Atlantycka konspiracja

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-05-14

Czy powinniśmy napisać od nowa historię świata?

Rory Fallon, specjalista w dziedzinie starodawnej kartografii, odkrywa na swojej poczcie głosowej niespodziewaną wiadomość. Zarejestrował ją dom Joao, profesor poznany przed laty w lizbońskim Archiwum Narodowym.

Zagadkowe nagranie wprowadzi Fallona do świata starych portugalskich map, odkryje przed nim dawną polityczno-religijną intrygę związaną z pewną starożytną relikwią oraz podaruje mu klucz do rozwiązania tajemnicy legendarnego zakonu templariuszy. Jej ujawnienie może całkowicie odmienić oblicze historii zapisanej w podręcznikach...

Atlantycka konspiracja to thriller łączący trzymającą w napięciu wartką akcję z wątkami historycznymi. Sięga czasów narodzin i wzrostu potęgi Imperium Portugalskiego, czyli wydarzeń, które w epoce konkwisty oceanów sprawiły, że obraz Ziemi trzeba było wyrysować od nowa. Stawia także niepokojące pytania, na które wciąż trudno znaleźć odpowiedzi.

Maciej Makarewicz

Urodzony w grudniu 1988 roku. Studiował w Poznaniu i Madrycie. Pilot wycieczek, przewodnik i agent turystyczny. Autor artykułów w magazynie ,,Focus Historia".

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Atlantycka konspiracja

Opinie o książce - Atlantycka konspiracja

„Atlantycka konspiracja” to książka, która wciągnie Was w wir portugalskiej historii i sprawi że będziecie chcieli odwiedzić co najmniej Lizbonę i jej okolice.
João Ferreira zdobywa tajemniczy manuskrypt za sprawą którego ściga go najemnik Tyron Wolynn. Aby przeżyć to spotkanie starszy pan pali manuskrypt a część jego treści nagrywa na pocztę głosową Rory’ego Fallona - agenta Europejskiej Agencji Wywiadowczej. Manuskrypt prowadzi do starej mapy na której oznaczone ma być miejsce przechowania skarbu tenplariuszy. W ten sposób Rory wraz z pracownica ministerstwa Aną Venturą i krewną João odkrywają tajemnice zakonu a także skrywaną prawdziwą historię Portugalii.
Ta historia to gratka dla fanów Steva Berry. Mamy tu tajnego agenta z polskimi korzeniami, mamy inteligentną hakerkę no i przede wszystkim tajemnicę, która momentami układa się w taką całość że można mieć wątpliwości czy to jednak nie jest historia prawdziwa. Przy okazji poznajemy historyczne postaci o których na lekcjach zbyt wiele się nie mówi. Przyznaję że momentami zapominałam kompletnie że jest to książka polskiego autora. Ogromny plus również za wyjaśnienie na końcu co jest faktem a co wymysłem autora. Dokładnie jak w książkach wspomnianego już wcześniej Steva Berry. No i właśnie dlatego nachodzi mnie zastanowienie czy jednak nasz rodak za bardzo nie zasugerował się książkami amerykanina... Niemniej uważam że książka jest naprawdę dobra i szczerze ją polecam dla fanów gatunku.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lubicie powieści przygodowe osadzone w realiach historycznych? Ja przyznam, że uwielbiam. Niewyjaśnione tajemnice sprzed setek lat, zaginione skarby i wartka akcja wywołują u mnie szybsze bicie serca. Podobnie jak niegdyś filmy z Indianą Jonesem, czy książki o Panu Samochodziku, na których się wychowałam.

W przypadku "Atlantyckiej konspiracji" dostałam wszystko, co budzi te emocje, a dodatkowo intrygujących bohaterów, którzy nie tylko wzbudzają sympatię, ale też imponują swoją wiedzą i umiejętnościami. Choć pierwsze skrzypce gra tutaj Rory Fallon, specjalista w dziedzinie dawnej kartografii, to moje największe uznanie zyskały dwie nietuzinkowe kobiety. Barbara Fereira ukrywająca swą hackerską tożsamość i Ana Ventura z olbrzymią wiedzą historyczną.

Trójka bohaterów nie zdaje sobie początkowo sprawy w jak zawiłą intrygę została uwikłana. Czy odkryją legendarne sekrety templariuszy, które mogą zmienić kształt znanej nam historii?

Dla wszystkich fanów tego typu książek będzie to prawdziwa gratka. Osobom zaczynającym przygodę z powieścią historyczną może być początkowo trudno wdrożyć się w język, mnogość nazw i faktów. Przyznam, że pierwsze kilkadziesiąt stron też odczuwałam pewne zagubienie, ale ciąg dalszy w pełni je zrekompensował.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-05-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Na początku muszę napisać, że mam totalnego bzika na punkcie thrillerów historycznych. Idolem mojej młodości był Pan Samochodzik i może jestem trochę zwichrowana jeśli chodzi o tego typu literaturę pełną historycznych zagadek i tajemnic ;) Starałam się być maksymalnie obiektywna w swojej recenzji.
Powieść rozgrywa się oczywiście współcześnie, ale mamy tu mnóstwo nawiązań historycznych do wątku Wielkich Odkryć Geograficznych, o których chyba każdy z nas uczył się w szkole ? Poznajemy historię powstania Portugalii oraz wiele szczegółów dotyczących portugalskiej polityki kolonizacyjnej w Ameryce Południowej. Kto z nas nie słyszał o XVI-wiecznych podróżnikach: Kolumb, Vespucci, Magellan... A co by było gdybyśmy nagle dowiedzieli się, że odkrywanie kontynentu amerykańskiego miało inną chronologię niż zostało to oficjalnie przyjęte...? ?A kto stał za finansowaniem tych drogich wypraw? Skąd czerpano na to fundusze? Pamiętajmy, że był to również czas likwidacji Zakonu Templariuszy, a cały świat obiegła legenda o ich niewyobrażalnie wielkim majątku i ukrytych skarbach ? Któż z nas współczesnych nie słyszał o ukrytym Świętym Graalu... Ilu śmiałków marzyło o odkryciu go... A co gdyby Graalem okazał się nie - jak powszechnie sądzono - kielich Jezusa, ale inna niezwykła rzecz? Jaka? To już musicie przeczytać książkę „Atlantycka konspiracja” ? Zachęcam wszystkich, bo jest naprawdę dobra ?

Lubicie czytać książki przygodowe? Czytać o tajemniczych miejscach, uciekać przed goniącymi złoczyńcami i pilnie strzec tajemnicy jakiegoś ważnego przedmiotu? Ja bardzo lubię! Wychowałam się na filmach z niesamowitym Indianą Jonesie i od czasu do czasu lubię zamienić kryminał czy powieść obyczajową na właśnie książkę przygodową. Niecały rok temu ukazała się książka, która połączyła sensację z kryminałem („Denar dla szczurołapa” Aleksandra R. Michalaka) a teraz ponownie dzięki Wydawnictwu Replika możemy zagłębić się w przygodowy świat. Taką szansę daje nam książka polskiego autora Macieja Makarewicza „Atlantycka konspiracja”.

Specjalista w dziedzinie starodawnej kartografii, Rory Fallon, odkrywa na swojej poczcie głosowej wiadomość od Joao Ferreiry, spotkanego przed laty profesora z lizbońskiego Archiwum Narodowego. Dlaczego niespodziewanie dzwonił i zostawił mu dziwną i tajemniczą wiadomość? To pytanie i nagranie wprowadzą Fallona do świata starych portugalskich map. Fallon znajdzie się w świecie dawnej polityczno-religijnej intrygi, która związana jest z pewną starożytną relikwią. Jaką? Relikwia będzie jednocześnie rozwiązaniem tajemnicy zagadki legendarnego zakonu templariuszy. Jej ujawnienie może zmienić raz na zawsze oblicze historii, którą wszyscy znamy. Czy jednak powinniśmy napisać od nowa historię świata?

Przyznaję szczerze, że bardzo czekałam na tę książkę. Jej opis sprawił, że zżerała mnie ciekawość, jaka będzie, co takiego będzie musiał odkryć główny bohater. Jaka to skrywana tajemnica nagle zostanie odkryta. Książka zaczęła się cudnie i naprawdę ciekawie. A później nagle pojawiły się małe schody, bo się trochę pogubiłam. Pierwsze sto stron książki czytałam dość opornie i wolno, po dobrym prologu nie mogłam się wgryźć w lekturę. Mieszali mi się też bohaterowie, nie mogłam zapamiętać, kto tutaj jest kim i czego od niego się oczekuje. Na szczęście nie poddałam się i doszłam do takiego zwrotu akcji, że w końcu (dla mnie) zaczęło się coś dziać i akcja gwałtownie ruszyła z kopyta. Z niecierpliwością wyczekiwałam zakończenia i było ono dla mnie ogromnym zaskoczeniem.
Rory Fallon zajmuje się reprodukcją starych map, atlasów oraz globusów. Ten mieszkający w małym miasteczku Sagres w Portugalii nawet nie przypuszcza, jaka przygoda na niego czeka. Jaką tajemnicę będzie musiał odgadnąć. Choć głównym bohaterem jest tutaj Rory, to oprócz niego bardzo ważną rolę odegrają dwie kobiety: Ana Ventura oraz Barbara Ferreira. I jak podziwiam Anę za jej historyczną wiedzę, to Barbara, gdy tylko pojawiła się w powieści, od razu mnie zaintrygowała. A właściwie jej umiejętności hackerskie, chciałabym mieć takie zdolności ;)

To, co jest ogromnym plusem książki, to dbałość o szczegóły. Autor ma solidne i wiarygodne przygotowane podłoże historyczne i geograficzne. Do tego przeczytamy tu o historii zakonu templariuszy i znajdziemy się w Portugalii, a także w Brazylii. Sposób, w jaki pisze autor o tych odkryciach, podróżach, jest bardzo przyjemny i niesamowity, a my możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli w opisywanych miejscach. Takie prowadzenie fabuły, wplatanie do niej ciekawostek historycznych już na samym początku skojarzyło mi się z książkami Dana Browna, co dla mnie jest dużym plusem. Warto tutaj też dodać, że te treści mogą czasami wydawać się skomplikowane, więc warto zadbać o oto, by nic nas nie rozpraszało podczas lektury, bo tych informacji będzie sporo i trzeba będzie się skupić, by wszystkie informacje ze sobą powiązać.

Jeśli szukacie książki, w której wartka akcja łączy się z wątkami historycznymi – sięgnijcie po „Atlantycką konspirację”. Przeczytacie m.in. o czasach narodzin i wzrostu Imperium Portugalskiego, czyli wydarzeń, dzięki którym trzeba było na nowo rysować obraz Ziemi. Zakończenie sprawi, że będzie można podedukować nad stawianymi w nim pytaniami.

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna