Chata za wsią

Dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny, tragiczne konsekwencje wykluczenia społecznego i rodząca się nadzieja (losy córki Tumrych). Realistyczny obraz obyczajowości cygańskiej i chłopskiej oraz mentalności ówczesnych.

Informacje dodatkowe o Chata za wsią :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010-06-10
ISBN: 83-08-01892-0

Kup książkę Chata za wsią

Chata za wsią - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Wiek XIX, pogranicze Wołynia i Podola, wieś, dwór i drogi, po których wędrują Cyganie. Nieufność mieszkańców w stosunku do mających złą opinię wędrowców stawia ich na marginesie życia. Do czasu, gdy Tumry, cygański kowal, zakocha się w córce gospodarza Lepiuka, też Cygana z pochodzenia, Motrunie. Wbrew wszystkim wokół udaje im się wziąć ślub i radzą sobie, jak potrafią, wiążąc koniec z końcem, przy pomocy upośledzonego Janka i wbrew solidarnemu ignorowaniu przez pozostałych mieszkańców. Całkiem sympatyczna ramotka. Dobrze przedstawione tło społeczne, wyobcowanie grupy uważanej za gorszą, szykany i upór chłopstwa, niechęć do pomagania i nieporadność szlachty, ogólny brak wsparcia ze strony możnych i duchowieństwa. Pomaga wytrwałość i duma, poczucie słuszności i honor jedynego dziecka Tumrego i Motruny - Marysi. Można przeczytać z przyjemnością. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1986-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Książka skłaniająca do refleksji na temat aktualności dawnych stereotypów społecznych. Potwierdzająca starą prawdę, że dobre serce, samozaparcie i pracowitość "zły los mogą odmienić".
Avatar użytkownika - MagdaMc

Baśń dla dzieci....

Królewscy synowie
Józef Ignacy Kraszewski0
Okładka ksiązki - Królewscy synowie

„Królewscy synowie” to opowieść o pięknej postaci króla Władysława Hermana i jego synach: nieślubnym Zbigniewie, zrodzonym z nałożnicy i młodszym...