Bitwy polskiego września

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5692-7
Liczba stron: 986

Ocena: 0 (0 głosów)
Inne wydania:

Wrzesień '39 i jego bohaterowie w epickim dziele Apoloniusza Zawilskiego

1 września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się na żadne kompromisy, które byłyby w rzeczywistości kapitulacją. „Tak się kończył - pisze Apoloniusz Zawilski - długi i bezkarny okres pokojowych zwycięstw Hitlera [...]. Kończył się okres szantażu politycznego, zaczynała się wojna [...]. Pod słonecznym, jasnym niebem pięknej polskiej jesieni 1939 roku w jednej chwili rozpętało się piekło”.

Bitwy polskiego września to obraz walk w czasie kampanii wrześniowej. Tom ten można traktować nie tylko jak źródło szczegółowej wiedzy o pierwszym rozdziale II wojny światowej, ale też jako reporterską opowieść o losie żołnierzy i dowódców polskich oddziałów. Barwny język, umiejętne budowanie napięcia i liczne beletryzowane fragmenty oraz cytaty z autentycznych relacji sprawiają, że pod piórem Zawilskiego narodziła się wciągająca epopeja o polskim Wrześniu. Książka ta jest również hołdem, który autor składa - jak pisze w dedykacji - „Żołnierzom Września”.

Kup książkę Bitwy polskiego września

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

W czasie kampanii wrześniowej na terenach Polski rozegrało się, według dokładnych źródeł historycznych, około 1500 bitew, od tych najmniejszych, o których nie pamiętają już nawet najstarsi górale, do ogromnych, o których wie każdy Polak. Te najciekawsze, o największym znaczeniu dla przebiegu wojny, czy choćby te, które odznaczyły się w jakikolwiek sposób wśród tej ogromnej liczby opisać postarał się Apoloniusz Zawilski, sam będący uczestnikiem kampanii wrześniowej, w swojej monumentalnej książce „Bitwy polskiego września”. Jak sam tytuł wskazuje, tekst obejmuje prawie wyłącznie opisy kolejnych zmagań zarówno z Wehrmachtem, jak i Armią Czerwoną, nie wnikając w wymiar strategiczny kampanii i wydarzenia na arenie międzynarodowej. To kompendium taktycznego oblicza Września 1939. Mamy więc tutaj wymienione kolejne ruchy wojsk, manewry, uderzenia i biorące udział w walkach dywizje polskie. Nie należy się spodziewać określenia strategicznych celów (czasem trudno mówić o jakichkolwiek celach) czy pokazania sytuacji Polski jesienią 1939 roku, nie jest to więc książka dublująca „Wojnę polską 1939” Leszka Moczulskiego, który jednak skupia się na strategiczno-międzynarodowym znaczeniu kolejnych wydarzeń na froncie. Nie poznamy więc losów ludności polskiej podczas bitew (oprócz oddziałów straży obywatelskiej, która ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Bitwy polskiego września

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje