie człowieka. Dzieci w rodzinie powinny mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, miłości, zrozumienia, akceptacji. Co się dzieje, gdy dziecko doświadcza przemocy psychicznej, fizycznej? Jak rozwija się mózg, psychika takiego dziecka? Dorośli nie zdają sobie sprawy, jakie szkody wyrządzą. Co takie dzieci czeka w przyszłości? Nerwica, depresja? Przerażające? I to jak! Z drugiej strony na ile możemy poznać drugiego człowieka, z którym tworzymy związek małżeński? Niestety nie mogę nic zdradzić z fabuły, żeby nie odebrać Wam przyjemności z poznawania tej historii. Gwarantuję Wam, że będzie to mocny rollercoster emocji.

Fabuła skojarzyła mi się z budową mózgu. Nierówna, poskręcana, pozwijana, ze ścieżkami neuronalnymi połączonymi ale i porozrywanymi. Traumatyczne wspomnienia poukrywane, szczelnie zamknięte w sejfie kory mózgowej. Jeden zewnętrzny bodziec, jedno wydarzenie i sejf wybucha, wylewa wspomnienia, których już nie powinno być… Czy Tomasz jest na to gotowy?

Izabela Janiszewska skonstruowała niezwykle udany thriller psychologiczny. Na uznanie zasługuje rzetelny research wykonany przez Autorkę. Bardzo, bardzo polecam lekturę „Apartamentu”!

Avatar użytkownika - bogusiazieba80
bogusiazieba80
Przeczytane:2022-07-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

Dobry wieczór #książkoholicy 😘

Dzisiaj parę słów o książce "Apartament " @izabelajaniszewska.autorka

Znacie książki autorki ? Ja mam wszystkie na półce i bardzo mnie one wciągają .

Małżeństwo udaje się na weekend w Karkonosze by odpocząć i pobyć razem . Nina znika pierwszej nocy , jak sobie poradzi z tą niespodziewaną sytuacją Tomasz ? Na kogo będzie mógł liczyć wśród pracowników hotelu i jego gości ? Czy poda ktoś pomocną dłoń lub informację?

Nawet jeśli myślicie , że wiecie już wszystko po przeczytaniu kilkudziesięciu stron to jesteście w błędzie .Książka , która może i szybko poda rozwiązanie , ale na pewno nie pozwoli wam się szybko odłożyć i o sobie zapomnieć . Możecie być pewni , że Izabela Janiszewska wprowadzi was na rollercoaster wrażeń i akcji . Znajdziemy w książce wątek stręczyciela i ofiary . Dowiemy się jak może działać psychika takich osób . Czy stręczyciel może zmienić siebie i swoje zachowanie ? Czy ofiara może przebaczyć , a może zechce szukać zemsty ? Psychika ludzka ma nieograniczone możliwości .

Gorąco wam polecam przeczytać .

Za książkę dziękuję @czwartastrona ❤️

#czwartastrona #czwartastronakryminału #izabelajaniszewska #apartament #polecamautorkę #polecamksiążkę #półrokupopolsku @gora.ksiazek #zaczytanewariatki @recenzje_wiewiooory @emilazaczytana #czytamzsuspens #wakacjezdreszczykiem @mania_czytania_ @gabriela_setla_ #bookstagram #bookstagrampl #czytamwszedzie #mroczniezpauliną @aryia_czyta_kotom

(...) najbrzydsza prawda  jest lepsza od najpiękniejszego kłamstwa.
Po przeczytaniu ; Nie wybaczalne ; Izabeli Janiszewskiej, postanowiłam iść tropem kryminalnym i mając w zasięgu ręki ; Apartament ; nie mogłam się powstrzymać by nie wsiąknąć w fabułę. Wiadomo nie od dziś że wszystkie małżeństwa ; na oko ; są idealne, nieskazitelne czyste jak łza, poprawne i luksusowe, ale kiedy przyjrzymy się im z bliska, dostrzegamy rysy, błędy, niepoprawne decyzje, które często kładą cień na losach dwojga ludzi.

Tomasz Engel w raz z żoną udają się do luksusowego hotelu Wichrowe Wzgórza w Karkonoszach, by zaznać odpoczynku i spokoju. Ale od początku ten wyjazd nie zaczął się dobrze, najpierw sarna która wybiegła pod ich koła auta, a kiedy na miejscu już zaczyna się robić romantycznie, przytulnie i z klimatem, mężczyzna znajduje korespondencję Niny. Po niej dowiaduje się że kobieta jest w ciąży, a on sam czuje się dziwnie zagubiony, jakby zamiast radości poczuł złość. Schodzi do restauracji by popracować nad książką, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę który najwidoczniej zna Tomasza jako czytelnik, ten irytujący człowiek zapada w pamięci mężczyzny nie na długo, bo po powrocie do apartamentu pada na łóżko jak kłoda. Następnego dnia okazuje się że Niny w pokoju nie ma, być może wyszła do baru, restauracji, skorzystała z basenu, jacuzzi, sauny, masarzy lub wybrała się na spacer. Kiedy Tomasz w przebłysku jaźni, pyta recepcjonistę o blondynkę z kręconymi włosami, ten nie potrafi pomóc, sytuacja powtarza się ilekroć Tomasz pyta personel, kiedy traci cierpliwość, sytuacja wymyka się z pod kontroli, brak cierpliwości, gniew, emocje nie są dobrymi doradcami jak wiemy, ale Tomasz im ulega. Szukając Niny ma wrażenie że wszyscy pracownicy są przeciwko niemu, że nikt nie potrafi mu pomóc, ale co gorsza, śladów Niny nigdzie nie znajduje, tym bardziej rzeczy osobistych, na kamerach monitoringu nigdzie nie zostaje zarejestrowana jakoby w ogóle przebywała z nim pod tym samym dachem. A kiedy już dochodzimy do meritum, okazuje się że...zostaje odnalezione...i cisza w eterze.

Thriller psychologiczny, w którym nic nie jest pewne do końca, mamy obraz manipulacji, braku zaufania, przeszłość która zawsze dogoni, choćby nie wiem jak szybko biegli, w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę że dopadliśmy ściany i nie ma wyjścia. Choroba umysłowa która posiada nazwę dwubiegunowości, wypieranie przeszłości doprowadza że zacierając ślady, człowiek jest w stanie uwierzyć że prawda jest zupełna inna, kolorowa, wyrazista. Jaki plan uknuła Nina? Uważam że to jedna z lepszych powieści autorki, świetna męska narracja, prosta fabuła która zaczyna zakręcać i ciekawić wprost doprowadzając do eksplozji napięć.

Szybka akcja, nieszablonowy temat, sięgający rodziny zastępczej, emocje które są wystawiane na próbę. Ja Polecam Wam wszystkim.

Izabela Janiszewska „Apartament” – czyta Filip Kosior.

Postanowiłam po raz kolejny spróbować słuchania audiobooków. Tym razem poszło nieźle, ale to w 99% zasługa lektora – Filip Kosior jest absolutnie genialny! Zastanawiam się, czy tak samo odebrałabym tę książkę, gdybym ją sobie sama czytała… Nie wiem, w każdym razie jestem zachwycona głosem lektora! Treścią powieści nieco mniej, ale też nie mam powodów do narzekań.

„Apartament” to thriller, jakich sporo pojawia się ostatnio na rynku, nie jest zbyt zaskakujący ani odkrywczy, a samo rozwiązanie, choć prawdopodobne, wydaje się mocno naciągane… Czyta (słucha!) się nieźle, sporo się dzieje, ale mimo to do zachwytu daleko.

Dobra to lektura na 2 wakacyjne wieczory, raczej nie do zapamiętania na dłużej.

Próbuję dalej audio, może będą ze mnie jeszcze ludzie 😉

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Kilka dni temu swoją premierę miała najnowsza książka autorki, czyli „Apartament” który przyznam szczerze skradł moje serce do takiego stopnia, że książkę czytałam dwa razy! Rozumiecie? Dwa razy! To jest nienormalne w moim wykonaniu, bo z łatwością na palcach jednej ręki policzę, ile jest takich książek, które czytałam dwa razy. Proszę mi wierzyć autorką zyskała renomę dzięki serii „Larysa Luboń i Bruno Wilczyński, której chyba nie trzeba przestawiać.

Jeżeli jesteś fanem thrillera psychologicznego, to zapraszam z całego serca, bo będzie się działo, a mianowicie za sprawą tajemniczego zniknięcia Niny. Tutaj nie będę opisywała co i jak, bo tego jest pełno w internecie więc zapraszam do opisu wydawcy. Nie wiem, jak u was, ale poza głębina czarnego jeziora, gdzie stoję na środku i wiem, że pod tafla wody jest coś moim kolejnym koszmarem jest stracenie kogoś bliskiego lub bycie w świecie, w którym nic, co myślałam, że jest normalne takowe nie jest. Dlaczego o tym pisze, ponieważ nasz Tomasz znajdzie się właśnie w takiej sytuacji, ale przez co przeszedł to głowa mała i teraz do was należy odgadnięcie, kto ma rację.

Mam pytanie do was?? Czy jesteś w stanie wybaczyć krzywdy, jakie doznałeś, będąc dzieckiem? Czy może jesteś osoba, która latami pielęgnuje krzywdę, myśląc, że przyjdzie taki dzień, w którym sprawiedliwość dosięgnie każdego winnego własnych krzywd? Przyznam się, że sama nie wiem, co zrobiłabym, lecz wszystko (tu mam na myśli uczynki, jakie sprawiamy) ma swoje konsekwencje w przyszłości danej osoby i mocno wpływa na Jej stan psychiczny.

Książka, która spowoduje, że przeżyjecie emocjonalny rollercoaster coś na zasadzie kręcenia się w kółko i nagle musicie stanąć na jednej nodze! Nie da się ogarnąć pionu tak nie będziesz w stanie pojąć, skąd, ale jak, nie noooo…. Miałam swoich faworytów, ale po raz kolejny Pani Izabela wpuściła moje domysły w maliny, i to jest fantastyczne w jej książkach. Wielka niewiadoma, wiele krzywd, przeszłość pokazała swoją twarz oraz niemoc, jaka towarzyszy naszemu bohaterowi.

Zapraszam kochani i z wielką radością czekam na kolejne książki autorki.

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2022-06-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Niepokojący, złowrogi, przerażający, zatrważający, ponury, intrygujący, ekscytujący, emocjonujący -  tak najkrócej można określić  najnowszą książkę  Izabeli Janiszewskiej -  “Apartament”.

Wraz z małżeństwem Engelów przenosimy się zatem w piękne Karkonosze, gdzie u stóþ Śnieżki, w eleganckim hotelu zatrzymał się Tomasz, autor jednej bestsellerowej książki, ze swą dużo młodszą żoną, Niną. Planowali odpoczynek od zgiełku miasta w zacisznym miejscu, urzekającym pięknem przyrody.    Niestety, wypoczynek zmienił się szybko w koszmar, bo Engel po upojnej (alkoholowej) nocy budzi się sam w swoim apartamencie. Na nic zdają się gwałtowne poszukiwania żony przez Tomasza. Nina zniknęła, więcej,  obsługa hotelu twierdzi, że Engel do hotelu przyjechał sam i nie ma żadnych śladów wskazujących na obecność w tym miejscu jego żony.

Wydarzenia związane z poszukiwaniem Niny są dla autorki tylko pretekstem do zagłębienia się w psychikę człowieka, który znalazł się w ekstremalnej sytuacji, został doprowadzony do ostateczności i nie potrafi sobie z tym poradzić. Świetne studium psychologiczne z misternie dopracowaną fabułą,  zwrotami akcji, wtrętami z przeszłości bohaterów.

Janiszewska prowadzi spektakularną grę z czytelnikiem, wprowadza niepokój i zamęt w naszych głowach. Komu mamy wierzyć, komu zaufać, które wydarzenia są prawdą, a które tylko mistyfikacją, wyobrażeniami chorego umysłu. W dodatku poznajemy pewne fakty dotyczące Tomasza, jego przeszłości i rodziny. Wstrząsające są to  wiadomości, wywołujące moc emocji.  Atmosfera niepokoju, paniki, chaosu i nam się udziela, a do głosu dochodzą głęboko skrywane instynkty. Ta podróż w mroczne zakamarki umysłu, w głąb ludzkiej duszy zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Stopniowo poznajemy prawdę, autorka dawkuje nam jednak te fakty z wolna, podsycając i tak już napiętą, niespokojną atmosferę powieści. Samo zakończenie zaś szokujące i niespodziewane, w którym  wszystkie wątki łączą się mistrzowsko. Tym razem przeszłość, bolesna nie tylko dla samego bohatera, ale i dla jego najbliższych, dogoniła Tomasza, przynosząc istotną lekcję, by jej nie lekceważyć, bo wpływa ona na teraźniejszość, a dzieciństwo człowieka determinuje jego późniejsze życie.

"Przeszłość zawsze nas dogoni, choćbyśmy nie wiem jak szybko biegali (...)."

“Apartament” - świetny, emocjonujący, trzymający w napięciu od pierwszych stron thriller psychologiczny!

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Autorka ponownie zachwyca! W najnowszym thrillerze psychologicznym „Apartament” zdziera maski, które przywdziewamy, by obnażyć ogrom zła drzemiącego gdzieś w nas. Wydobyć na powierzchnię ukryte w zakamarkach umysłu, zepchnięte w odmęty niepamięci nasze prawdziwe „ja”. I czyni to po mistrzowsku sięgając głębiej i głębiej w ludzką psychikę.

"Możemy zapomnieć o przeszłości, ale ona nigdy nie zapomina o nas"

Tu bieżące wydarzenia, związane z zaginięciem kobiety w hotelu nakręcające spiralę niepokoju i obłędu, są jedynie preludium do tego, co rozgrywa się na drugim planie. Granica pomiędzy rzeczywistością a urojeniem jest ulotna niczym puch, a tajemnice, które wychodzą na jaw pokazują, że "można patrzeć na kogoś codziennie i wcale go nie widzieć".

Udziela nam się narastająca z każdą chwilą panika mężczyzny poszukującego żony, traktowanego przez obsługę z pobłażaniem, zbywanego niczym natrętna mucha. Tylko czy wierzymy w jego wersję zdarzeń? Czy może i w naszych oczach jest jedynie człowiekiem pielęgnującym swoje urojenia? Sytuacji nie łagodzi namolność nieznajomego, który chcąc zainteresować wypalonego pisarza swoją makabryczną opowieścią wzbudza w nim skrajne emocje i przywołuje bolesne wspomnienia z dzieciństwa.

Pierwsza część historii nasunęła mi na myśl klimatyczny film z Jodie Foster „Plan lotu”, gdzie wszyscy próbowali wmówić matce, że ma urojenia twierdząc, że wsiadła do samolotu wraz z córką. Czy tak będzie i w tym przypadku? A może kobiety nigdy tu nie było?

Stopniowo autorka odkrywa przed nami wszystkie karty, zarówno dotyczące tajemnicy zniknięcia Niny, jak i te skrywane w przeszłości i zakamarkach ludzkiego umysłu. Prawda zszokowała mnie i przeraziła pozostawiając z mętlikiem w głowie i totalną satysfakcją.

To pozycja obowiązkowa dla miłośników thrillerów psychologicznych!

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Dzień dobry, macie już zaplanowane urlopy? Ja, jak wiedzie swój urlop zaczynam ślubem 👰 🤵 , a tydzień później jedziemy ze świadkami na 5-dniową wycieczkę rowerową z całym ekwipunkiem campingowym 🚲😎. Ahoj przygodo! 💪 Mam nadzieję, że pogoda dopisze! ☀

⬇⬇⬇

Tomasz Engel z żoną Niną planują spędzić weekend w wysokiej klasy hotelu w Karkonoszach. Ten czas Tomasz ma poświecić na wyciszenie oraz przełamać blokadę pisarską, jednak od samego początki coś idzie na tak… Gdy w nocy wraca z baru po zakrapianej kolacji i zasypia przytulony do żony, rano stwierdza, że Niny nie ma koło niego. Zdezorientowany mężczyzna po kilku godzinach zaczyna poszukiwać zaginionej, ale nikt w hotelu nie widział Niny, a pracownicy twierdzą, że do hotelu meldował się sam…

APARTAMENT to thriller psychologiczny, który wywoła u was szereg najróżniejszych emocji, od szoku po niedowierzanie.

Autorka po mistrzowsku poprowadziła akcję z taką intrygą, że do samego końca nie będziecie wiedzieć co jest prawdą a co fikcją! Znakomicie nakreślona postać psychologiczna Tomasza, tylko wzmacniała uczucie zamętu w głowie i przez cały czas rodziło się w myślach pytanie: „ale o co chodzi?”. Mimo, że Tomasz nie wzbudził mojej sympatii, w pewnym momencie współczułam mu tego co go spotkało.

Szkoda, że domyśliłam się jednego rozwiązania wątku,ale nie ujmuje to całości i z niecierpliwością obserwowałam jak to się wszystko dalej potoczy i zakończy.

Podziwiam pomysł na fabułę, czuć że Pani Izabela świetnie się do niej przygotowała oraz poruszyła w powieści bardzo ważny wątek jakim jest znęcanie psychiczne dzieci, i jak ono oddziaływuje na dalsze życie.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„Wszyscy mamy wspomnienia, do których nie lubimy wracać. Są jak niebezpieczne, dzikie zwierzęta, dlatego spychamy je do głębokiej i ciemnej piwnicy, byle tylko nie rzuciły się nam do gardeł. Problem z nimi jest jednak taki, że nawet jeśli uda nam się je wyprzeć i ukryć w prywatnej czarnej skrzynce, do której celowo zgubimy klucz, one nadal tam będą. I pewnego dnia wrócą, by o sobie przypomnieć”.

Nina i Tomasz Engelowie to małżeństwo z niewielkim, bo 2-letnim stażem. Para jak z obrazka. 15 lat różnicy w ogóle nie przeszkadza im w celebrowaniu uczucia, które ich spotkało.

Pewnego dnia udają się na zaplanowany urlop do luksusowego hotelu w Karkonoszach. Urokliwy apartament master suite w hotelu Wichrowe Wzgórza miał stanowić gwarancję udanej, romantycznej randki małżonków. Do tego za oknem pejzaż jak z pocztówki. Nic, tylko odpoczywać i cieszyć się sobą. Wszystko układa się bajecznie, do czasu, gdy Nina znika z hotelowego pokoju.. A Tomasz nigdzie nie może jej znaleźć..

Początkowo jedynie lekko zaniepokojony mężczyzna zaczyna odczuwać niewielkie napięcie, irytację.. Gdy sytuacja zaje się sama nie rozwiązywać, Tomasz popada w rozpacz. Zniknięcie kobiety jego życia rozpoczyna ciąg zdarzeń odsłaniających wstrząsającą prawdę..

Sprawy nie ułatwia fakt, że wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez Tomasza. Mężczyzna ze ściśniętym niepokojem żołądkiem, podskórnym lękiem wbijającym swe pazury w jego ciało i umysł.. zaczyna nabierać pewności, że coś tu jest nie tak. Wierzy jednak, że to wszystko to jedynie „szczerbaty uśmiech losu” i że za chwilę sprawa się wyjaśni. Ale zanim to nastąpi, czeka go udział w grze, której reguły nie są do końca jasne.. przynajmniej dla niego. Tomasz stanie się mężczyzną na krawędzi, goniącym, uciekającym, walczącym ze sobą, by nie stracić kontroli, nie przestać jasno myśleć, nie zgubić się w domysłach. Balansującym „na cienkiej linie zawieszonej nad otchłanią szaleństwa”.

„Apartament” to przerażający i magnetyzujący jednocześnie thriller psychologiczny. Klimatyczny i intrygujący. Autorka jak mało kto potrafi stworzyć wielowymiarową historię poruszającą najczulsze struny duszy swoich czytelników. Namalować im przed oczami obraz pełen rys, bólu, dróg bez powrotu, niewyleczonych traum, wypielęgnowanych urojeń, złudnych nadziei i poczucia nieuchronności poniesienia konsekwencji podjętych decyzji, nawet gdy te wydają się być już „przeterminowane”.

Będąc po raz kolejny pod ogromnym wrażeniem – polecam.

"Niekiedy wydaje się nam, że jeśli będziemy wystarczająco szybko biegli, to, co złe, nas nie dogoni.W tej chwili i ja chcę w to wierzyć" (str.31)

~Tomasz Engel wraz z żoną Niną od dawna planują upragniony weekend.Dlatego w ustalonym terminie, przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach, aby móc odpocząć, wyciszyć się i korzystać z dobrodziejstw natury.
Na miejscu od razu widać, że wysokiej klasy hotel staje się wymarzonym miejscem na idealny odpoczynek... niestety do czasu.
Kiedy Tomasz, w nocy wraca do pokoju po alkoholowej "kolacji" i zasypia w objęciach Niny, rano okazuje się że żony nie ma już obok.
Zrozpaczony Tomasz próbuje odnaleźć żonę.
Jednak szybko dowiaduje się, że nikt jej nie widział, a sami pracownicy hotelu uważają, że przyjechał sam...
Czy Tomasz odnajdzie Ninę? Dlaczego wszyscy twierdzą, że mężczyzna przyjechał sam?O co w tym wszystkim chodzi?
~"APARTAMENT" Izabeli Janiszewskiej to moje drugie spotkanie z autorką, przez co będąc już jakiś czas po lekturze, śmiało mogę stwierdzić iż kolejny raz w moje ręce trafił, świetnie skonstruowany thriller psychologiczny.W którym wraz z perfekcyjnie dopracowaną fabułą, niespieszna akcją oraz misternie skrojoną intrygą, która niejednokrotnie mami nas, wzbudzając ogromny zamęt w naszej głowie, sprawia, że lawirujemy między prawda, a fikcją, układając pojedyncze elementy naszej układanki.
Tak naprawdę do samego końca nie wiemy, które wydarzenia są autentyczne, a które zwykłą mistyfikacją.
~Autorka w fenomenalny sposób poprowadziła swoją opowieść skupiając się w dużej mierze na ludzkiej psychice, jak i naszych emocjach.Co w akompaniamencie świetnie nakreślonych bohaterów (komu ufać, a komu nie) oraz trudnych wątków, opierających się na przemocy domowej, stworzyło wręcz duet idealny. Do tego stopnia, że wplecione w fabułę zapiski z pamiętnika Niny, stały się tylko wisienka na torcie do rozwiązania tej niezwykle zawiłej zagadki.
~Gwarantuje wam że i tym razem prezentowany tytuł dostarczy wam wielu emocji i wywoła totalny chaos, do tego stopnia że ciężko będzie ja odłożyć.Polecam J.K.

Twórczość Izabeli Janiszewskiej leży na mojej półce już jakiś czas, trylogia patrzy na mnie i czeka. Nie miałam ochoty na serię, ale postanowiłam, że z książkami autorki fajnie byłoby się zapoznać, tak sięgnęłam po "Apartament", słów brakuje by opisać to co się tu działo.

Nina i Tomasz jadą do luksusowego hotelu w Karkonoszach, mając nadzieję na romantyczny weekend. Niestety już na drugi dzień plan legnie w gruzach, Nina znika, personel hotelu utrzymuje, że nigdy jej nie widzieli, a Tomasz przyjechał sam. Główny bohater ma wrażenie, że wszystko się sprzysięgło przeciwko niemu, jednak w szafie nie ma ubrań Niny, ani żadnych rzeczy osobistych. Nawet sam Tomasz nie ma pojęcia co stało się z Niną, jest pewien, że żona była razem z nim, ale nie ma na to żadnych dowodów. Skoro była w hotelu, to w takim razie gdzie jest teraz?

Dawno nie czytałam takiej książki, gdzie główny bohater wywoływał u mnie taki wachlarz emocji, były chwile gdy wydawał mi się winny, a za chwilę już mu współczułam i miałam wrażenie, że wszyscy z nim pogrywają. W pewnym momencie można się domyślić co dzieje się z Tomaszem ale takiego zakończenia się nie spodziewałam i ostateczne zdanie o tym mężczyźnie można wyrobić sobie pod koniec książki. Ja zmieniłam swojej o 180 stopni i to w jednym momencie.

Kolejna polska autorka trafia na listę moich ulubionych żałuję, że tak długo czekałam, żeby sięgnąć po jej książki.

Wam również polecam.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Początek nie zapowiada tego, czego dowiadujemy się później. Poznajemy Ninę i Tomasza, którzy jak przystaje na zgodne małżeństwo wybierają się na zasłużony odpoczynek do luksusowego hotelu w Karkonoszach. Niespodziewanie Nina znika, a Tomasz robi wszystko, aby odnaleźć żonę. Tomasz jawi się jako postać pozytywna i czytelnik współczuje mu. Tym bardziej, że okoliczności poznajemy od strony Tomasza, który w powieści jest narratorem. Autor buduje napięcie, wprowadzając dodatkowo zapiski z pamiętnika Niny. Zakończenie nieprzewidywalne i mnie osobiście zaskoczyło.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
"Wszelkie zło pochodzi ze strachu" - Anthony de Mello Podobało mi się, nawet bardzo, dużo bardziej niż debiutancki tryptyk tej autorki. Widać mocną inspirację Kingiem i jego "Lśnieniem", nawet ta pozycja jest wspomniana w "Apartamencie", ale nie przeszkodziło to w moim odbiorze tej historii. Od pewnego momentu można się domyślić, o co chodzi i co jest grane, ale to też nie przeszkadza. Przynajmniej mnie nie przeszkadzało. Moim zdaniem, autorka powinna swoje historie zamykać w jednym tomie, bo te wychodzą jej zdecydowanie lepiej. A tak poza wszystkim, jak byście się czuli gdyby WSZYSCY wmawiali wam, że czegoś nie było, a wy wiecie, że było, albo odwrotnie. Coś gdzieś kiedyś się wydarzyło, a wy nie macie o tym zielonego pojęcia?? Zauważyłam też pewną prawidłowość w książkach pani Izabeli. Pokazują one, w różnych konfiguracjach i przypadkach, co "wyrasta" z dzieci maltretowanych w dzieciństwie. Z czym muszą się borykać, potem w dorosłym życiu...
Avatar użytkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023, 52 książki 2023,

Ostatnio bardzo polubiłam się z audiobookami. Zwłaszcza, gdy odkryłam niezawodnego lektora, jakim jest Filip Kosior. I tym razem nie było inaczej, a czytany przez niego ,,Apartament" Izabeli Janiszewskiej dodatkowo zyskał w odbiorze. A co z samą fabułą tej książki? Czy autorce udało stworzyć się coś nowego w sferze thrillerów?

Nina i Tomasz Engelowie postanawiają spędzić urocze chwile w luksusowym karkonoskim hotelu. Wszystko zdaje się być idealne, gdy nagle kobieta znika bez śladu. Tomasz za wszelką cenę próbuje odnaleźć żonę., Okazuje się, że świadkowie znają zupełnie inną wersję wydarzeń niż Tomasz. Mało tego uważają, że mężczyzna pojawił się hotelu... sam. Co tak naprawdę dzieje się w hotelu Wichrowe Wzgórza? Kto kłamie? Gdzie zaczyna się granica obłędu?

,,Apartament" kusił mnie już od jakiegoś czasu. Bardzo dużo osób polecało tę książkę, aż wreszcie przyszło mi się przekonać, czy to rzeczywiście dobry thriller. Klimat powieści zahacza trochę o ,,Lśnienie" Stephena Kinga, a przynajmniej mi przychodzi takie skojarzenie. Wszystkie podejrzane sytuacje mają miejsce w hotelu. Hotelu, który ma mieć pełne obłożenie gości, a jednak jego korytarze świecą pustkami. Hotelu, w którym nagle ginie bez śladu kobieta. Tylko czy naprawdę zaginęła? Przecież cała obsługa Wichrowych Wzgórz zarzeka się, że Tomasz przyjechał sam. I tutaj bardzo długo czytelnik pozostaje bez odpowiedzi mogąc jedynie snuć własne teorie, co tak naprawdę się wydarzyło. Czy Tomasz jest oszukiwany? A może balansuje na granicy szaleństwa? Autorka podaje nam coraz to więcej szczegółów, wraca do przeszłości bohaterów i choć wydaje się, że te detale nie mają znaczenia, okazują się kluczowe w odpowiednim momencie.

Dość istotnym elementem są fragmenty pamiętnika Niny, które rzucają nowe światło na obecne wydarzenia. Zaczynamy inaczej postrzegać Tomasza, a z czasem nic już nie jest takie oczywiste. Do tego raz po raz pojawia się tajemniczy Wiktor Apart, który zdaje się wiedzieć bardzo dużo na temat mężczyzny. Co prawda, w pewnym momencie można domyślić się, kim jest ta postać, jednak autorka tak prowadzi akcję, że zakończenie i tak jest zaskoczeniem. Wydaje się, że czytelnik wie już wszystko, a okazuje się, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

,,Apartament" jest dla mnie bardzo dobrym thrillerem, który z każdą kolejną stroną zdaje się nas wprowadzać w coraz bardziej niepokojący i mroczny klimat, gdzie rzeczywistość zaczyna graniczyć z szaleństwem. Gdzie nic już nie jest pewne. To książka, którą mogę z czystym sumieniem polecieć miłośnikom gatunku. Zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie audiobooka. Wciągająca, w dobrym stylu, ciekawa.

Dobrze się czyta. Historia ciekawi, intryguje, jednak samo rozwiązanie zagadki troszeczkę mnie rozczarowało.

Ludzie z mgły
Izabela Janiszewska0
Okładka ksiązki - Ludzie z mgły

NIE KAŻDY, KTO ZBŁĄDZIŁ WE MGLE,ODNAJDZIE DROGĘ DO DOMU. Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach...