Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi

Wychowanie dzieci zawsze niesie za sobą wiele wyzwań. W współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno - wirtualna rzeczywistość, w której dzisiejsze dzieci i nastolatki czują się jak ryby w wodzie. Ale czeka tam też na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci?

Cyfrowe dzieci, to książka, dzięki której dowiesz się, jak do dzieci mówić, a także jak ich słuchać, czyli jak z dzieckiem efektywnie... rozmawiać. Dobre rozmowy mogą bowiem pomóc ustrzec dzieci przed wieloma zagrożeniami, m.in. przed uzależnieniami.

Rozmowa może być też lekarstwem. Rodzic, który umie słuchać i akceptować to, co dziecko przeżywa, może ochronić je przed rozwojem depresji, anoreksji, powstrzymać przed podejmowaniem prób samobójczych, samookaleczaniem się, a nawet zahamować rozwój zaburzeń osobowości typu borderline.

A co, jeśli nie tylko dzieci, ale i rodzice zamieszkali w cyfrowym świecie? Dopiero kiedy sami przetniemy ,,pępowinę" łączącą nas ze smartfonami, nasze dzieci też to zrobią. Warto dowiedzieć się, co możemy zyskać na tym, że zaczniemy częściej wyłączać telefon lub laptop. A ta książka jest próbą odpowiedzi i na to pytanie.

Beata Pawłowicz - dziennikarka. Autorka i współautorka książek, m.in. Dekalog szczęścia, Życie w micie, Niezwykły rodzic (Wydawnictwo Zwierciadło).

Tomasz Srebnicki - psycholog i certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny, w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej. Starszy asystent w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Trener i wykładowca w Szkole Psychoterapii Centrum CBT w Warszawie. Nauczyciel akademicki. Ekspert miesięcznika Sens. Współautor książki Niezwykły rodzic (Wydawnictwo Zwierciadło).

Informacje dodatkowe o Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Opieka nad dzieckiem i wychowanie - poradniki bóg

Kup książkę Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi

Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Ciekawa, potrzebna w dzisiejszych czasach książka. Potrzebowałam czasu by przywyknąć do sposobu, w jaki została napisana (irytował mnie trochę), ale jak już przywykłam, to potem czytało się gładko. Zawsze warto czytać pozycje tego typu, by móc przyjąć nową perspektywę w pewnych sprawach. Porządnych poradników rodzicielskich nigdy za dużo.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka jak najbardziej na czasie. Ja już siedemnaście lat jestem matką i widzę znaczną różnicę między dwójką pierwszych pociech, które wychowałam bez wiedzy komputera, czy też telefonu i tymi, które od pierwszych miesięcy mieli z nimi do czynienia. Z wielką przyjemnością wgłębiłam się w treść, która na wiele spraw otworzyła mi oczy.
Książka ukazuje, że internet zawsze będzie miał na nas dwojaki wpływ. Ja akurat dzięki niemu spełniłam swoje marzenie i zostałam recenzentką. Jednak jest wiele niebezpiecznych miejsc w sieci do których niestety nasze dzieci mają dostęp. Mało tego, bywa, że dzieci nie radzą sobie w świecie prawdziwym, tylko wolą ten wirtualny. Poznają tam wiele osób, które mogą podawać się za ich rówieśników i nakłaniać do bardzo złych rzeczy.
W tym poradniku znajdziecie wiele odpowiedzi na nurtujące was pytania. Co zrobić, by nie zabronić im tego internetowego życia i jednocześnie wiedzieć, że korzystają z niego w sposób bezpieczny. W ogóle jak przeprowadzić tą pierwszą rozmowę, by nasza pociecha nie czuła się osaczona. Książka podpowiada, że bywają i tacy, którzy mogą robić rodzicom na złość. Ja sama słyszałam o wielu przypadkach porwanych maluchów, które jak wynikało z opisanych zdarzeń, były pewne, że idą na spotkanie z ich przyjaciółką. My jako rodzice nie możemy pozwolić na to, by te historie się powielały.
Poradnik podpowiada co zrobić, by to one same zaczęły zauważać te zagrożenia. I tutaj nie zadawajcie sobie pytań jak tego dokonać, tylko wpierw przeczytajcie tą książkę. Ona naprowadzi was na właściwe tory. Pokarze od podstaw jak się do tej rozmowy zabrać, by się późnij nie okazało, że to my własnych pociech nie rozumiemy. Są tu nawet przytoczone przykładne rozmowy, albo sytuacje z których rodzice nie potrafią wyjść z godnością. To przede wszystkim z braku czasu dla swojej pociechy one szukają przyjaciela w internecie.
Polecam ją przeczytać, bo oprócz tych wszystkich ważnych spraw, porusza jeszcze tematy molestowania w szkole. Jak poznać, że dziecko ma problem?
Rodzicu, przeczytaj, byś nie powiedział, że nie wiedziałeś...

Niezwykły rodzic
Tomasz Srebnicki0
Okładka ksiązki - Niezwykły rodzic

Każdy rodzic odczuwa czasem bezradność lub wychowawczą niemoc. Próbuje tłumaczyć, prosić, zakazywać i... nic. Dziecko nie słucha się lub odpowiada...

Forget Me Not
Julie Soto