Czas białych nocy

Tom 1 cyklu Wiatr od wschodu

Nowa powieść autorki bestsellerowej serii Owoc Granatu! Jest początek XX wieku. Chwieje się ustalony porządek społeczny. Nad Europą gęstnieją ciemne chmury" Obdarzona niezwykłą wyobraźnią Ukrainka, Anastazja Szewczenko, próbuje odnaleźć własną tożsamość po traumatycznym dzieciństwie i na nowo nauczyć się ufać. Kazimierz Stawicki, polski "złoty młodzieniec", opuszcza rodzinną Warszawę i wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Drogi tych dwojga krzyżują się w Petersburgu, mieście spełnionych snów i upojnych białych nocy. Anastazja i Kazimierz są jak ogień i woda. Dzieli ich wszystko " narodowość, przekonania, doświadczenia - a mimo to dają się ponieść fali miłości. Wkrótce nastaje czas rewolucji, a demony przeszłości domagają się zemsty. Czy w świecie zwalczających się ideologii jest jeszcze nadzieja na prawdziwe uczucie? Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy to epicka powieść dla wielbicieli Anny Kareniny i Doktora Żywago.

Informacje dodatkowe o Czas białych nocy:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2020-06-03

Kup książkę Czas białych nocy

Czas białych nocy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

; Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtarzanie. ;

Biorąc do ręki powieść z gatunku literatury obyczajowej, Marii Paszyńskiej  ; Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy ; ( wydawnictwo Książnica ),  sądziłam że po raz kolejny spotkam się trudnymi losami bohaterów, iż nic mnie nie zaciekawi, nie wprawi w stupor,  książka jakich wiele umiejscowiona na przełomie XX wieku, kiedy to po odzyskaniu niepodległości, Polska podnosiła się z kolan z nowymi ustrojami nie tylko politycznymi, ale gdzieś tam świat prowadził rewolucję, niosąc na grzbiecie krzyż stygmatu, gdzie po dziś dzień trudno wyplenić nie tylko jako wersja społeczną lecz i kulturową Fabuła umiejscowiona pomiędzy romansem a historią która obrazuje wojenne potyczki Rosji jak i zwycięstwo Polski. Niesamowita płynność, magia i opowieść jak baśń która poprowadzi nas przez losy głównych bohaterów.

Kiedy Kazio był małym chłopcem, wychowywanym tylko przez ojca z pomocą gosposi, wyrusza w raz rodzicem w podróż  do Petersburga w sprawach biznesowych, tam poznaję córkę kobiety z którą to ojciec prowadził interesy. Dziewczynka urzekła chłopca swoimi opowieściami, balladami, iż po powrocie do Polski chłopiec nie mógł zapomnieć tajemniczej panienki z dobrego domu. Po latach kiedy został wysłany do Petersburga na studia, pewnego dnia przypadkiem spotyka dziewczynę ubraną w habit zakonnicy. Ta jednak długo tai przed Kazimierzem kim jest i skąd się znają, mając nadzieję iż uda jej się na długo zachować tajemnicę którą skrywała przed światem. A ta była bolesna, gdyż Anastazja podjęła swego czasu postanowienie ucieczki z domu od złośliwej macochy i jej dwóch przybranych braci. Ukryła się w zakonie którego prowadziła jedna z polskich sióstr, miedzy innymi założycielka sierocińca w którym to dziewczyna pracowała. Od momentu przypadkowego spotkania dwojga ludzi, czas spędzali razem, aż do momentu kiedy to Kazimierz nie został powołany do wojska. Od tej chwili z rozmachem zaczynają się dramatyczne losy naszych bohaterów kiedy przeszłość i osoby które w nim uczestniczyły wkraczają ze swoimi czarnymi charakterami na scenę. Kim okaże się Borys? Czy Kazimierz który odniósł wojenne rany przeżyje? Czy ucieczka do Polski się uda?

Pierwszy tom cyklu w którym odkryjecie epicką powieść o miłości, nadziei, wierze w lepsze jutro, z przeszłością, nienawiścią i zdradzie która położyła cień na teraźniejszości. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

U Marii Paszyńskiej to zawsze ludzie ich wybory, niezagojone blizny, traumy czy szczęście są najważniejsi. W „Czasie białych nocy” to los człowieka uwikłanego we własną przeszłość, na którą nie miał wpływu wcześniej, ani nie ma wpływu teraz, jednak to ona go determinuje, wysuwa się na pierwszy plan. Teoretycznie fikcyjne postaci, a mające w sobie tak wiele realnych uczuć, sprzecznych emocji, że ciężko nie przeżywać tej historii wraz z nimi. Historia, która jest konikiem, a właściwie czarnym koniem autorki to tło, a jednak zgrane, tworzące całość z bohaterami.

Lubię styl Marii Paszyńskiej, opisy, swobodne dialogi, jej powieści są jak filmy, które wyświetlamy sobie we własnej głowie. Każda jej książka jest inna, każda wyjątkowa. Nie inaczej będzie z cyklem „Wiatr ze wschodu”, który został otwarty „Czasem białych nocy”. Jak dalej potoczą się losy bohaterów? Mam nadzieję, że przekonamy się o tym już wkrótce. Polecam!

Avatar użytkownika - bookworm
bookworm
Przeczytane:2021-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021,

Kocham tę autorkę,nie mogę się doczekać kolejnego tomu!

Gdybys?cie mogli(tylko)na jeden dzien? przenies?c? sie? w inne,odległe juz? czasy,gdzie by to było?
Ja wraz z Maria? Paszyn?ska? @paszynska.maria wyruszyłam w niezwykle urzekaja?ca? i klimatyczna? podro?z? w burzliwe pocza?tki XX wieku.Historia tu opowiedziana została naznaczona pie?tnem rewolucji,wojny i wielkiej miłos?ci.Autorka swa? powies?cia? w przepie?kny i nastrojowy sposo?b wyraz?a ogrom emocji,a jej styl przywodzi na mys?l oryginalny i zachwycaja?cy styl literatury klasycznej.
7.5/10?
Fabuła w s?wietny sposo?b oddaje bogato zarysowane tło historyczne,polityczne i społeczne.Dzie?ki ro?z?norodnym opisom i wydarzeniom moz?emy kaz?da? cza?stka siebie chłona?c ten niepowtarzalny,acz bolesny klimat tamtych czaso?w.Autorka wre?cz w niezmiernie wiarygodny sposo?b urzeczywistniła rozgrywaja?ca sie? tu fikcje? literacka? z wa?tkami tragicznych dziejo?w polsko-rosyjskich.A losy dwo?jki bohatero?w opowiedziane naprzemiennie s?ledzimy z zapartym tchem.
WIATR ZE WSCHODU.CZAS BIAŁYCH NOCY
to pierwsza czes?c? z cyklu,kto?ra wprowadza nas w historie? miłosna? Anastazji i Kazimierza.Pie?knej Ukrainki i walecznego Polaka.To płomienne uczucie zostało zrodzone z wielkiej pasji i czystej namie?tnos?ci.Dodatkowo budowane na nadziei i marzeniach o wspo?lnej przeszłos?ci pod osłona? białych,gora?cych nocy,lecz takz?e pod warstwa? nieuniknionej rewolucji.Bo kiedy nad Europa? zawisaja? rozpaczliwie ciemne chmury ich uczucie takz?e skazane be?dzie na cie?z?ka? pro?be?.Czy ich miłos?c? ma szanse? bytu?Choc? ła?czy ich wiele,to jednak dzieli wszystko...Jakie s?ciez?ki dla siebie wybrali?O tym przekonasz sie? juz? w drugim tomie.
@publicat_sa

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2021-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jest początek XX wieku. Chwieje się ustalony porządek społeczny. Nad Europą gęstnieją chmury...

Czas białych nocy to epicka powieść o miłości w czasie burz,o nienawiści, zdradzie oraz grzechach przeszłości niszczących teraźniejszość.

Piękna Ukrainka-Anastazja Nikołajewna i żądny przygód  Polak-Kazimierz Stawicki spotykają się w Petersburgu. Ich białe noce wypełnione są namiętnością. Czy uczucie ludzi,którymi dzieli wszystko,ma szansę przetrwać? Piękna opowieść.

To kolejna książka autorki, która udowadnia, że naprawdę potrafi tworzyć fantastyczne historie. Ta pokazuje losy młodych ludzi w niełatwych czasach- dojście do władzy bolszewików charakteryzowało się gwałtowanymi przemianami społecznymi w Rosji. Również postacie jakie kreuje autorka są niejednoznaczne. W tej książce takimi postaciami, które nie potrfiłam skatalogować był Borys i Anastazja. Czasamu mnie denerwowali, czasami było ich mi szkoda. generalnie sama książka jest ciekawa i z przejęciem śledziłam losy bohaterów.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2020-09-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Wspaniała i niezwykła (jak wszystkie tej Autorki) powieść osadzona w historycznych realiach ziem polskich i rosyjskich przełomu XIX i XX wieku. W tej książce zachwyciło mnie wszystko - od wyrazistych, budzących emocje bohaterów, poprzez wzruszającą historię trudnej miłości Polaka i Ukrainki, osadzoną w realiach Pierwszej Wojny Światowej, aż po niezwykłe opisy Petersburga - słowami tak sugestywnymi, że marzę o odwiedzeniu tego miasta odkąd skończyłam czytać książkę ?
Jeśli macie wolne dwa wieczory i ochotę na zanurzenie się w całkowicie innej, niż codzienna, rzeczywistości, to koniecznie sięgnijcie po „Czas białych nocy”, a ja czekam już na kolejną część ?

Jeśli jutra nie będzie
Maria Paszyńska0
Okładka ksiązki - Jeśli jutra nie będzie

Zamknięcie bram getta warszawskiego brutalnie przerwało bieg setek ludzkich historii. Mur odebrał nadzieję, pozostawiając jedynie obietnicę śmierci. Anna...

Willa pod zwariowaną gwiazdą
Maria Paszyńska0
Okładka ksiązki - Willa pod zwariowaną gwiazdą

Na gruzach dawnego świata zdarza się miłość, której nie można się oprzeć... Lato 1939 roku. Warszawskie zoo, stworzone przez Jana i Antoninę Żabińskich...