Dane wrażliwe

ISBN: 978-83-237-5226-4
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Tom 12 cyklu Wszystko, tylko nie mięta

Na pewno wszyscy znacie powiedzonko: „Mrugnij okiem – oto jak szybko może zmienić się twoje życie”. Czy od jednego słowa może się to stać? Okazuje się, że może. Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum im. Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i – tak samo jak tysiącom ludzi – po prostu zdarza jej się palnąć drobne głupstwo. Po to, żeby utrzeć nosa byłej przyjaciółce, rzuca od niechcenia, że ma chłopaka. Tylko tyle. Tysiące dziewczyn robiły to przed nią, a jednak ona się o to minikłamstewko boleśnie potyka. Jak często bywa z książkami Ewy Nowak, czytelniczki podzielą się w interpretacji tej powieści. Dane wrażliwe można bowiem czytać jako wnikliwe studiom głupoty, jako studiom bezradności lub jako poradnik genialnego manipulatora.

Kup książkę Dane wrażliwe

Opinie o książce - Dane wrażliwe

KŁAMSTWO MA… LAWINOWE SKUTKI

Porównywanie książek Ewy Nowak do serialu „Świat według Kiepskich” raczej mija się z celem, bo to dwa zupełnie różne bieguny artystyczne. Niemniej niniejsza powieść skojarzyła mi się z jednym z odcinków „Kiepskich”, „Sekrety i kłamstwa”. W obu bowiem niewielkie kłamstewko wywołuje lawinę skutków ubocznych, dostarczając czytelnikom porcję dobrej zabawy. I oba wcale nie są tylko pustą rozrywką.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2017/12/dane-wrazliwe-ewa-nowak.html

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,

Nie najlepsza i nie najgorsza. Taka na przeczytanie i zapomnienie. Główna bohaterka nie była jakaś szczególna, a jak wpakowała się w żałobę po ledwo kojarzonym koledze po prostu wymiękłam. Jestem z natury szczera do bólu, więc ciężko mi się połapać w jej punkcie widzenia. Milutka, ale nie w moim klimacie.

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
kingaczyta.blogspot.com Czasami drobne kłamstwo może zniszczyć ci życie. O tym przekonała się szesnastoletnia Nina Petrykowska, bohaterka "Danych wrażliwych", kiedy chcąc być zaakceptowana przez swoje rówieśnice skłamała, że ma chłopaka. Niespodziewanie to niewinne kłamstewko niszczy dziewczynie życie, gdy kilka dni później w wypadku ginie chłopak, który miał na imię tak samo jak wymyślona sympatia Niny. Początkowo trochę obawiałam się tej książki, bo sama gimnazjum mam już za sobą i bałam się, że nie przypadnie mi do gustu główna bohaterka. Pozytywnie się jednak zaskoczyłam, bo lektura okazała się naprawdę fajna i pani Ewie udało się mnie wciągnąć. Książka napisana jest w sposób lekki, a zarazem dotyka kilku problemów, które w młodzieżówkach często są poruszane. Głównym tematem jest tutaj kłamstwo oraz jego skutki, ale to nie wszystko. Nina przejmuje się zdaniem innych, pragnie akceptacji, chce pokazać koleżankom, że ona też może mieć chłopka. "Dane wrażliwe" to także historia o przyjaźniach; i tych rodzących się, i tych, które nie zawsze nimi są, bo prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto zaakceptuje nas w stu procentach, ze wszystkimi naszymi wadami i ułomnościami. Nie brakuje tu także rodzinnych problemów. Kolejny raz chcę zwrócić uwagę na to, że w książkach pani Ewy znajdziemy takie zwyczajne historie, ale ukazujące problemy polskich nastolatków i ich rodzin. I za to cenię tę autorkę. "Dane wrażliwe" to książka, którą po prostu dobrze się czyta. Może i nie dzieje się tutaj jakoś szalenie dużo, może i znacznie różni się od innych młodzieżówek, do których teraz jesteśmy przyzwyczajeni, ale przez tą zwyczajność ma w sobie coś wyjątkowego.
Nina Petrykowska jest gimnazjalistką. Mieszka w Augustowie z mamą i starszym bratem. Tata pracuje w Warszawie, więc rzadko bywa w domu, a nawet jak jest, to nie interesuje się zupełnie życiem rodziny. Dziewczynka kilka razy przejechała się na przyjaźni, co z pewnością nie ułatwia jej kontaktów z koleżankami. Pewnego dnia wdaje się w kłótnię z jedną dziewczyn z klasy, i żeby utrzeć jej nosa wymyśla, że ma chłopaka. Nina zaczyna układać cała historię ich związku, bo wie, że koleżanki łatwo jej nie odpuszczą tego tematu. Niespodziewanie niewinne kłamstewko bohaterki zaczyna żyć własnym życiem, gdy w tragicznym wypadku ginie chłopak, który ma na imię dokładnie tak jak wyimaginowany chłopak Niny... Początkowo myślałam, że opowieść o gimnazjalistkach zupełnie mnie nie zainteresuje, ale w trakcie lektury siedziałam jak na szpilkach! Takiej intrygi niepowstydziłby się porządny dreszczowiec. Nina otacza się gęstą siecią kłamstw, które w końcu zaczynają ją dusić. Autorka nie potępia swojej bohaterki, ale też jej nie usprawiedliwia. Ewa Nowak pokazuje nam życie samotnej dziewczynki, która bardzo chce mieć oddaną przyjaciółkę, ale jakoś nie może znaleźć tej właściwej, godnej zaufania osoby. W jej wieku bliska więź z koleżanką jest ważniejsza, niż pierwsze związki z chłopakami. W tle widzimy jak rozpada się rodzina Niny, a mama desperacko próbuje utrzymać pozory normalności, choć swoim zachowaniem robi krzywdę sobie i dzieciom. Do tego poznajemy jeszcze niepełnosprawną kuzynkę Niny, która przykuta do wózka inwalidzkiego czuje, jakby całe życie miała już za sobą. Ta niewielkich rozmiarów książka zawiera w sobie prawdziwe bogactwo tematów i otwiera oczy na różne bolączki współczesnej rodziny. Świetna rzecz dla nastolatek i ich mam.
Avatar użytkownika - gosia_gosia16

Kup książkę Dane wrażliwe

Krzywe 10
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Krzywe 10

Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, gdzie grupa nastolatków spędza wakacje. Ta mądra i pogodna książka pozwala nam podpatrzyć, jak współczesna...

Grzywa
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Grzywa

Zonia, która jest córką właściciela stajni i pani weterynarz, uwielbia konie. Spędza z nimi cały czas, biegnie do nich zawsze, by odreagować...

Kudłata
Hwang Sun-mi