Cała w fiołkach

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-04-18

Co trzeba zrobić, by zakochać się… na dłużej?

Agata cierpi na zbytnią kochliwość. Jej dotychczasowe związki z mężczyznami były wprawdzie pełne pasji, ale krótkotrwałe. Zdaje sobie sprawę, że metryka nie kłamie, dlatego postanawia skorzystać z „fachowej” pomocy, by tym razem zakochać się na całe życie i założyć rodzinę.

Za namową przyjaciół wybiera się więc do wróżki. Jej przepowiednie są jednak mgliste i niesatysfakcjonujące. Bo co to za wróżba, która mówi, że jej wybranek będzie chodził zimą bez szalika!?

Wzburzona i załamana, decyduje się na desperacki krok. Idzie po radę do psychologa. Z początku zniecierpliwiona i zrezygnowana, po kilku sesjach zaczyna wierzyć, że mogą jej pomóc. Za namową terapeuty postanawia naprawić relacje z matką, która zostawiła ją i jej ojca, kiedy Agata miała 15 lat. Spotkanie po latach będzie obfitowało w emocje, a na jaw wyjdą sekrety, które przemeblują jej dotychczasowe życie.

"Cała w fiołkach" to przewrotna i zaskakująca opowieść o kobiecie, która żeby pokochać, musi najpierw odnaleźć samą siebie.

Kup książkę Cała w fiołkach

Opinie o książce - Cała w fiołkach

Marzeniem Agaty jest wspaniała, ciepła rodzina - kochający mąż i gromadka małych pociech. Oh, póki co wystarczyłaby jej nawet jedna. Nigdy nie narzekała na brak zainteresowania, wręcz przeciwnie. Miała już tak wielu mężczyzn, że trudno jej to zliczyć, ale co ważne - z każdym pragnęła stworzyć związek, który przetrwa już na zawsze. Co więcej, przy każdym z nich czuła, że to ten jedyny. Każdego darzyła szczerym, głębokim uczuciem... Ale nic z tego do tej pory nie wyszło. Tymczasem czas ucieka, a ona jak była tak jest sama. Za namową przyjaciół, mimo wielu wątpliwości, postanawia pójść do wróżki. Przepowiednia okazuje się jednak dziwna - w jej przyszłości ma pojawić się mężczyzna bez szalika i... fiołki.

"Nic konkretnego mi nie powiedziała, rozumiesz? Myślałam, że usłyszą jakiś konkret. A ona mi jakieś dyrdymały sadzi, że wyprostować ścieżki, że wydeptać własne szalki, zawrzeć pokój ze sobą. Cała w fiołkach i on nie nosi szalika, też coś!"

Uwielbiam tak barwne, wesołe, optymistyczne powieści, po których przeczytaniu patrzę na świat przez różowe okulary. W których bohaterowie się wyraziści, pełni życia, niesamowicie sympatyczni, różni, a mimo tej różności bardzo sobie bliscy, aż chciałoby się mieć ich za przyjaciół. Po prostu uwielbiam! Dlatego przygotujcie się na odrobinę zachwytów!

Agatę mogliśmy poznać już w poprzedniej powieści Agnieszki Olejnik, a mianowicie w "Ławeczce pod bzem", w której to była ona najbliższą przyjaciółką głównej bohaterki - Igi. Zresztą, co ja mówię. - nie była, a jest nią nadal. O ile we wspomnianej powieści cała uwaga skupiała się na Idze, w "Całej w fiołkach" śledzimy losy Agaty. Jeśli chodzi o umiejscowienie obu powieści w czasie, można powiedzieć, że nowa książka jest kontynuacją.

"A zatem - do roboty. Wyliczanka po wyliczance, sylaba po sylabie, psycholog po psychologu. A Polacy cacy cacy, wy-chodź-ty! Padło na Grzegorza Kapinosa. Ha, cóż. Powiem szczerze, że sugerując się nazwiskiem, nigdy bym akurat tego terapeuty nie wybrała. W mojej wyobraźni pojawił się obraz człowieka zakatarzonego, z malowniczym glutem wiecznie wiszącym u czubka nosa."

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są niezwykle barwni, charakterystyczni, mają swoje indywidualne podejście do życia, są różnorodni, autentyczni. Wyróżniają się spośród tłumu i co bardzo mi się podoba, gdyby dialogi odbywały się między większą ich grupą, bez wspominania przez autorkę czyj głos do kogo należy - bez problemu dopasowałabym do nich wypowiedzi. Każdy z bohaterów ma swój własny, niepowtarzalny styl, mentalność, przez co są oni w moim odbiorze wyjątkowi. Rzadko trafiam na książki, w których są oni wykreowani w taki właśnie sposób, a wprost to uwielbiam! Nie znoszę, kiedy opisywane postacie są nijakie, kiedy pomimo starań autora bohaterowie różnią się od siebie minimalnie, lub gdy wskutek chęci zbudowania ich niepowtarzalności otrzymujemy coś sztucznego. Niestety bardzo często trafiam na tego typu powieści. Dlatego tym większe wyrazy uznania należą się Agnieszce Olejnik!

Powieść jest napisana na wesoło, w wielu momentach wybuchałam głośnym śmiechem, lub z trudem się od niego powstrzymywałam. Jednak nie wszystkie opisywane w niej sytuacje są kolorowe. Autorka porusza trudniejsze tematy, jak konieczność zmierzenia się z niełatwą przeszłością, czy choroba. Jednak nie robi z tego żadnych dramatów. Znajduje wyjście z każdej, nawet najmniej korzystnej sytuacji. Pokazuje, że zawsze da się znaleźć rozwiązanie i mimo trudności trzeba kroczyć przez życie z uśmiechem, cieszyć się chwilą i walczyć o to, aby nawet kiedy dostało się w kość, pozbierać się i ruszyć do przodu z podniesioną głową. Z odwagą i chęcią zmiany, z nadzieją na lepsze jutro.

"Fiołki. Były tam. U samych stóp starego, omszałego drzewa rosły sobie cudne, małe kwiatuszki."

Agnieszka Olejnik posługuje się lekkim, przyjemnym w odbiorze językiem, który sprawia, że przez kolejne strony po prostu się płynie. Nawet nie zauważyłam kiedy tak szybko przebrnęłam przez całą książkę. Rozdziały nie są długie i choć nie kończą się w momentach przepełnionych napięciem, żal odkładać książkę na bok. Tę powieść po prostu chce się czytać. Napawa optymizmem, przywraca wiarę w szczęśliwe zakończenia, a przy tym wszystkim nie jest oderwana od rzeczywistości. Momentami zmusza do refleksji, wzrusza...

Mogłabym tak jeszcze pisać i pisać! Naprawdę jestem urzeczona. Po cichu liczę, że w niedalekiej przyszłości ukaże się kolejna powieść, w której będę mogła śledzić dalsze losy bohaterów ;) Jeśli szukacie lekkiej, wesołej, a przy tym mądrej książki - koniecznie sięgnijcie po "Całą w fiołkach". A najlepiej zacznijcie od "Ławeczki po bzem"! Dobra zabawa gwarantowana :) Polecam!

Jak ja lubię te "wiosenne", "pachnące" tytuły powieści Pani Agnieszki. Najpierw ławeczka pod moim ulubionym krzewem, a teraz cała w równie delikatnych i urzekajacych zapachem kwiatach... I jak tu nie być optymistycznie nastawioną do lektury. A jeśli się jeszcze wie, że znowu spotkamy Agatę i Igę, to nuda nam nie grozi. Tym razem na pierwszy plan wysuwają się problemy Agaty. Poznajemy lepiej historię jej rodziny, towarzyszymy jej w terapii, a w końcu "kibicujemy" uczuciu, które rodzi się "w duzych bólach"...Nie brakuje zabawnych zdarzeń, pięknych gestów życzliwości i dobroci. To kolejna rzecz, którą cenię w twórczości Autorki - propagowanie bezinteresownego działania na rzecz innych osób.

Książkę czyta się lekko i szybko. I jak  wszystkie książki Pani Olejnik, która posiada dar pisania pięknych książek w sposób prosty, ale jakże mądry. Główną postacią jest Agata, której nie da się nie lubić. Poznajemy jej perypetie, odkrywanie problemów i radzenie sobie z nimi i jednocześnie zastanawiamy się czy i w nas nie tkwi zranione dziecko. "Cała w fiołkach" to powieść idealna na jeden wieczór, gdyż ciężko się od niej oderwać..

Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ciąg dalszy losów bohaterek "Ławeczki pod bzem".

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2018-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018,
Wybór Charlotty
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Wybór Charlotty

Charlotta Rilley – panna niebrzydka i niegłupia, lecz pozbawiona posagu – skazana jest na mieszkanie kątem u krewnych albo… zamążpójście...

Wianek z lawendy
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Wianek z lawendy

Czy miłości trzeba szukać, czy wystarczy czekać, aż sama nas znajdzie? Nika opiekuje się chorą matką i uważa, że jej szansa na szczęście przepadła dawno...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło