Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

Ocena: 5.29 (7 głosów)

***

Otwieramy drzwi do świata magii! Dołącz do Collegium Magicae UJ,

najlepszej uczelni w Polanii. Rekrutacja otwarta!

***

Zapraszamy do Collegium Magicae UJ - najlepszej magicznej uczelni w Polanii!

Tutaj dowiesz się, co mogą zrobić ci demony, dlaczego magia luster bywa zdradliwa, nauczysz się rzucać iluzje i kule ognia, a także poznasz przyjaciół na całe życie. Tylko zachowaj ostrożność - bo to życie może okazać się bardzo krótkie...

Czarodziejka Natasza, przez znajomych zwana ,,Lady", właśnie zaczyna trzeci rok magii praktycznej i ma wielką nadzieję, że będzie lepszy niż poprzedni. Niestety, impreza inaugurująca początek semestru kończy się dla niej rozczarowaniem, a na domiar złego - jej współlokatorka nie wraca po przyjęciu do akademika. Co spotkało młodą czarownicę? Dlaczego jeden z najbardziej niepozornych czarodziejów na uczelni nie wrócił na studia po wakacjach? I jak wiele szaleńczych pomysłów swoich koleżanek z roku zniesie czarownik Dobromir Czartoryski?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w powieści ze świata Polanii - w którym na Wawelu rządzi król, spokoju stolicy pilnuje smok, a czarodzieje studiują w budynku przy ulicy Grodzkiej.

BIOGRAM:

Magdalena Kubasiewicz

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek fantastycznych i kryminałów, w 2022 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się cykl o Wilczej Jagodzie, specjalistce do spraw klątw i zaklęć, w 2023 roku zaś Czarodziejka z ulicy Reymonta, nowy cykl, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przecz czytelników gatunku. Magdalena Kubasiewicz należy do Hardej Hordy, grupy zrzeszającej kilkanaście pisarek fantastyki, jest współautorką antologii Harda Horda, Harde Baśnie i Inne Nieba. W 2021 oraz 2022 roku nominowana do Nagrody Zajdla.

Informacje dodatkowe o Czarodziejka z ulicy Grodzkiej:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383302966
Liczba stron: 304

więcej

Kup książkę Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czarodziejka z ulicy Grodzkiej - opinie o książce

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” to pełna uroku i tajemniczości opowieść, która zaprasza czytelnika do magicznego świata Collegium Magicae UJ. Autorka zgrabnie wplata elementy fantasy w realistyczne tło, tworząc fascynujący kontrast pomiędzy codziennością a magią. W tym magicznym uniwersum wracamy do znanej już z pierwszego tomu Nataszy zwanej Lady, która stara się odnaleźć swoje miejsce wśród kolegów i koleżanek na uczelni. Lady rozpoczyna trzeci rok nauki z nadzieją na lepsze doświadczenia niż poprzednio. Jednak impreza inaugurująca semestr kończy się dla niej rozczarowaniem, a zaginięcie jej współlokatorki staje się punktem zwrotnym, prowadzącym do serii zdarzeń, w których Lady wraz ze swoimi przyjaciółmi wplątuje się w niebezpieczne intrygi i tajemnice uczelni.

Kubasiewicz doskonale kreuje bohaterów, sprawiając, że wypadają przekonująco. Autorce udaje się zgrabnie opowiedzieć historię Nataszy, przedstawiając jej rozwój osobisty oraz relacje z otaczającymi ją postaciami. To właśnie dynamika między bohaterami sprawia, że czytelnik z łatwością angażuje się w losy głównej bohaterki i jej przyjaciół. Lady, choć początkowo zamknięta w sobie, przełamuje swoje ograniczenia, stopniowo otwiera się na świat i odkrywa swoje własne umiejętności i talenty. A to czyni ją bardziej sympatyczną i interesującą.

Fabuła książki pełna jest zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń. Od zaginięcia współlokatorki po tajemnicze incydenty na uczelni, czytelnik jest nieustannie zaskakiwany kolejnymi niespodziankami. Kubasiewicz potrafi doskonale budować napięcie i trzymać czytelnika w niepewności do samego końca. Dynamiczna i angażująca fabuła prowadzi nas przez różnorodne wątki, w tym kryminalne zagadki i niebezpieczeństwa. Narracja jest płynna, a styl autorki pełen humoru, co sprawia, że trudno jest oderwać się od lektury. Autorka wplata w fabułę różnorodne motywy, od przyjaźni i lojalności po magię i tajemnice, tworząc wielowymiarową historię, która skłania do refleksji nad ludzkimi emocjami i relacjami. Świat przedstawiony w książce jest bogaty i kolorowy, pełen interesujących szczegółów i niezapomnianych scen. W intrygujący sposób magiczne elementy splatają się w nim z codziennością, co sprawia, że poznawanie go jest wyśmienitą i nietuzinkową rozrywką. Drugi tom serii bardziej przypadł mi do gustu, ponieważ daje większą przestrzeń na rozwój postaci przede wszystkim dlatego, że jest to jednolita historia, a nie opowiadania jak w pierwszej części. W pierwszym tomie najbardziej przeszkadzał mi znaczny przeskok czasowy pomiędzy opowiadaniami, tutaj tego problemu nie ma. Dodam na koniec, że nieznajomość pierwszego tomu nie jest przeszkodą w poznawaniu drugiego.

 
„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” to wciągająca powieść fantasy, która zachwyca wyrazistymi postaciami, barwnym światem i dynamiczną, pełną zaskakujących momentów akcją. Mimo pewnych ograniczeń wynikających z niewielkiej objętości, powieść ta z pewnością zainteresuje miłośników gatunku i zostawi po sobie niezapomniane wrażenia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2024-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

Lady, Natasza Ladowska, zaczyna naukę na trzecim roku magii praktycznej z wielką nadzieją, że będzie on lepszy od poprzedniego. Niestety, impreza inaugurująca początek semestru kończy się dla czarodziejki przed północą. Sfrustrowana wraca do akademika, a rano zauważa, że jej współlokatorka nie wróciła z niej do pokoju. Co spotkało Aleksandrę, młodą czarownicę? Dlaczego najbardziej niepozorny czarodziej na uczelni nie wrócił na studia po wakacjach? I ile szaleńczych pomysłów swoich koleżanek z roku jest w stanie znieść czarownik Dobromir Czartoryski?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści ze świata Polanii – w którym na Wawelu rządzi król, spokoju stolicy pilnuje smok, a czarodzieje studiują w budynku przy ulicy Grodzkiej.

 

To 2 tom serii. Uważam, że dobrze jest wcześniej przeczytać tom 1, który składa się z trzech historii rozłożonych w czasie. Tom 2 (zgodnie z wyjaśnieniem autorki) jest kontynuacją historii 1 z tomu 1. Lepiej zrozumiecie relacje łączące bohaterów. Tym razem mamy do czynienia z jedną, zamkniętą kryminalną historią osadzoną w fantastycznym świecie – Polany.

Polubiłam Agnieszkę, bo myśli taktycznie i logicznie, jest uporządkowana i opanowana, wie czego chce i jak lwica walczy o najbliższych. Dobromira za to, że jest „niegrzeczny” i… wolałabym mieć w nim przyjaciela niż wroga. Lady za to, że to dziewczyna z wieloma kompleksami, która powoli się z nich uwalnia i zauważa swoje plusy, bo zaczyna wierzyć, że „da radę”. Zaś Grześ – dla mnie jest, puki co, nijaki.

Akcja trzyma w napięciu, a stosowana magia budzi w czytelniku uczucie niepewności co do dalszych losów bohaterów i lęk o nich i ich najbliższych. Autorka przemyca w historii temat: depresji, samobójstwa, żałoby, osamotnienia, porzucenia rodzicielskiego i niespełnionej miłości.

Podoba mi się to, że nie trzeba się domyślać, co czuje bohater. O emocjach mówi się wprost. W życiu nie mówimy np., że się czegoś boimy, czy wręcz tchórzymy. A tu autorka pokazuje, że nie ma w tym nic złego. Wiele sytuacji ukazuje również czym jest przyjaźń i co jesteśmy w stanie zrobić dla osób, na których nam zależy. Zasygnalizowany jest również wątek niezauważonego „znikania” osób z naszego życia. Czy w dzisiejszych czasach potrafimy zauważyć, że ktoś z naszego bliskiego otoczenia nagle zniknął? Czy zainteresujemy się powodem takiego stanu rzeczy? Szczerze, zaczęłam się rozglądać…

Zakończenie połączyło wszystkie wątki zawarte w historii, której tempo akcji sprawiło, że przeczytałam ją w jeden wieczór.

Ja nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, to koniecznie musicie to nadrobić. Polecam.

[ współpraca @Wydawnictwosqn ]

Link do opinii
Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

 

W tej części ponownie towarzyszymy młodej czarodziejce Nataszy, zwanej przez przyjaciół Lady. Dziewczyna właśnie zaczyna trzeci rok nauki magii praktycznej i ma nadzieję, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, który poznajemy w poprzedniej części. 

Niestety, czy może być dobrze w szkole pełnej młodych czarodziejów i czarodziejek? Wiadomo, jak to młodzi, lubią też po imprezować. I właśnie na imprezie inauguracyjnej zdarza się coś, po czym jej współlokatorka nie wraca do pokoju na noc. Co się stało z dziewczyną, która raczej stroniła od alkoholu i tego typu zabaw? 

Tym razem uczniowie studiują przy ulicy Grodzkiej, i postanawiają odkryć tajemnice skrywane przez szkołę i nauczycieli. 

 

Książka bardzo mi się podobała, wciągała od pierwszej strony i gładko się przez nią płynęło, mimo tych, można by rzec, drastycznych sytuacji, które przeżywali młodzi czarodzieje. A przyjaźń jaka została przedstawiona między bohaterami była taka prawdziwa i naturalna ?

Link do opinii
Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2024-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2024r.,

Kto z was chciałby posiadać moc i rzucać czary? Właśnie teraz macham do was, bo chyba przez całe dzieciństwo o tym marzyłam. :D Dzisiejsza recenzja dotyczy drugiego tomu serii ,,Czarodziejki z ulicy..." Moim zdaniem warto przeczytać pierwszą część, ponieważ druga skupia się na współlokatorki naszej głównej bohaterki, czyli Lady oraz lepiej zrozumiecie naszych bohaterów np.. przez co przeszli i co ich zbliżyło. Nie wiem, czy ktoś się ze mną zgodzi, ale miałam wrażenie, że uczestniczę w detektywistycznych wydarzeniach, które na każdym kroku mogą skończyć się nieprzyjemnie, nie tylko dla naszych bohaterów, a to za sprawą magii, która nieokiełznana może wprowadzić niezłe zamieszanie. Dodaj do tego przypadki innych zaginięć, trudne tematy, takie jak depresja, samobójstwo i żałoba, a zwłaszcza jak młodzi ludzie sobie z tym radzą, i masz niezłą emocjonalną jazdę.

 

 

 

W pierwszym tomie, podobnie jak w tej części, mamy też mnóstwo humorystycznych momentów, więc wyobraźcie sobie, jak wczuwam się i przeżywam daną sytuację, a nagle nie mogę powstrzymać śmiechu. Zapraszam was do wspólnego śledztwa, w które zaangażowali się przyjaciele Lady. Zniknięcie Aleksandry odsłania inne tajemnice i podobne...? Nie no, chyba nie myślicie, że zdradzę, co jest najlepsze?

 

 

 

Od razu tłumaczę i wyjaśniam, że nie ma tutaj spoilerów. Wiecie, co mnie urzekło? Autorka tak wykreowała bohaterów i sytuacje, że mam wrażenie, jakbym się z nimi utożsamiała. Nie mam na myśli magii, ale ludzkiej bezradności, gdy coś nas martwi lub trapi. Czujesz, że to ty, znajomy czy sąsiad jest bohaterem. Wiele intryg, wiele sytuacji w których bohater ma do wyboru swoje życie czy życie przyjaciół.

 

 

 

Bohaterowie są bardziej dojrzali i widać, że uczą się na błędach. Mam nadzieję, że będzie trzecia część, ponieważ to coś zupełnie innego i do końca nie wiadomo, kto z kim i dlaczego?! Książka idealna na leniwe niedzielne popołudnie. Jeśli jesteście fanami elektronicznej wersji książki, to w aplikacji Audioteka.pl macie możliwość odsłuchania pierwszej i drugiej części w formie audiobooka.

 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - monis3
monis3
Przeczytane:2024-05-16, Przeczytałem, Kraków,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2024-05-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kołysanka dla czarownicy
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Kołysanka dla czarownicy

Jagoda, specjalistka od klątw, przez złośliwych zwana Wilczą Jagodą, ma trzy problemy. Młodą czarownicę, chcącą zostać jej uczennicą, krewnych mających...

Jesienny bluszcz
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Jesienny bluszcz

Małżeństwo Kariny, które nieomal rozbił romans Michała, przetrwało kryzys, w dużej mierze za sprawą niespodziewanej ciąży. Wymarzony syn utrzymał przy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy