Byłem asystentem doktora Mengele

Więzień Miklos Nyiszli na polecenie dr SS J. Mengele wykonywał sekcje zwłok bliźniąt i karłów poddawanych przez niego eksperymentom medycznym oraz pełnił funkcję lekarza esesmanów i więźniów zatrudnionych przy obsłudze komór gazowych i krematoriów. Josef Mengele, doktor filozofii i medycyny, do SS wstąpił w 1938r a w 1943r. objął służbę w KL Auschwitz jako lekarz w obozie rodzinnym dla Cyganów w Brzezince.Najbardziej znany jest z powodu dokonywanych eksperymentów medycznych nad ciążą mnogą, rakiem wodnym oraz nad dziedzicznością cech u bliżniąt i karłów. Po wojnie ukrywał się w Ameryce Południowej. W czasie kąpieli w morzu 1979r. doznał udaru mózgu i utopił się niedaleko Sao Paulo w Brazylii. Dr Nyiszli napisał swą książkę zaraz po ukończeniu wojny, polegając jedynie na własnej pamięci i relacjach kolegów, przekazywanych w czasie pobytu w obozie - nie miał możności skonfrontowania wspomnień z dokumentami, jakie znamy dzisiaj.

Informacje dodatkowe o Byłem asystentem doktora Mengele:

Byłem asystentem doktora Mengele - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2017-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Książka, którą należy przeczytać. Jest to kolejna pozycja "literatury obozowej", obok której nie można przejść obojętnie. Autor, węgierski lekarz, więzień, który dzięki swoim umiejętnościom został asystentem okrutnego lekarza Mengele i który kilka razy otarł się o śmierć, opowiada o tym, co zobaczył. Obrazy, które przewijają się przez karty powieści są niewyobrażalne, ale niestety prawdziwe.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Nie da się tych zapisków ocenić inaczej niż przez pryzmat emocji, jakie za sobą niosą. Przeczytałam jednym tchem. Masa zbrodni, totalny brak moralności i empatii. Obrzydzenie. I kilka chwil, które dawały cząsteczkę światła... Nie umiem komentować dzieł na takie tematy. Najwymowniejszy będzie tylko jeden komentarz, który tu zostawię: "Ludzie ludziom zgotowali ten los..."
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Ciężka literatura. Relacja z pobytu w obozie zagłady w Oświęcimiu węgierskiego lekarza, zajmującego dzięki swym umiejętnościom uprzywilejowane stanowisko przy doktorze Mengele. Nyiszli jest nie tylko więźniem, ale i obserwatorem. Ma dostęp do różnych części obozu, tej perfekcyjnie działającej machiny zagłady, jako podlegający tylko Mengelemu może wejść niemal wszędzie. Obraz, jaki przekazuje, jest wstrząsający chyba nawet bardziej niż to, co zarejestrowała Seweryna Szmaglewska, może przez większą różnorodność śmierci, eksperymenty tzw. naukowe (,,Pseudowissenschaft, mistyfikacja naukowa!"), sekcje zwłok. Poruszająca lektura. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - selwka
Przeczytane:2015-11-12, Przeczytałam, 26 ksiażek 2015,
Avatar użytkownika - lindi
lindi
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane 2013 rok,
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam,