Okładka książki - Czarownik Iwanow

Czarownik Iwanow

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2014-08-01
Dodał/a książkę: Autor X

Jakub Wędrowycz jest jedną z najlepiej wykrojonych postaci polskiej fantasy. Opowiadania o wielkim egzorcyście łączą wisielczy humor z nader precyzyjną obserwacją obyczajową. Ta ostatnia sprawia, że wszelkie potwory, demony i wampiry trapiące Wędrowycza, są znacznie mniej przerażające niż podejrzenie, które ogarnia w pewnym momencie czytelnika - mianowicie, iż ów wiejski pejzaż krainy Wędrowycza nie jest jedynie fantazją. - Anna Brzezińska

Kup książkę Czarownik Iwanow

Avatar użytkownika - kina
kina
W jednej z polskich wsi mieszka tajemniczy człowiek. Jest on obdarzony wyjątkową i tajemniczą wiedzą wiejskiego znachora. Jakub Wędrowycz staje się obiektem badań młodej studentki z Warszawy, Moniki, która pisze pracę na temat ludowej wiedzy i czarów. Z początku niechętny jej Jakub zaczyna się do niej przekonywać i coraz chętniej uchyla przed nią tajemnic. Do wioski zbliża się jednak niebezpieczeństwo. Od dziesięciu wieków w te okolice powraca, co 100 lat, inkarnacja niebezpiecznego i wyklętego przez Watykan czarownika Iwanowa. Dawnego potężnego kapłana pogańskiego bóstwa – Niedźwiedzia. Do walki z nim zostaje przydzielony młody ksiądz egzorcysta. Jego głównym zadaniem jest zniszczenie starego posągu, będącego kluczem do wskrzeszenia dawnych okrutnych wierzeń. Nie udaje mu się jednak uniknąć konfrontacji z wrogiem. W starciu z czarnoksiężnikiem do akcji wkracza Wędrowycz. Iwanów wybiera na głównego swojego wroga Jakuba i ludzi z nim związanych. W jednym ze starć Iwanow zamienia ciała Moniki i starej klaczki Wędrowycza. Obie są tą sytuacją przerażone. Uzyskanie daru mowy przez klaczkę zamkniętą w ciele Moniki, tworzy wiele komicznych nieporozumień. Sytuacja się komplikuje jeszcze bardziej, gdy do prawdziwej Moniki przyjeżdża z Warszawy przyjaciel. Iwanow postanawia go wykorzystać w walce. Dodatkowo po okolicy zaczyna grasować bestia rozszarpująca bydło. W czasie nocnego spaceru ...

Avatar użytkownika - wyrwany
wyrwany
Jakub Wędrowycz, urodzony ok. 1900 roku; mieszkaniec gminy Wojsławice (gdzieś na wschodzie kraju). Zawód wykonywany: „pasożyt społeczny, notorycznie uchylający się od pracy; notowany za kłusownictwo i bimbrownictwo oraz niszczenie mienia organów ścigania” – czytamy w protokole zatrzymania z 1985 roku. „Aresztowany za rozkopywanie grobów na cmentarzu parafialnym, celem profanacji zwłok, przy użyciu osikowego kołka”. Poza tym społecznik, który za wieloletnią ciężką pracę nocami nie słyszy nawet „dziękuję” od chronionych przed wampirami czy duchami mieszkańcami wsi. Niby duch, do którego ostatnio strzelał srebrną kulą okazał się przebierańcem, no ale każdy się może pomylić…     „Czarownik Iwanow” to tytuł drugiego zbioru opowiadań o przygodach egzorcysty-amatora w gumofilcach. To także tytuł najdłuższego opowiadania tej książki. Wędrowycz stawia czoło kapłanowi zniszczonej w XII wieku pogańskiej świątyni, który co 100 lat wraca, by się mścić w imieniu swego bożka za tę zniewagę. Z misją walki z czarownikiem wyrusza też egzorcysta Herberto Saleta, przedstawiciel Watykanu. Chwilami egzorcysta będzie miał wątpliwości, komu należą się egzorcyzmy – kapłanowi czy Wędrowyczowi. Do tego studentka Monika, która pisze pracę magisterską o „pozostałościach dawnych praktyk magicznych na wschodnich Kresach Polski” ...

Opinie o książce - Czarownik Iwanow

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2017-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 35 książek 2017, Andrzej Pilipiuk, Ksiazki Ani,

Opowiadania o Jakubie Wędrowyczu, które potrafią rozbawić każdego. Pogoń za czarownikiem, zamiana dusz dziewczyny z koniem, wizyta w piekle, zabijanie nieboszczyków podejrzanych o bycie wampirami, a to wszystko w tej jednej książce. W niej przeczytamy również co skarpeta Wędrowycza potrafi zrobić z krokodylem.

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2016-11-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie 2016, Mam,
Typowy Wędrowycz - trochę śmiechu, trochę prostactwa, trochę ciekawych pomysłów. Szybka, przyjemna lekturka :)
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Uwielbiam humor Wędrowycza, wszystkie jego pomysły, spryt i bystrość umysłu. Historia lekka, co chwilę wywołująca uśmiech. Idealne na złe chwile.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka pełna dobrego czarnego humoru. Pierwsza po jaką sięgnęłam z tego cyklu i chętnie przeczytam kolejne. Jakub Wędrowicz główny bohater mieszkający na wsi, złapany za rozkopywanie grobów. Nie jest jednak hieną cmentarną. Jego zdaniem jest ochrona mieszkańców przed wampirami i demonami. Za co całkiem nieźle mu płacą.Pieniądze jednak wkłada do słoika i zakopuje w ziemi i stawia czoła coraz to większym przeciwnikom. W najdłuższym tytułowym opowiadaniu zmierzy się z czarownikiem, pojawia się też "kicia" studentka pisząca o nim pracę. średnio wierzy w czary więc trochę się zdziwi znajdując się nagle w ciele klaczy. Jednak moim zdaniem lepsze są, krótkie opowiadania znajdujące się w książce a w szczególności "Kocioł", czyli mała wizyta w piekle ;)
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Co by tu napisać, ach, co by tu napisać! To dopiero druga część serii, a ja już nie wiem co napisać. Nie dlatego że wszystko napisałam wcześniej, nie. Dlatego że już, teraz, zaraz chce przeczytać kolejną część! I jeszcze kolejną! Ciągle mi mało, tak szybko, miło i przyjemnie czyta się te opowiadania, a jak fantastycznie poprawiają humor!
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52_Książki_2014,
Czarownik Iwanow to pierwsza książka Pilipiuka po którą sięgnęłam. Mimo wielu obiekcji co do tego autora, książkę czyta się dość przyjemnie. Potrzeba kilku stron, żeby wciągnąć się w zupełnie inny klimat tematyki fantasy niż ten do którego przywykłam. Smaczku i humoru dodaje postać głównego bohatera Jakuba- człowieka którego już niejeden diabeł próbował ściągnąć do piekła. Dziarski staruszek, który potrafi wysadzić pół bloku z zemsty na gołębiach. Pozycja po którą warto sięgnąć w wolnej chwili.
Avatar użytkownika - Bajabongo
Bajabongo
Przeczytane:2010-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Najlepsza z trzech części cyklu, które posiadam. Każde opowiadanie mogę powtarzać po stokroć - tytułowe również. Yummy!
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przeczytało się szybko, lekko i z zainteresowaniem.Dużo fantastycznego humoru:)
Avatar użytkownika - granat86
granat86
Druga część przygód bimbrownika i egzorcysty amatora. Pełna specyficznego lekkiego humoru. Czyta się świetne.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:2010-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Super się czyta.. Polecam na smutne dni ;)
Avatar użytkownika - antila
antila