Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2013-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7705-372-0
Dodał/a książkę: izabela81

Pan się mną interesuje ze względu na moją długowieczność. A to nie wystarczy. To nie moja zasługa. Jestem długowieczna przez Hitlera. Dowiedziono naukowo, że szczury głodzone żyją dwa razy dłużej od szczurów najedzonych. Nie miałam ochoty opowiadać mego życiorysu, wojennych doświadczeń. Sprawiłam wiele kłopotów autorowi tej książki. W końcu, nie bez oporów, opowiedziałam fragmenty. Zależało mi, żeby na tym tle opisać, z mego punktu widzenia, inną walkę, walkę o niepodległość, będącą kontynuacją zmagań mego pokolenia, walkę finezyjną, w której – jak mówił jej przywódca Lech Wałęsa – „nie może polać się krew, a nawet nie ma być wybita żadna szyba”. Od roku 1980, przez cały okres tej walki byłam lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy. Opowieść o życiu niezwykłej kobiety i wybitnej lekarki – wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najwybitniejszych ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta. Joanna Muszkowska-Penson jak inni z Pokolenia Kolumbów zostawiła młodość w ogniu i za murami. Za działalność w konspiracji trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrück. Skończyła medycynę, bo tylko lekarz może pomagać w każdych okolicznościach. Już będąc cenionym profesorem aresztowana za „Solidarność”, była uczestnikiem i świadkiem historii. W jej biografię wplotły się losy znanych postaci Mileny Jesenskiej, Aliny Margolis-Edelman, Poli Gojawiczyńskiej, a nawet bratanicy generała de Gaulle’a, czy żony Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Swój głos w sprawie Lecha Wałęsy nazywa „obroną”, mówi, że to jest ostatnie i najważniejsze, co ma do zrobienia. W jego gdańskim biurze pojawia się codziennie. Jest chyba najbardziej zaufaną osobą z otoczenia prezydenta.

Kup książkę Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, wychowanka „Solidarności”, lekarka Wałęsy

Opinie o książce - Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, wychowanka „Solidarności”, lekarka Wałęsy

Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Książkę kupiłam przez przypadek, zainteresowała mnie osoba Joanny Penson, założyłam, że będą to głównie jej wspomnienia z czasów wojny i pobytu w obozie. Rzeczywiście autor stara się jak najwięcej dowiedzieć o życiu pani Joanny, jednak główna uwaga została skupiona na osobie Lecha Wałęsy. Penson była przez wiele lat jego lekarką, a po przejściu na emeryturę podjęła pracę w jego biurze. Nie chce mówić o sobie, tylko o nim. Spodziewałam się wspomnień wojennych, a dostałam przegląd najważniejszych wydarzeń XX wieku, drogę do wolności opowiedzianą przez świadka tamtych wydarzeń, osobę aktywnie zaangażowaną w działania Solidarności. Polecam!
Wybór Ireny
Remigiusz Grzela0
Okładka ksiązki - Wybór Ireny

Trzy kobiety. Trzy życia. Jedna twarz. Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą, a prawda z roku na rok coraz...

Wolne
Remigiusz Grzela0
Okładka ksiązki - Wolne

"Wolne" to dwanaście rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności. Ich wolność jest darem, ale i bywa gorzką koniecznością. To opowieść o kobietach...

Escape book
Ivan Tapia