Dla Ciebie wszystko

Najnowsza książka niekwestionowanego króla romansu, Nicholasa Sparksa, wzruszająca opowieść o spotkaniu po latach, potrzebie miłości i trudnych wyborach, z których żaden nie jest do końca właściwy.Dawson i Amanda czasy pierwszej młodości mają już za sobą. Obydwoje po czterdziestce, przyjeżdżają po latach do swojego rodzinnego miasta na pogrzeb starego przyjaciela i opiekuna. Kiedyś, lata temu, byli w sobie zakochani. Amanda pochodziła z dobrej, zamożnej rodziny, bliscy Dawsona należeli do przestępczego półświatka. Różnice społeczne, wychowanie, wreszcie nieprzychylni ludzie sprawiły, że tych dwoje nigdy nie mogło być razem. Dawson, który niegdyś niechcący zabił człowieka, nigdy się z tym nie pogodził i żyje samotnie, pokutując za dawne winy. Amanda, obecnie żona alkoholika, urodziła czworo dzieci i pochowała jedno z nich. Losy obydwojga naznaczone są tragedią. Teraz dawni kochankowie spotykają się ponownie i pogrzebane przed laty uczucie powraca.

Informacje dodatkowe o Dla Ciebie wszystko:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012-04-17

Kup książkę Dla Ciebie wszystko

Dla Ciebie wszystko - opinie o książce

"Dla Ciebie wszystko" Nicholasa Sparksa to już kolejna powieść autora, którą miałam okazję przeczytać. I kolejny raz autor nie zawiódł, czytanie tej powieści było prawdziwą przyjemnością.

Amanda Collier - dziewczyna piękna, ułożona, pochodząca z tak zwanego dobrego domu, pragnąca zostać nauczycielką.

Dawson Cole - chłopak z nizin społecznych, wychowany w rodzinie cieszącej się naprawdę złą sławą, w której alkohol, narkotyki i przemoc były na porządku dziennym.

Tych dwoje poznało się i mimo młodego wieku, pokochało prawdziwą i głęboką miłością. Niestety różnice jakie ich dzieliły, pochodzenia, wychowania i stanowczy sprzeciw rodziców Amandy, sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem. Para rozstała się. Niebawem Dawson w wyniku nieszczęśliwego wypadku zabił człowieka i trafił do więzienia. Gdy odsiedział wyrok wyjechał z rodzinnego miasteczka i rozpoczął pracę na platformach wiertniczych. Nigdy nie pogodził się z tym, że niechcący zabił człowieka. Dawson prowadził samotnicze życie, nie założył rodziny. Amanda wyszła za mąż i urodziła dzieci, mimo to czuje się nieszczęśliwa. Rodzinę kobiety dotknęła pewna tragedia, która miała ogromny wpływ na wszystkich jej członków. Od tej pory Amanda i jej mąż Frank zaczęli się od siebie oddalać. Po latach Amanda i Dawson spotykają się w rodzinnym miasteczku, z okazji pogrzebu ich wspólnego, starego przyjaciela Tucka. Gdy Dawson, jako młody chłopak, miał problemy, Tuck bardzo mu pomógł, udzielił schronienia, dał pracę i wspierał. Amanda z kolei na przestrzeni lat spędziła wiele godzin na rozmowach ze starszym panem, byli powiernikami swoich problemów, sekretów, rozterek. Teraz, na prośbę Tucka, Amanda i Dawson wypełniają ostatnią wolę przyjaciela. Spotkanie po latach sprawia, że dawne uczucie i namiętność wraca do nich ze zdwojoną siłą. Tak naprawdę Amanda i Dawson przez wszystkie te lata kochali się i tęsknili do siebie. Dawson jest wolny, ale Amanda ma rodzinę i dla niej jest to o wiele trudniejsza sytuacja. Miotają nią sprzeczne uczucia. Z jednej strony odpowiedzialność za rodzinę, którą stworzyła, z drugiej wielka, niespełniona, głęboka miłość do Dawsona. Na co kobieta się zdecyduje, w którą stronę pójdzie, czy zburzy spokój rodziny, aby związać się z mężczyzną, którego tak naprawdę kochała przez całe życie ? Do Dawsona dodatkowo odzywają się i wracają dawne konflikty rodzinne, przez co mężczyzna znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy bohaterowie doczekają się szczęśliwego zakończenia?

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę aby się tego dowiedzieć, ale również poznać wiele dodatkowych wątków, które się w niej znajdują. Powieść czyta się bardzo przyjemnie, lekko, szybko. Jest to niezwykła historia, romantyczna, wzruszająca, pełna emocji. Powieść o miłości, tęsknocie i trudnych wyborach, z których żaden nie jest do końca właściwy. Nicholas Sparks wspaniale potrafi pisać o uczuciach. "Dla Ciebie wszystko" jest kolejnym potwierdzeniem talentu autora. Książka jest naprawdę ciekawa, wciągająca i ma niesamowite zakończenie (bardziej wrażliwym czytelnikom mogą przydać się chusteczki). Absolutnie polecam. Ja z pewnością sięgnę po kolejne powieści autora, mam plan aby przeczytać je wszystkie.

Avatar użytkownika - werka777
werka777
Przeczytane:2019-03-10,
Nicholas Sparks znany mi był tylko ze słyszenia. Na półkach księgarni często też widywałam jego nazwisko, a jednak nie mogłam jakoś przekonać się do tego, aby kupić książki tego autora. Kiedy przez przypadek zobaczyłam dwa filmy „Ostatnia piosenka” oraz „I wciąż ją kocham” nakręcone na podstawie książek pana Sparks’a. Od razu pobiegłam kupić oba te tytuły (oczywiście nie myślę tutaj o płytach DVD, a właśnie o książkach). Do dzisiaj jednak nie udało mi się przeczytać tych książek, ale czekają na swoją kolej. W tym czasie w moje ręce wpadła inna powieść Nicholasa, jedna z nowszych. „Dla Ciebie wszystko” zaintrygowało mnie streszczeniem, które zapowiadało całkiem ciekawą historię. Amanda oraz Dawson przeżywają młodzieńczą miłość. Nie jest to jednak błahe uczucie, któremu będzie dane zaniknąć. Ona – pochodząca z wykwintnego, pełnego tradycji domu, on – członek bandyckiej rodziny, której reputacja pozostawia wiele do życzenia. Czy taki związek ma szansę na przetrwanie? Chłopak jednak odstaje od swoich krewnych. Pełen spokoju i dobroci, pragnie wieść szczęśliwe, pełne uczciwości życie. Matka Amandy zdaje się jednak tego nie dostrzegać, ponieważ planuje dla dziewczyny całkiem inną przyszłość. Młodzi kochankowie jednak nieustannie spotykają się. Romantyczne schadzki w garażu i ta namiętność przepełniona prawdziwym uczuciem – wszystko ma miejsce do momentu, kiedy pewne wydarzenie zmienia losy tych dwojga. I tak przychodzi im się rozstać na bardzo długi okres czasu, do chwili, kiedy stają się już dojrzałymi ludźmi. Amanda – mającą męża i gromadkę dzieci oraz Dawson – żyjący samotnie i pracujący na platformach wiertniczych, spotykają się na pogrzebie pewnego staruszka, który zajmował dość istotne miejsce w ich przeszłości. Jak będzie wyglądało ich pierwsze spotkanie? Czy od razu siebie rozpoznają? Jak zareagują? Tego nie zdradzę.  „Dla Ciebie wszystko” to historia ukazująca życie, które często bywa niesprawiedliwe. Trudne wybory, które nie zawsze okazują się słuszne, moralność – której mimo wszystko czasami ciężko jest bronić i miłość – która mimo swojej potęgi nieraz musi być skrywana i tłumiona na rzecz innego, niekoniecznie lepszego losu. Dawson – mężczyzna, który pomimo trudnych doświadczeń, kroczy przez życie z honorem. Czasami zbyt obarczający siebie winą człowiek, który pragnie dobra bardziej dla innych, aniżeli dla siebie. Kochając Amandę, nie chce pozbawiać jej rodzinnego szczęścia, a jednak nie potrafi wyzbyć się pragnienia bycia z nią. Amanda – matka dzieci i żona mężczyzny, który ma problemy z alkoholem. Próbująca posklejać jakoś rujnującą się rodzinę, biegnąc przez życie staje nad przepaścią, gdzie zarówno skok w otchłań jak i zawrócenie okazują się nie do końca dobre. Czy będzie w stanie pozbawić dzieci ojca na rzecz swojego uczucia? A może dalej pozostanie nieszczęśliwa, niszcząc ostatnią szansę na ratunek swojej miłości… Książka zapewniająca paletę emocji. Radość, nadzieja, żal, smutek – wszystko to rodzi się w nas, ponieważ kreowane postacie są tak wiarygodne, jakbyśmy sami mieli okazję je spotkać. „Dla Ciebie wszystko” to idealna pozycja dla romantyczek, dla kobiet, które dopiero szukają idealnej miłości, ale i dla tych, które już ją znalazły. Ja czytałam tą książkę około pięciu dni. Zazwyczaj dobra książka to dla mnie kwestia dwóch – trzech dni, ale tym razem szykuję się do ślubu, który ma miejsce za 4 doby. Nie mam więc tyle czasu. Gdyby nie to, pewnie uporałabym się z tym o wiele szybciej. Mnie ta historia urzekła i z pewnością jeszcze kiedyś sięgnę po kolejne dzieła pana Nicholasa Sparks’a. Mam nadzieję, że okażą się tak dobre, jak „Dla Ciebie wszystko”.
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Gdy w latach młodzieńczych przeżyje się prawdziwą miłość, trudno o niej zapomnieć. Trudno żyć dalej, nie myśląc o tym co się wtedy przeżyło. I jeszcze ciężej jest, gdy rozstanie nie było wywołane kłótnią, zdradą czy też zaniknięciem uczuć. Ciężko jest się pogodzić, gdy dwoje ludzi kochających się ponad wszystko nie może być razem. Podejrzewam, że takich historii jest wiele. Autor powieści przedstawił nam właśnie taką miłość. Dwoje szalenie zakochanych w sobie nastolatków. Ona pochodzi z bogatej i dobrej rodziny. Jego rodzina natomiast jest biedna. Niestety oprócz tego jego rodzina należy do tych, których lepiej jest unikać. Pomimo iż Dawson jest inny i jest dobrym chłopcem, wszyscy oceniają go już po samym nazwisku. Amandzie jednak pochodzenie społeczne jej ukochanego nie przeszkadza, widzi w nim dobro. Jej ojciec oraz matka nie godzą się na to, by ich córka spotykała się z Dawsonem. Dziewczyna ma marzenia i plany na przyszłość. Dawson dobrze o tym wie, jak również zdaje sobie sprawę z tego, że gdy dziewczyna zostanie z nim, to ich nie zrealizuje. Podejmuje ciężką dla samego siebie decyzję i zostawia ją, ale robi to tylko i wyłącznie z miłości do niej. Wkrótce chłopak idzie do więzienia, ponieważ śmiertelnie potrącił człowieka. Nigdy się z tym wypadkiem nie pogodził, wciąż to w nim żyło. Po wyjściu na wolność znajduje pracę na platformach wiertniczych i żyje w samotności. Amanda natomiast wyszła za mąż oraz została mamą. Ale czy jest tak do końca szczęśliwa? Niestety nie. Pewnego dnia oboje zostają zawiadomieni, że ich wspólny przyjaciel nie żyje. Przybywają do miasteczka i po wielu latach widzą się ponownie. Jakie będą ich relacje? Co ich spotka? Jak poradzą sobie ze swoimi uczuciami? I najważniejsze pytanie: czy porzucą wszystko, by znów być razem? A może wydarzy się coś zupełnie innego, niespodziewanego? Tego Wam nie zdradzę. Dowiecie się dopiero, gdy sięgniecie po książkę. Choć by się zdawało, że historia jakich wiele, to czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem. Jak dla mnie jest ona piękna i chwytająca za serce. Przyznam się szczerze, że jak tylko skończyłam czytać książkę, to włączyłam od razu film. I płakałam zarówno czytając jak i oglądając tę historię miłosną. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - alams
alams
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, przeczytam 52 książki,
9/52 Czy miłość przetrwa rozstanie? Po latach bohaterowie spotykają się na pogrzebie stara miłość odżywa, wielka miłość problemy i wypadek który zmienił wszystko polecam
Avatar użytkownika - natalia6202
natalia6202
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest niesamowita, pełna emocji, czyta się ją bardzo szybko, ponieważ jest lekką historią miłosną. Historia przedstawiona w książce dowodzi jak ogromna może być miłość, między dwojgiem ludzi i że mimo rozłąki i upływającego czasu nic nie jest w stanie zniszczyć miłość. Nie liczy się status majątkowy, pochodzenie, tylko to co do siebie czuje dwojga ludzi. Najważniejsze w książce jak dla mnie jest to, że osoby trzecie potrafią zniszczyć całą miłość, która jest między zakochanymi. Jest to druga powiesć jaką przeczytałam tego autora i z pewnością sięgnę po więcej.
Avatar użytkownika - julita_185
julita_185
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
Końcówka książki spowodowała u mnie łzy. Bardzo piękny przykład oddania. Choć spodziewałam się happy endu. Pomimo tego książka bardzo fajna :)
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
To opowieść o trudnych wyborach, konsekwencjach podejmowanych decyzji, a także o tym co w życiu najważniejsze. Ale przede wszystkim to powieść o miłości, która przetrwała próbę czasu, choć musiała się tak skończyć. Trudno było mi pogodzić się z takim zakończeniem...
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Byłam od początku przekonana że to zwykła historia dwojga ludzi zakochanych od młodzieńczych lat i spotykających się po latach aby w końcu być razem.... i tu niespodzianka to nie takie banalne love story. Mimo bólu rozstają się po wspólnie spędzonej nocy . Ale tak jak Dawson obiecał Amandzie że dał jej wszystko co miał najlepszego i tu się sprawdziło dokładnie to... bo oddał swoje serce aby ratować jej największy skarb jakim jest jej syn pierworodny.
Avatar użytkownika - Pilar
Pilar
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2015,
dwa zupełne przeciwieństwa. On z najgorszej grupy społecznej, ten do którego przyczepia się wszystkie możliwe latki i ona. Ta idealna, z wyższej klasy społecznej. Dwa przeciwieństwa w zderzeniu z miłością.
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przyznaję, lubię tkliwe, miłosne historie. Czasami mam ochotę przeczytać coś, co wywoła we mnie mnóstwo uczuć: od śmiechu, poprzez zaskoczenie, aż w końcu całkowite wzruszenie się historią bohaterów. Taka już jestem, więc nic dziwnego, że nadrabiając zaległości książkowe, sięgnęłam po Sparksa. To nie znaczy, że jedynie romanse mnie interesują, oczywiście lubię także kryminały, powieści psychologiczne, jak i fantastykę, ale taka moja natura, że czasem te historie miłosne wręcz wołają mnie bym je wypożyczyła i spędziła z nimi popołudnie, bądź nawet i noc. A jeśli już decyduję się po nie sięgnąć, to póki co mistrzem w tej dziedzinie jest dla mnie wymieniony wyżej Nicholas Sparks. Lubię jego styl pisania, to, że nie każda historia ma "happy end", tym samym dając wiele do myślenia, ale także kiedy trzeba, to i radosne zakończenie się pojawi (i to najczęściej wtedy, gdy naprawdę czytając daną historię, wołam w myślach: tak, proszę, niech on nikogo nie uśmierca, niech będą szczęśliwi!). Stąd dzisiaj chciałabym dokonać recenzji jego powieści, której tytuł to "Dla ciebie wszystko". Sięgnęłam po nią, bo prawdę mówiąc, jak już wyżej napisałam - chciałam spędzić dzień z historią stworzoną przez tego autora.

Głównymi bohaterami powieści wykreowanej przez Sparksa są Dawson i Amanda. Ta dwójka od młodych lat zakochuje się w sobie i planuje wspólne życie, jednak na przeszkodzie stoi im pochodzenie - mężczyzna to jeden z Cole'ów, o których mówi się, że to najgorszy, najbardziej mściwy ród w całym hrabstwie Palmico. Mimo że krewni Dawsona dopuszczali się wielu złych rzeczy, on sam był całkowicie inny, chcący zdobywać wiedzę, umiejętności, pracę, a przede wszystkim być szczęśliwy z jedyną kobietą swojego życia. Z kolei Amanda to córka Colier'ów, rodziny z przeciwnego bieguna społecznego, chcąca w przyszłości zostać nauczycielką. Te różnice społeczne, brak akceptacji ze strony otoczenia, a przede wszystkim swoich własnych rodzin sprawia, że ich drogi się rozchodzą. Po wielu latach spotykają się ponownie, a wszystko to związane jest z pogrzebem Tucka - pracodawcy i przyjaciela Dawsona z czasów życia w małym miasteczku Oriencie, a także, co dziwne, przyjaciela Amandy, u którego kobieta często bywała, zwierzając się ze swoich problemów. Gdy w końcu dochodzi do ich spotkania, zdają sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nigdy nie przestali być w sobie zakochani. Mężczyzna nie znalazł sobie nikogo, może też za sprawą paru wydarzeń z przeszłości, jak chociażby nieumyślne spowodowanie śmierci pewnego człowieka (którego "duch" też pełni w tej powieści pewną rolę), ale przede wszystkim dlatego, że zawsze myślał o Amandzie. Z kolei kobieta ułożyła sobie życie, miała męża, jednak borykającego się z alkoholizmem, jak i dzieci, które były dla niej wszystkim, a mimo to wspomnieniami często powracała do prawdziwej miłości swojego życia. Co wydarzy się podczas tych kilku wspólnie spędzonych przez nich dni? Jaką rolę w tym wszystkim odegrał, już zmarły, Tuck? Czy Amanda i Dawson będą w stanie zaryzykować naprawdę wiele, by być szczęśliwi? A może jednak ich drogi znowu się rozejdą, niosąc za sobą mnóstwo innych, nieszczęśliwych wydarzeń? O tym dowiecie się, jeżeli sięgniecie po "Dla ciebie wszystko" i zagłębicie się w tą historię, która naprawdę potrafi zmieniać uczucia czytelnika podczas przekładania kolejnych stron, wywołując ich całkowitą mieszaninę: radości, strachu, smutku...

Wiem, że każdy ma swój własny gust i nie wszyscy przepadają za romansami, jednak czasami warto sięgnąć po coś innego niż dotychczas czytaliśmy, bo każdy kontakt z książką to niesamowita przygoda, kiedy wyobraźnia naprawdę mocno pracuje tworząc w głowie z czytanych literek niezwykłe obrazy. Moja osobista ocena tej książki jest oczywiście jak najbardziej na plus, zresztą, pisałam wyżej, że ciągnie mnie do romansów, a styl Sparksa poniekąd często stanowi dla mnie jakąś inspirację. Stąd też na zakończenie tej recenzji, jak to mam w zwyczaju, kilka cytatów z powyższej książki:

"Miłość to skomplikowana sprawa, jak samo życie. Nie sposób jej zrozumieć ani przewidzieć, jak się będzie rozwijać. Poza tym miłość pozostawia po sobie długi żal. Ten żal zaś budzi w człowieku pytania w rodzaju "co by było gdyby", na które nie ma odpowiedzi. "Wspomnienia to dziwna rzecz. Czasami są całkiem realne, ale czasami stają się tym, czym chcemy by były." "Nagle ogarnęło ją dziwne wrażenie, że wszystko, co przeżyli razem w przeszłości, stanowi  pierwsze rozdziały książki, której zakończenie jeszcze nie zostało napisane."

Mam nadzieję, że w jakiś sposób zachęciłam Was do sięgnięcia po tą powieść, gdyż naprawdę jest warta przeczytania, jeśli ktoś lubi historie miłosne, a jeśli nie, to może dzięki niej przekona się także do tego typu książek.

Więcej recenzji na: Chaos myśli

Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2015- 26 książek w 2015,
Niby typowa opowieść o miłości, a jednak urzeka w swej prostocie i sile. Historia dwojga ludzi, którzy pokochali się za młodu i nie potrafili zaznać szczęścia bez siebie. Spotykają się po latach. Choć sami wierzą, że to przypadkowe spotkanie, niedługo przekonują się, że ktoś to zaplanował specjalnie dla nich. Amanda i Dawson, główni bohaterowie, przekonują się, że prawdziwa miłość potrafi wiele przetrwać. Czy tym razem nie zmarnują szansy na bycie razem?Jak wiele będą w stanie poświęcić dla tak silnego uczucia, które przetrwało tyle lat? Przekonująco ukazane rozterki głównych bohaterów, trudności z dokonaniem wyboru,ale także mistrzowsko zarysowana siła wpływu, jaką mają inni ludzie, na nasze wybory, ich opinia, utarte stereotypy.Wybór między tym, co wypada zrobić, a tym, co podpowiada nam serce zawsze jest najtrudniejszy. Czy bohaterowie pójdą za głosem serca? Nie zdradzam. Książka jest warta przeczytania choćby dlatego właśnie. Wciągająca, momentami wzruszająca, z pewnością warta przeczytania. Podobała mi się na tyle, by być ciekawą ekranizacji. Polecam.
Dawson i Amanda kiedyś byli parą. Kochali się całym sercem. Nie było to młodzieńcze zauroczenie, które z reguły mija po kilku miesiącach. Oni czuli, że to coś więcej. Nie potrafili przecież bez siebie żyć. Spędzali ze sobą cały wolny czas. Niestety, pochodzili z dwóch różnych światów. Teraz, po wielu latach rozłąki spotykają się na pogrzebie dawnego przyjaciela. Jak się okazuje, kobieta jest mężatką z długim stażem, ma nawet kilkoro dzieci. Za to Dawson pracuje samotnie na platformach wiertniczych. Przeszłość wraca ze zdwojoną siłą. Uczucia powracają. Dawni kochankowie nadal marzą o tym, by być razem. Dla Ciebie wszystko, to historia ukazująca życie, które często bywa niesprawiedliwe. Trudne wybory, które nie zawsze okazują się słuszne, moralność - której mimo wszystko czasami ciężko jest bronić i miłość - która mimo swojej potęgi nieraz musi być skrywana i tłumiona na rzecz innego, niekoniecznie lepszego losu.
,,Miłość zawsze mówi więcej o tych, którzy ją odczuwają niż o tych, którzy są jej obiektem.'' Cudowna powieść, o prawdziwej, wyjątkowej i nierozerwalnej miłości, książka napisana prostym językiem, dzięki temu trudno jest się oderwać od czytania. Z chęcią obejrzałam film. Dzięki niemu po raz kolejny zakochałam się w tej historii. Polecam!
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Wyciskasz łez. Piękna, wzruszająca historia. Nie wiem czego oczekiwać więcej od Nicholasa Sparksa. Każda jego historia jest świetna. I to tyle :)
Avatar użytkownika - nika_190
nika_190
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Piękna, romantyczna wzruszająca opowieść o prawdziwej miłości, która nigdy nie przemija jak i o przeciwnościach losu burzących te głębokie uczucie. Książka warta polecenia.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2014 (100), Mam,
Nieco rozczarowała mnie ta pozycja Sparksa. Zakończenie niezwykle wzruszające. Książka pokazująca, że można kogoś kochać przez całe życie, nawet będąc daleko oraz jak przypadki i zrządzenia losu decydują o naszym życiu.
Dwoje ludzi i ich różne losy. Obojga połączyła głęboka więź, jednak los zdecydował inaczej. Dawson Cole to mężczyzna, który wychowywał się w dysfunkcyjnej i patologicznej rodzinie pragnie żyć inaczej jednak wciąż jest wyśmiewany z powodu swojego pochodzenia, natomiast Amanda Collier to dziewczyna z tzw. dobrego domu mająca przed sobą przyszłość nauczycielki. Mimo różnic pochodzenia tych dwoje zakochanych w sobie ludzi chcieli stworzyć szczęśliwy związek, jednak tak się nie stało. Dawson w młodości nieumyślnie doprowadził do śmierci człowieka nadal nie może pogodzić się z tym wydarzeniem, Amanda chociaż jest żoną i matką nie czuje się szczęśliwa w małżeństwie. Po latach dawni kochankowie spotykają się na pogrzebie znajomego. Czy uda im się uporać z przeszłością? Jakie będą ich dalsze losy? O tym już w powieści. Gdybym miała określić tę powieść jednym słowem stwierdziłabym, że jest piękna. Autor w bardzo trafny sposób przedstawił przewrotność losu, kto z nas by nie chciał, żeby w szczególnych momentach życia była z nami ta ważna osoba a z pewnych przyczyn nie może jej być? Niby historia przedstawiona nie jest oryginalna, ale wzrusza i nie pozwala przejść obojętnie. Trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać. Alkoholizm, śmierć, prawdziwa,ale niespełniona miłość to główne wątki tej książki. Przez cały czas kibicowałam Amandzie i Dawsonowi, oboje zaznali wiele bólu , dlatego czytelnik cały czas ma nadzieję, że szczęście się do nich uśmiechnie. Nie mogę doczekać się kiedy zobaczę ekranizacje powieści. Serdecznie polecam tę powieść fanom autora i tym , który uwielbiają życiowe historie. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Avatar użytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2014-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Takiego zakończenia nie spodziewałam się. Gorąco polecam.
Kolejna książka tego autora i nie ma rozczarowania, polecam ją każdemu, kto czytał kiedykolwiek jakąś jego powieść. Dwoje ludzi zakochuje się w sobie, niestety ich drogi się rozchodzą. Czy po wielu latach, gdy się spotkają, ich uczucie będzie równie mocne, czy będą ze sobą do końca? To tylko niektóre z pytań, które się cisną na usta, a odpowiedzi poznacie na końcu powieści.
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2013-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Historia nigdy nie wiadomo jak się zakończy... Każdy przeżywa wzloty i upadki, ważne żeby umiec się podnieśc i iśc dalej.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-01-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Zdecydowanie najlepsza książka Nicholasa Sparksa jaką miałam przyjemność czytać. Sparks po raz kolejny zaskakuje czytelniczki. Kiedy myślisz, że już znasz jego styl i nie możesz śmiało przewidzieć zakończenie książki okazuję się, że dzieje się zupełnie coś innego i jak zwykle nie można powstrzymać łez. Wspaniała. Idealna. Zaskakująca. Po prostu Sparks w najlepszym wydaniu.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zafascynował mnie wątek anioła stróża. Właśnie tak... Anioł stróż w tym wypadku ma ciemne włosy i nosi niebieską wiatrówkę:) Wątki rewelacyjnie się zaplatają w doskonały warkocz... jednak ten Anioł bez skrzydeł...
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Dawson wychowywał się w patologicznej rodzinie, Amanda jest panienką z dobrego domu. Pokochali się jako nastolatkowie. On, dla jej dobra, zrezygnował z tej miłości. Spotykają się po latach na pogrzebie wspólnego przyjaciela. Przez 300 stron autor "wałkuje" temat żalu po rozstaniu bohaterów. Dopiero pod sam koniec książki akcja rozwija się bardziej dynamicznie, ale i tak zakończenie jest do przewidzenia. Kilka razy w trakcie czytania sprawdzałam, czy to na pewno napisał Nicholas Sparks. W zamyśle autora chyba miało to być opowiadanie, ale ze względów finansowych rozbudował fabułę do powieści. Jeżeli tak, to cel chybiony. W sumie niekoniecznie warto czytać.
Avatar użytkownika - blebelebe
blebelebe
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nicholas Sparks ma to do siebie, że jego książki nie muszą się wyróżniać. Nie muszą bardzo zaskakiwać fabułą. One po prostu są i to wystarcza. Choć niektóre mają podobne wątki fabularne, czy bohaterów, za każdym razem styl pisarza sprawia że czyta się je jednym tchem, nie mogąc się oderwać. Choć "Dla Ciebie wszystko" to powieść obyczajowa, przeplatana nostalgicznym romansem, a także dramatem, nie ma w niej ani krzty nudy. Pełna gama emocji i magnetyczne przyciąganie fabuły i bohaterów, czyli Sparks w pełnej okazałości. Uwielbiam jego książki za te emocje i polecam powyższą, a sama biegnę szukać kolejnej :)

Historia milosna przeplatana radoscia i smutkiem. Dawson i Amanda para mezaliansu.On biedny ona bogata. Jako nastolatkowie kochaja sie do szalenstwa ale los ich rozdziela by po latach znow ich polaczyc. Kolejna swietna ksiaka tego autora.

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Książka przyjemna, szybko się czyta, ale dla mnie trochę jest za mało Sparksa w Sparksie. Przeczytałam już conajmniej tuzin jego książek i prawie wszystkie doprowadzały mnie do łez i mogłam czytać bez oderwania. Tutaj tak nie było. Co nie zmienia faktu, że uważam książkę za dobrą.

Avatar użytkownika - Ruda113
Ruda113
Przeczytane:2019-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książkę moge polecić czytelnikom ksiażek obyczajowych i romansów. Nie spodziewałam się zakończenia, choć sama historia momentami nie była porywająca.

Avatar użytkownika - Isiaaa_N
Isiaaa_N
Przeczytane:2017-12-01, Ocena: 3, Przeczytałem,

Ekranizacje książek Sparksa często wpływają na to, że sięgam po jego powieści. Jak żadne inne filmy wywołują milion emocji u odbiorcy. Nie ważne czy ogląda się je samemu, z rodziną czy przyjaciółmi są świetnym sposobem na spędzenie miło wolnego czasu. Po nich zwykle zasiadam do czytania tej samej historii, jednak z odpowiednim odstępem czasowym (mniej więcej roku, może dwóch). Tym razem udało mi się przeczytać ,,Dla ciebie wszystko", książkę której ekranizacja wywarła na mnie ogromne wrażenie. Lecz czy z wersją papierową było tak samo?

Nicholas Spark jest nazywany królem romansu, znamy go jako amerykańskiego pisarza i scenarzystę, autora licznych światowych bestselerów. Sześć z jego książek zostało zekranizowanych, a do kilku innych prawa zostały sprzedane wytwórniom filmowym. Na swoim koncie ma około 30 książek.

Po jego powieściach jesteśmy w strzępach, nachodzi nas refleksja. Tym razem Sparks tworzy niebagatelną historię opowiadającą o miłości dwojga ludzi Dawsona Cola, chłopaka wychowującego się w przestępczej rodzinie znienawidzonej przez całe małe miasteczko i Amandy Coller, dziewczyny z dobrego, a przede wszystkim bogatego domu. W porównaniu do niej chłopak nie miał nic. Nikt nigdy nie akceptował ich związku, nie byli przykładową parą, lecz tą, która łamała stereotypy, a to nie podobało się mieszkańcom miasteczka, a przede wszystkim rodzicom dziewczyny.
Po latach dawnej parze dane jest się spotkać, każde z nich ma swoje życie oraz dobre i złe chwile za sobą.
Dawson ledwo przeżył wypadek w pracy, a jednym z powodów jego wyjazdu z miasta było potrącenie mężczyzny. Nadal pomimo upływu lat ma wyrzuty sumienia z tego powodu, przez cały czas od wypadku pomagał rodzinie zmarłego.
Zaś Amanda stworzyła swoje własne domowe ognisko,lecz jej przeszłość również jest bogata w demony, straciła córeczkę, nie może się z tym uporać, jej mąż także przez to cierpi, stał się alkoholikiem, nie dogadują się.
Jednak czy spotkanie po latach coś zmieni? Czy śmierć przyjaciela ich dobroczyńcy jest w stanie przeobrazić życie dwojga ludzi?

,,Trudności i ciosy często powodują, że ludzie oddalają się od siebie. Ale czasami przeciwnie, zbliżają ich."

Ta historia to już prawdziwy klasyk, często wymieniana w polecanych powieściach bądź filmach. Lecz czy zasłużyła na swoje miano?

Książka jest piękna, od strony technicznej nie ma się do czego przyczepić, może jedynie do tego, że książki Sparksa są dość schematyczne, za to są ujmujące więc możemy to mu wybaczyć.
Bohaterzy są złożeni z naręczem życiowego bagażu, jako czytelnikom jest nam ich żal, zastanawiamy się ile sami byśmy znieśli i czy bylibyśmy w stanie dać tyle dobra innym co postacie stworzone przez Sparksa.
Jednak to nie jest książka, za którą pokochałabym Sparksa, brakuje mi w niej wyciskacza łez, którego się doczekałam jedynie podczas oglądania filmu.
Także budowa zdań pana Nicholasa jest trudna, książkę ciężko mi się czytało, może także z powodu obejrzenia wcześniej filmu, który uważam za lepszy.
Ciężko porównać obie formy przekazu, lecz ekranizacja wyzwoliła we mnie tony emocji, litr łez.
Dlatego tym razem polecam Wam film.

Spójrz na mnie
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Spójrz na mnie

Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenia nie domyśli się nawet wielbicielka powieści detektywistycznych...

Pamiętnik
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Pamiętnik

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej...