Białe noce

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1986-09-01
ISBN: 83-05-11684-0

W "Białych nocach" występuje charakterystyczna dla wczesnej twórczości pisarza postać naiwnego marzyciela pogrążonego w wydumanym przezeń świecie, którego iluzoryczność zostaje w końcu brutalnie obnażona. "Łagodna" to studium psychologiczne mężczyzny, którego żona popełniła samobójstwo. Wzburzony - usiłuje uporządkować myśli i dociec, dlaczego tak się stało.

Kup książkę Białe noce

Opinie o książce - Białe noce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Po wymęczonych "Białych nocach" ukoiła mnie "Łagodna" - drugie opowiadanie zdecydowanie warte uwagi, czego niestety nie można powiedzieć o pierwszym, jak dla mnie wyjątkowo kiepskim. Dostojewski w krótszych formach literackich swym pisarskim talentem zaledwie błyska. Za opowiadania lepiej wziąć się już po zapoznaniu się z najważniejszymi powieściami, w innym wypadku można się tylko rozczarować i zniechęcić do sięgnięcia po pozostałe, znacznie lepsze utwory.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Marzyciel, jeśli chodzi o ścisłe określenie, nie jest człowiekiem, lecz jakimś gatunkiem pośrednim ''

Ach ten Dostojewski, ach te jego '' Białe noce '' petersburskie. Toż to broszurka ledwo, nowelka cienka, a ileż w niej emocjii. Ileż ochów , achów, wzruszeń i westchnień . Wyznań, niezdecydowania, kochania czy nie kochania . U każdego innaego pisarza byłby to kicz i tandeta, ale nie tutaj nie u Dostojewskiego. U niego, jakoś to wszystko ma sens i głębię, jakąś ważność i wyrazistość, ja więc jak Nastusia ocham i acham i łapię się za serce i cała jestem w emocjach kiedy ten '' Typ '', tak jej miłość wyznaje :)

P.S. Taka ciekawostka :)

Białe noce to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk. Na dużych szerokościach geograficznych (powyżej 57 stopni) wiosną i latem słońce chowa się na tyle płytko za horyzontem, że rozproszone światło dociera na ziemię nawet w nocy. Jednym z najciekawszych miejsc, w których można zaobserwować białe noce jest Sankt Petersburg, przepiękne rosyjskie miasto, które podczas letnich wieczorów tętni życiem.

Avatar użytkownika - ZofiaNowaczka
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Wspomnienia z martwego domu
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Wspomnienia z martwego domu

Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego. W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego...

Biesy. Audiobook
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Biesy. Audiobook

"Biesy" są powieścią alegoryczną, dotyczącą dramatycznych wydarzeń w Rosji i Europie. Oś fabularną stanowi przedstawienie metod działania antypaństwowego...

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska