Diagnoza

Alicja Horn, autorka bestsellerów Wyleczeni i Pasożyt, powraca z nową powieścią, by znów szokować czytelników osobliwymi metodami morderstw.

W Warszawie giną kolejni lekarze. Czy mieli ze sobą coś wspólnego? Komu mogło zależeć na ich śmierci? Śledztwo prowadzi komisarz Michał Łazowski. Pomaga mu życiowa partnerka, lekarka Marta Wolska. Parę łączy pewna niebezpieczna tajemnica. Ktoś daje do zrozumienia, że ją poznał. Dla głównych bohaterów zaczyna się wyścig z czasem. Po wielu latach więzienną odsiadkę kończy groźny pedofil. Okazuje się, że te z pozoru różne sprawy są ze sobą ściśle powiązane...

Diagnoza to wprowadzenie w mętny świat medycznej fikcji i medycyny alternatywnej. Pokazuje, że na chorych oraz hipochondrykach można zarobić wielkie pieniądze. Dowodzi też, że w tym świecie istnieje zarówno współpraca, jak i konkurencja. Wszystko ma jednak swoje granice...

Alicja Horn, okrzyknięta przez krytyków mistrzynią łączenia gatunków, adresuje swoje książki do miłośników thrillerów, kryminałów i powieści obyczajowych.

Informacje dodatkowe o Diagnoza:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-30

Tagi: #diagnoza #alicjahorn #faros

Kup książkę Diagnoza

Diagnoza - opinie o książce

Okazuje się, że są jeszcze autorzy, którzy piszą o zbrodni inteligentnie i niestandardowo. To kolejna książka tej pisarki, która umiejętnie łączy thriller kryminalny z powieścią obyczajową. Bohaterowie nie są czarno-biali, przeciwnie, oryginalni, autentyczni, z poglądami, myślący. Zbrodnie są niezwykle sprytne, sprawcy praktycznie nie do wykrycia. A jednak... Etyczna otoczka działań komisarza policji i jego partnerki, lekarki, daje dużo do myślenia. Autorka wymaga więc od czytelnika zaangażowania.

„Diagnoza” to trzecia część cyklu Alicji Horn Wyleczeni. Ja przyznam szczerze, że do tej pory nie miałam jeszcze okazji poznania twórczości autorki, ale z pewnością mam w planach to nadrobić. Dla mnie jest to mistrzowskie połączenie, które pokochałam lata temu za sprawą genialnej Tess Gerritsen, która rozkochała mnie w thrillerach medycznych. W tym przypadku może nie do końca mamy do czynienia dokładnie z tym właśnie gatunkiem, gdyż autorka w genialny sposób potrafi łączyć ze sobą w jednej powieści kilka gatunków. Znajdziemy w niej elementy kryminału, thrillera medycznego, ale również i obyczajówki! Autorka łączy je w tak wyszukany sposób, że nie sposób się oderwać. Potrafi zaintrygować dosłownie każdego.

Michał Łazowski to komisarz, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstw w środowisku medycznym, które ostatnimi czasy mają miejsce. W znalezieniu mordercy pomaga mu jego przyjaciółka, życiowa partnerka, a zarazem lekarka Marta Wolska, która bardzo angażuje się w całą sprawę.

Dodatkowo na wolność niebawem ma zostać wypuszczony pedofil, który za swoje zbrodnie odbywał karę więzienia, która ku obawie wszystkich zmierza ku końcowi. Niby dwie zupełnie niezależne i odległe od siebie sprawy, a jednak z czasem okazuje się, że coś może je jednak łączyć.

W obu sprawach przewijają się bardzo wpływowe nazwiska, które w rozwiązaniu zagadki mogą okazać się kluczowe. Nie chcę tutaj zdradzić też za dużo, ale sposób, w jaki autorka zakończyła książkę, jest szokujący, wstrząsający i pozostawia czytelnika z ogromnym kacem czytelniczym, którego pozbyć będę się mogła, chyba dopiero sięgając po kolejną książkę autorki!

W tej części mamy również możliwość bliższego poznania historii rodzinnej Marty Wolskiej oraz sekretów rodzinnych, które skrywali rodzice. Jednak podczas czytania książki poznajemy nie tylko przeszłość Marty, ale również komisarza Michała, którego dzieciństwo było bardzo barwne, ale i mroczne zarazem. Wielokrotnie, zarówno w książkach, jak i w życiu spotykamy się z sytuacjami, gdzie niedokończone sprawy z przeszłości, już po latach do nas wracają. Właśnie z taką sytuacją mierzy się również główna bohaterka – Marta, do której niespodziewanie, dosłownie wkraczając z buciorami w jej życie, powraca przeszłość, której Marta miała nadzieję już nigdy nie spotkać.

Wiele tajemnic, wiele niedomówień, które myślę znacznie łatwiej też będzie zrozumieć, jeśli do czytania serii zabierzemy się w odpowiedniej kolejności. Choć nie było dużym utrudnieniem odnalezienie się w akcji powieści bez znajomości poprzednich tomów serii, to myślę, że jednak warto pozostać przy czytaniu ich w odpowiedniej kolejności. Zdarzyły się bowiem momenty, że pewnych faktów należało się domyślić, czy też zakładałam, że tak mogło się wcześniej wydarzyć. Książka nie jest nadto obszerna, a styl autorki naprawdę bardzo lekki, dlatego książkę czyta się bardzo szybko i z wielką przyjemnością. Wykreowani bohaterowie to wyraziste postacie, które z pewnością ze mną zostaną na dłużej. Z Martą i Michałem na nudę nie możemy narzekać, bo dzieje się bardzo dużo, a każda kolejna strona przynosi kolejne zaskoczenia.

Dla mnie była to świetna, trzymająca w napięciu i znacznie zaskakująca książka. Dzięki niej autorka od razu trafia na listę moich ulubionych autorów, których książki biorę w ciemno. A na początek planuje nadrobienie czytelniczych zaległości Alicji Horn, która dosłownie skradła moje czytelnicze serce.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi sztukate.pl.

Na początku zdradzę wam sekret. "Diagnoza" to powieść, która trafiła na moją listę top 3 stycznia 2023 r. Jestem tą książką bardzo oczarowana. Trafiła w moje serce. Wciągnęła mnie historia lekarki Marty Wolskiej i komisarza Michała Łazowskiego. Doskonały thriller z mnóstwem intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie mogłam oderwać się od czytania. Czytałam ją w nocy. Taka to urzekająca historia. Marta Wolska jest wspaniałym lekarzem od chorób zakaźnych. Zna sztuczki jak pozbawić człowieka życia, żeby to wyglądało na przypadkowy zgon, a nie morderstwo. Razem ze swoim partnerem komisarzem Michałem Łazowskim należą do specjalnej tajnej grupy, w której pozbawiają życia prawdziwych zboczeńców, gwałcicieli i zwyrodnialców. Jakie zadanie otrzymają tym razem? Tego oczywiście wam nie powiem. Dodam tylko, że bardzo bałam się o naszą główną bohaterkę. Czy tym razem uda się Marcie poznać prawdę dotyczącą zabójstwa jej rodziców? Co dzieje się z jej rodzoną siostrą? Ten tom bazuje na naszych emocjach. Będzie ostro pod względem tajemniczych morderstw. Czy Marta odkryje prawdę o swoim prześladowcy, nim będzie za późno? U Michała również nie będzie za wesoło, ale o tym przekonacie się, czytając tę powieść. "Diagnoza" jest trzecim tomem z Michałem, Martą i tajemniczą tajną grupą. Poprzednie dwa tomy to Wyleczeni i Pasożyt. Tych książek nie da się nie lubić. Idealna gratka dla wszystkich miłośników thrillerów. Tutaj się bardzo dużo dzieje. Marta i Michał to pracoholicy. Na szczęście w tej części jedno z nich troszeczkę zwolni. Czy znacie pojęcia medyczna fikcja i medycyna alternatywna? Jeżeli nie, to koniecznie przeczytajcie to dzieło. Autorka w idealny sposób objaśnia te pojęcia. Jeżeli kochacie thrillery medyczne, to zachęcam do przeczytania najnowszego dzieła Alicji Horn. Marta to typ bohaterki, która przyciąga do siebie same problemy i niestety psychopatów. Jak tym razem wybrnie z całej sytuacji? Mam nadzieję, że wkrótce usłyszymy o kolejnych przygodach Marty i Michała. Powiem, tak z tomu na tom robi się coraz ciekawiej i mroczniej. Można się bać. Z całego serca polecam "Diagnozę", "Pasożyta" i "Wyleczonych", mommy_and_books. Ps. Uważajcie na siebie, bo licho nie śpi.
Obłęd
Alicja Horn 0
Okładka ksiązki - Obłęd

Alicja Horn, autorka bestsellerów Wyleczeni, Pasożyt i Diagnoza, powraca z nową powieścią, by znów szokować czytelników osobliwymi metodami morderstw. Pozornie...

Pasożyt
Alicja Horn0
Okładka ksiązki - Pasożyt

Alicja Horn, autorka bestsellera Wyleczeni, powraca z nową powieścią, by znów szokować czytelników osobliwymi metodami morderstw. Para głównych bohaterów...