Czytelniczka

Tom 1 cyklu Morze atramentu i złota

Szesnastoletnia Sefia wie, czym jest walka o przetrwanie. Po tym, jak brutalnie zamordowano jej ojca, dziewczyna ucieka do puszczy ze swoją ciotką Nin. Uczy się tropić, polować i kraść. Na dnie plecaka ukrywa książkę, jedyną pamiątkę po zmarłych rodzicach.
Pewnego dnia tajemniczy napastnicy porywają Nin i Sefia zostaje sama. Przerażona dziewczyna pragnie wyruszyć na ratunek ciotce. Z pomocą przychodzi jej tajemniczy Łucznik oraz książka, która okazuje się magicznym artefaktem i kluczem do zrozumienia mrocznej historii świata.

Informacje dodatkowe o Czytelniczka:

Czytelniczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-06-25, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Baśniowe fantasy, w którym najbardziej baśniowa jest... książka :) Nie miałem jeszcze okazji czytać książki, w której tak naprawdę głównym bohaterem jest również książka :) I to w dodatku w ramach opowieści fantasy - ciekawe doświadczenie! Tak ciekawe jak sama "Czytelniczka", a jest to lektura pełna magii, tajemnic, zwrotów akcji... to pierwszy tom cyklu "Morze Atramentu i Złota" i już teraz mam nadzieję, że kolejne będą równie dobre! Kellana to baśniowe uniwersum, w którym jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic jest fakt, iż można posiąść umiejętność czytania i pisania... ludzie bowiem na co dzień tego nie robią. Książki to magiczne artefakty... małe bramy do innego świata, do przeszłości... to przedmioty wielkiej mocy. Jeden z nich znajduje się posiadaniu głównej bohaterki, która po stracie rodziców próbuje uratować zarówno siebie, jak i ciocię, ostatniego, porwanego członka swojej rodziny... Wskazówki jak przetrwać, o co w tym wszystkim chodzi, jaka jest przeszłość jej świata, do pewnego stopnia także jego przyszłość - wiele z tego znajdzie w książce, jaka pozostała jej po rodzicach... We wszystkim zaś pomaga jej równie tajemniczy Łucznik... Fantasy to przeznaczone jest - nie ma tego ostatnimi czasy w ramach nowości wydawniczych zbyt wiele - nie tylko dla dorosłych fanów gatunku, ale też, o dziwo, dla nastolatków. Lecz nie jest to płytka, szablonowa opowieść, lecz coś napisanego w sposób inteligentny, dla równie inteligentnego młodego czytelnika. Jak jednak wspomniałem, nie tylko - każdy fan fantastyki powinien być w miarę (lub nawet bardzo) zadowolony. Ja zadowolony w każdym razie byłem :) I, jak już mówiłem - czekam na drugi tom! :) Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las oraz Forever Young Books za egzemplarz recenzencki. Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/06/czytelniczka-traci-chee.html
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 4, Przeczytałem,
KSIĄŻKA FANTASY O… KSIĄŻKACH Twórcy fantasy nie przestają prześcigać się w wymyślaniu kolejnych niezwykłych światów, ale tendencja ta wydaje się najczęściej omijać pozycje z gatunku young adult. Zupełnie jakby autorzy czy też wydawcy doszli do wniosku, że nie warto się starać, bo nastoletni odbiorca i tak tego nie doceni. Na szczęście Traci Chee nie poszła tą drogą, tworząc oryginalny, pełnoprawny świat fantastyczny, połączony z prostą i lekką opowieścią przygodową. Niegdyś istniał świat Kelanna, wspaniały, groźny, pełen wody, okrętów i magii. Czy coś poza tym odróżniało go od naszego świata? Właściwie tylko jedno: ludzie nie wymyślili alfabetu. Nie pisali, nie czytali, nie znali książek, a wszelkie opowieści przekazywali sobie ustnie, tworząc z nich część własnego istnienia i tak mocno zakorzeniając w swoim życiu, że zaczynały przypominać prawdę. Niektóre z tych opowieści były znane wszystkim, inne ograniczały się jedynie do członków niewielkiej społeczności czy rodziny, a jedna z takich rzadkich historii traktowała o czymś, czego tu nie znano. O obiekcie zwanym „książką”. Owa książka będzie miała już wkrótce wpływ na życie szesnastoletniej Sefii, jednak póki co dziewczyna żyje w błogiej nieświadomości. A właściwie nie błogiej, bo niczego w jej życiu nie można określić właśnie tym mianem. Dziewczyna straciła bowiem ojca, potem uciekła wraz z ciotką Nin do puszczy, a teraz wiedzie tułaczy los. Nin jest mistrzynią w kradzieży, ale przestępstwo nie we wszystkim może pomóc. Gdy ciotka zostaje porwana, Sefia chce ją odnaleźć, jak jednak ma dokonać tego sama? Czy pomoże jej książka, którą trzyma w plecaku – pamiątka po zmarłych rodzicach? A może tajemniczy Łucznik? Jaki sekret kryją stronice tomiszcza? I jaka jest historia całego świata? „Czytelniczka”, pierwszy tom sagi „Morze atramentu i złota” to lekka, prosta i szybka w odbiorze opowieść fantasy dla młodzieży. Na szczęście, choć fabularnie oparta jest na doskonale znanych, po wielokroć przez lata wykorzystywanych schematach, nie jest lekturą banalną. Z jednej strony mamy bowiem ciekawie skontrowany świat, z drugiej zagadki, które zawsze ciekawią, nawet jeśli wydają się być powtórką tych, które poznaliśmy już niezliczoną ilość razy. Czy ich rozwiązania są oczywiste czy nie, tego już Wam nie zdradzę, ale czytanie książki, w której fantastyką jest nie magia, a książki właśnie, dostarcza wiele przyjemności. Przy okazji stylistycznie też jest całkiem nieźle. Bo prostota, prostotą, jednak Chee pisze przyjemnie, choć nie wyróżniająco się. Obok tego wszystkiego warto wspomnieć także o samym wydaniu. Może i okładka jest nieco zbyt kolorowa i baśniowa – przynajmniej z perspektywy dorosłego odbiorcy – ale ładna mapka, przyjemne dla oka detale pokroju odcisków palców na stronicach książki, czy wreszcie ciekawie wyróżniony tekst, prezentują się przyjemnie dla oka. Jeśli więc lubicie młodzieżowe fantasy, „Czytelniczka” z pewnością Wam się spodoba. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/07/czytelniczka-traci-chee/
Avatar użytkownika - Kaoru
Kaoru
Przeczytane:2018-07-21, Ocena: 5, Przeczytałem,

"To jest książka, w książce jest świat, słowa ziarnami, w których znaczenia migoczą. Strona za stroną morskich fal i ziem - krainy życiem tętniące w dłoni trzymasz swej. Lecz spójrz uważniej: teraz widzisz już? Twe życie jak papier, ocean to tusz. Czy stoisz twarzą w twarz ze swoją naturą? Tyś czytelnikiem czy może lekturą?"

"Czytelniczka", to książka o Książce. Książce jedynej w swoim rodzaju, pełnej magii, zawierającej wszystko co się wydarzyło i wydarzy. Książce, w której zapisane są dzieje świata.
Wyobraźcie sobie świat gdzie większość ludzi nie wie czym są książki, nie potrafi czytać i pisać. Ten przywilej posiadają nieliczni, m.in. Sefia, która odziedziczyła Książkę po rodzicach, to jej jedyna pamiątka po nich. Nie od razu jednak wie czym jest Książka i jak z niej korzystać. Wszystkiego dowiaduje się stopniowo. Również kim jest i jaki posiada dar.
Dla Sefi życie nie było łaskawe. Matka zmarła w wyniku choroby, a ojciec został brutalnie zamordowany. Została jej tylko ciotka Nin, która nauczyła ją jak przetrwać - polując i kradnąc. Jednak nawet ona zostaje jej odebrana, a konkretnie porwana przez nieznanych napastników. Odtąd Sefia jest zdana na samą siebie, a jej głównym celem jest odnalezienie i uratowanie Nin.
Podczas poszukiwań na swojej drodze spotyka Łucznika - tajemniczego chłopaka z blizną. Czy Sefia z jego pomocą i przy użyciu Książki pokona wszystkie przeciwności i osiągnie swój cel? Tego dowiecie się sięgając po tą powieść.
Bardzo istotne dla przebiegu fabuły są również postacie poboczne. Takie jak np. Kapitan Reed, dowodzący pirackim statkiem Prądu Wiary, którego przygody poznamy na kartach tej powieści.
Oprócz barwnie wykreowanego, baśniowego, świata i bohaterów , z którymi bardzo łatwo się zaprzyjaźnić, niewątpliwie na ogromny plus zasługuje również wydanie - piękna okładka, mapka Kelanny, oraz symbole przy każdym rozdziale, odpowiadające poszczególnym miejscom znajdującym się na owej mapie. Dzięki czemu wiemy, w którym miejscu toczy się akcja.
Podczas lektury wraz z główną bohaterką wyruszamy w podróż po niesamowitym świecie Kelanny, pełnym różnego rodzaju niebezpieczeństw, pięknych lądów, zamorskich wypraw i magii, gdzie słowo ma największą moc.
Gwarantuje Wam, że to będzie niezapomniana przygoda ^^

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las :)

"Książki to osobliwe stworzenia. Potrafią cię uwięzić, przenieść w czasie i przestrzeni - a nawet przeobrazić, jeśli masz szczęście."

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-08-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, E-booki, Fantasy, Dla młodzieży,
Autorka
Traci Chee0
Okładka ksiązki - Autorka

Bohaterka serii, Sefia, która w pierwszym tomie poznała moc Księgi i stała się Czytelniczką, w ostatniej części musi dorosnąć do roli Autorki, by zmienić...

Mówczyni
Traci Chee0
Okładka ksiązki - Mówczyni

Jeszcze więcej magii i intryg w kontynuacji przygód Sefii i Łucznika - dziewczyny, która poznała moc czytania, i łagodnego chłopca, który...