Cynamon, ch這paki i ja

Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Dla m這dzie篡
Tytu orygina逝: Zimt & weg

Ocena: 5 (2 g這s闚)

Witajcie w zakr璚onym multiwersum Victorii King!

Pi皻nastoletnia Vicky ma pewn k這potliw przypad這嗆 - zdarza jej si przeskakiwa do równoleg貫go 鈍iata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w nast瘼nej trafia zupe軟ie gdzie indziej, i do tego zamienia si miejscami z pewn z這郵iw zo透, która wygl康a tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzi w obcym otoczeniu, jej drugie ja sieje spustoszenie w prawdziwym 篡ciu dziewczyny, wtykaj帷 nos w nie swoje sprawy, zw豉szcza mi這sne...

Pe軟a humoru, niepowtarzalna love (a raczej cynamon) story dla wszystkich, którzy maj pewno嗆, 瞠 oprócz naszego istnieje jeszcze wiele innych 鈍iatów.

Dagmar Bach to odkrycie niemieckiego wydawcy m這dzie穎wych ksi捫ek Kerstin Gier, a jej seria cynamonowa 陰czy wszystkie elementy, które s gwarancj dobrej lektury - trzymaj帷a w napi璚iu narracja, niebanalny w徠ek romantyczny i b造skotliwe poczucie humoru, a to wszystko w zachwycaj帷ej oprawie graficznej - z przezroczyst obwolut z cz窷ciowym zadrukiem!

Kup ksi捫k Cynamon, ch這paki i ja

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Cynamon, ch這paki i ja

Cynamon i ch這paki...prawda, 瞠 brzmi s這dko? Nawet nie wiem co bardziej, przyprawa czy szkolne 這buzy? Z pewno軼i gdy by豉m m這dsza, nie traktowa豉m kolegów z klasy jako obiektów westchnie a raczej, osobników, którzy s nudni, brzydcy i przeszkadzaj. Nadchodzi jednak w 篡ciu taki czas, kiedy zaczynamy si interesowa p販i przeciwn. Stajemy si nie鄉iali, wstydliwi i cz瘰to zupe軟ie nie wiemy jak si zachowa. Dagmar Bach przekona豉 mnie swoj histori. By豉m w stanie uwierzy w jego bohaterk i jej przygody. Podoba豉 mi si lekko嗆 pisania i s這dka otoczka otulaj帷a fabu喚. Zahipnotyzowa豉 mnie ok豉dka i notka wydawnicza. Jednym s這wem marketingowo i wizualnie by這 jak najbardziej na tak. Autorka udowadnia, 瞠 ​​z poczuciem humoru i lekkim ,豉twym stylem nawet motyw, wykorzystywany w literaturze do嗆 cz瘰to, a mianowicie 鈍iaty równoleg貫, wci捫 mo瞠 by oryginalny. Je郵i szukasz 豉twej lektury w stylu Sonji Kaiblinger lub Kerstin Gier, to jest to rzecz dla Ciebie.

Pi皻nastoletnia Vicky ma pewn k這potliw przypad這嗆 – zdarza jej si przeskakiwa do równoleg貫go 鈍iata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w nast瘼nej trafia zupe軟ie gdzie indziej, i do tego zamienia si miejscami z pewn z這郵iw zo透, która wygl康a tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzi w obcym otoczeniu, jej drugie ja sieje spustoszenie w prawdziwym 篡ciu dziewczyny, wtykaj帷 nos w nie swoje sprawy, zw豉szcza mi這sne…

Autorzy fantastycznych powie軼i m這dzie穎wych przyzwyczaili nas do schematu, w którym bohaterowie dopiero poznaj swoje ukryte moce i to co si z nimi wi捫e. Tym razem by這 jednak inaczej. Vicky doskonale wie, co si b璠zie dzia這, kiedy poczuje zapach cynamonu. Przeniesie si wtedy do równoleg貫j rzeczywisto軼i, gdzie wcieli si w rol Tori. Tym, co niewiadome, jest fakt dlaczego tak si dzieje. Podró簑j帷 mi璠zy "鈍iatami" i zbieraj帷 wskazówki, nasza bohaterka stara si odpowiedzie na to pytanie. I w豉郾ie te poszukiwania b璠 gównym motywem cyklu Bacha.
Cho znamy gówny "talent" b康 te przekle雟two (zale篡 jak na to patrze), gównej bohaterki, to stworzony przez autork 鈍iat, jego bohaterowie, zarówno Ci pierwszo jak i drugoplanowi, s dla nas czym niewiadomym. Dlatego nie dziwi, 瞠 Bach po鈍i璚a du穎 czasu na zapoznanie nas z nowymi realiami i wykreowanymi przez siebie postaciami.
Vicky jest s這dka, m康ra, dobra,  zakr璚ona i zabawna. Te nacechowane pozytywnie przymiotniki mo積a mno篡 w niesko鎍zono嗆 i za這輳 si, 瞠 ka盥y b璠zie pasowa do jej charakterystyki. Przeciwno軼i dziewczynki jest jej "alter ego", z這郵iwa i bezczelna Tori. Poznajemy tutaj równie postaci drugoplanowe. Jedn z najwa積iejszych z nich jest mamy Vicky, ciekawa kobieta prowadz帷a pensjonat w stylu angielskiego Bed & Breakfast, oraz dziadkowie dziewczynki, którzy non stop mnie roz鄉ieszali. Mamy tutaj równie najlepsz przyjació趾, która jest do rany przyó oraz grono tytu這wych ch這paków. Du膨 rol odgrywa te dziennik, w którym Vicky wraz ze swoj "bestie" zapisuj wszystkie wskazówki zebrane podczas skoków w inn rzeczywisto嗆. Cho nie dzieje si tutaj zbyt wiele, a powie嗆 przypomina typow "obyczajówk", tak nie da si ukry 瞠 ksi捫ka ta ma swój niepowtarzalny, s這dki klimat. Zreszt "Cynamon, ch這paki i ja" jest dopiero pierwszym tomem, pocz徠kiem wi瘯szej ca這軼i a jednocze郾ie wst瘼em do niej. Przypuszczam, 瞠 w kolejnych tomach b璠zie si dzia這 wi璚ej i bardziej intensywnie.

Jednak nie martwcie si, to 瞠 fabu豉 nie leci na 貫b na szyj, a autorka nie serwuje nam spektakularnych zwrotów akcji nie znaczy, 瞠 ksi捫ka jest nudna jak flaki z olejem. Nic bardziej mylnego. W ko鎍u ci庵le mamy tutaj do czynienia z zagadk, któr nale篡 rozwi您a. Vicky, odwiedzaj帷 inny 鈍iat, zbiera kawa趾i uk豉danki, by wraz z bliskimi je z這篡 w ca這嗆. Najpi瘯niejsze, a jednocze郾ie najbardziej przera瘸j帷e jest to, 瞠 dziewczyna odwiedzaj帷 realm Victorii King 2.0, tak naprawd nie wie co tam zastanie. Niewiadom jest równie to, na jak d逝go si tam przeniesie. Jedno jest jednak pewne : cykle te, zdaj si trwa coraz d逝瞠j. Okazuje si, 瞠 Tori wie zdecydowanie wi璚ej na temat ch這paków ni nasza gówna bohaterka, i w momencie kiedy to Vicky l康uje na jej miejscu,musi sobie radzi z tematami,które s dla niej nowo軼i. Pierwsze podrywy, poca逝nki, historie mi這sne, wszystko to stanie si udzia貫m niczego nie鈍iadomej Vicky. Musz przyzna, 瞠 czytaj帷 t ksi捫k, nie raz wspomina豉m w豉sne dzieci雟two i etap dojrzewania. Pami皻am, 瞠 bardzo podoba mi si kolega ze starszej klasy. Pewnego dnia poprosi豉m kole瘸nk by zanios豉 mu karteczk, na której napisa豉m 瞠 ma bardzo 豉dne oczy. Niestety, obiekt moich marze, po przeczytaniu wyrzuci j do kosza i poszed gra w siatkówk. Czy uwierzycie jak powiem, 瞠 potem, przez dobrych kilka lat, ba豉m si ch這paków? Doskonale rozumiem jak czu豉 si nasza gówna bohaterka podczas swoich pierwszych kontaktów z p販i przeciwn. Jej za瞠nowanie, gafy i intrygi, wszystko to by這 s這dkie i wprowadzi這 mnie w nostalgiczny klimat. Ta ksi捫ka, jest niczym mi瘯ki, puszysty koc, którym cz這wiek chce si otuli i przenie嗆 w czasy beztroskiego dzieci雟twa, kiedy problemy które mieli鄉y, dzi wydaj si nam jedynie b豉hostkami.

Troszeczk obawia豉m si zaproponowanej przez autork historii mi這snej. Zazwyczaj autorzy korzystaj z gotowego szablonu na instalove, które s przewidywalne, pe軟e p豉czu, zdrad, dramatów i k豉mstw. Tym razem dosta豉m co nowego i 鈍ie瞠go. By mo瞠 powodem tej inno軼i by wiek ksi捫kowych bohaterów. Vicky i Konstantin cieszyli moje oczy swoj niewinno軼i. Byli pe軟i uroku. Na pewno nie raz widzieli軼ie wymalowane na fili瘸nkach czy obrazkach trzymaj帷e si za r璚e dzieci? W豉郾ie taki widok mia豉m przed oczami jak my郵a豉m o naszych protagonistach.

Najpi瘯niejsze w tej ksi捫ce jest to, 瞠 jest ona nieskomplikowana i urocza. Czasem, dla odmiany, warto jest przeczyta co pozytywnego, optymistycznego. Je郵i podoba豉 wam si trylogia Kerstin Gier,  jeste軼ie fanami Holly Elizabeth Hills z "Dzienników Cwaniaczka", no i oczywi軼ie je郵i lubicie brokatowo-ró穎wo-puchate rzeczy, tak ksi捫ka ta jest dla was. ζgodny styl autorki, inteligentne 瘸rty oraz zabawny j瞛yk sprawiaj, 瞠 mamy do czynienia z debiutem, który dostarczy nam bardzo wiele przyjemno軼i z lektury. Jest to powie嗆, w której nie ma niepotrzebnych dramatów, z豉 czy agresji. Moim zdaniem jest to idealna ksi捫ka dla m這dych nastolatków, a nawet starszych dzieci. Serdecznie polecam.

Wydawnictwo ma ewidentnie nosa do 鈍ietnych ksi捫ek m這dzie穎wych. Powie軼i Kerstin Gier na pewno wi瘯szo嗆 ksi捫koholików kojarzy, a teraz czas by鄉y poznali Dagmar Bach i jej seri o Cynamonie. Kto mo瞠 powiedzie, 瞠 dzieci璚e ksi捫ki go nie interesuj, ale po tej pozycji na pewno zmieni zdanie.

Zapewne zapach cynamonu nie kojarzy si k這potami, prawda? Otó, dla Victorii oprócz k這potów zwiastuje przenisienie si do równoleg貫go 鈍iata.
Bardzo barwnie przedstwione perypetie pi皻nastolatki, która w niewyja郾iony sposób "przeskakuje" mi璠zy naszym 鈍iatem, a jego alternatywnym odpowiednikiem; du穎 humoru sytuacyjnego, zabawne wydarzenia, 瞠nuj帷e (dla bohaterki) spotkania rodzinne; a i niebywa豉 lekko嗆 t逝maczenia z niemieckiego, to dla mnie gwaracja 鈍ietnie sp璠zonego czasu, mimo 瞠 do najm這dszych czytelników nie nale輳. Co jeszcze mog powiedzie? Ano oprócz tego, 瞠 cudownie si czyta to jeszcze wspaniale wygl康a. Twarda oprawa, z obwolut, która daje nam efekt podwójnej ok豉dki. 畝dna ok豉dkowa sroka nie przejdzie ko這 niej oboj皻nie.

Urocza, nieprzewidywalna, mocno wci庵ajaca, romantyczna, zabawna i ob喚dnie pachn帷a cynamonem i babeczkami. Dla fanów Kerstin pozycja obowi您kowa, dla reszty - równie. Z niecierpliwo軼i czekam na kolejne tomy i zwariowane przygody Tori. Serdecznie polecam.

Recenzje miesi帷a
Kult