Dobra matka

Tom 2 cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk

Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności? W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta - także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści ,,bądź dobrą matką". Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością... Intrygujący i niezwykle wciągający kryminał, od którego trudno się oderwać.

Informacje dodatkowe o Dobra matka:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016-06-15
Język oryginału: Polski

Kup książkę Dobra matka

Dobra matka - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, 52 książki 2018,

Po bardzo udanej lekturze „ Zapłaty „ z wielką przyjemnością sięgnęłam po „ Dobrą matkę „, która w pewnym sensie jest kontynuacją. Spokojnie można czytać bez znajomości „ Zapłaty „, ale warto się z nią zapoznać gdyż możemy lepiej poznać bohaterów i ich powiązania. Ponownie mój ulubiony duet Agata Górska i Sławek Tomczyk muszą zmierzyć się ze skomplikowanym śledztwem. Ginie młoda kobieta matka kilkuletniej dziewczynki, która teoretycznie nie ma wrogów, ale zanim śledczy zagłębią się na dobre w sprawie ginie w podobnych okolicznościach druga kobieta, także matka. Jedynym tropem jest dziwny mail od nieznanego nadawcy, jaki otrzymały ofiary przed śmiercią „ Bądź dobrą matką „.
Czy są złymi matkami, źle traktującymi swoje dzieci? Otóż nie, obie kobiety nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci na bardzo popularnym portalu społecznościowym. Ich niefrasobliwość, wręcz głupota spowodowały, że stały się obiektami zainteresowania mordercy i w końcowym efekcie straciły życie.
„ Zapłata „ jest świetnym kryminałem, to jednak „ Dobra matka „ w dużym stopniu przewyższa poprzedniczkę, nie tylko pod względem języka, ale także konstrukcji postaci i bardziej złożonej intrygi kryminalnej. Wszystko zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, jest spójne i logiczne. Intrygująca, pełna napięcia akcja toczy się w tak zawrotnym tempie, że nie byłam w stanie oderwać się od lektury, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Przedstawiony obraz przez autorkę to mieszanka demoralizacji, ludzkiej chciwości, krzywd i przemocy. Małgorzata Rogala kolejny raz udowadnia, że wprowadzanie zamieszania to jej specjalność, bo skutecznie udało się jej odwrócić moją czujność od tego, co istotne. Była w stanie tak skupić moją uwagę na mniej ważnym wątku, że do samego końca nie odgadłam tożsamości mordercy, chociaż miałam go tuż pod nosem. Jak na dobrze skonstruowany kryminał przystało potrafiła mnie zwodzić i gdy wydawało mi się, że wiem, kto, spotkała mnie niespodzianka, bo to zupełnie ktoś inny, gdyż motyw zabójcy został doskonale ukryty, a elementy układanki zaczęły do siebie pasować w odpowiednim momencie.
Jak dla mnie książka nie jest zwykłym kryminałem. Autorka poruszyła bardzo ważne i istotne kwestie dotyczące szerzącej się ostatnio mody, kiedy to ludzie na potęgę bezmyślnie i bez zastanowienia wrzucają do sieci informacje a także fotki dotyczące prywatnej sfery swojego życia narażając się tym samym na zainteresowanie złodziei albo, co gorsza różnego rodzaju dewiantów. Może po lekturze powieści nie jedna osoba dwa razy się zastanowi zanim to zrobi. Niemniej istotną kwestią jest wątek wykorzystywania naiwności młodych kobiet marzących o karierze i pieniądzach, które łatwo dają się zwabić w pułapkę nieuczciwym potencjalnym pracodawcom i bardzo często kończą, jako prostytutki w podejrzanych spelunkach.
Małgorzata Rogala napisała kolejny świetny kryminał, gdzie mogłam uczestniczyć w skomplikowanym i wielowątkowym śledztwie z wątkiem obyczajowym, który nie dominuje intrygi kryminalnej, ale dodaje kolorytu i dostarcza dodatkowych emocji. Z wielką przyjemnością śledziłam prywatne życie Agaty i Sławka mając cichą nadzieję na pogłębienie ich wzajemnej relacji. Zakończenie jest otwarte sugerujące ciąg dalszy, po który muszę sięgnąć, bo jestem ogromnie ciekawa, jaką tajemnicę kryje ważka.

„Mam wrażenie, że intymność jest teraz deficytowym towarem... Dlaczego ludziom nie wystarcza przeżywanie miłości lub zachwytu w gronie najbliższych? Dlaczego potrzebują podziwu całego świata? "

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Autorka porusza w książce bardzo aktualny trend, który rozszerza się niemalże z prędkością światła. Bez zastanowienia wrzucamy do Internetu przegląd naszego życia w postaci zdjęć, niekiedy bardzo intymnych i prywatnych. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że książka skłoni do refleksji wiele osób. I zastanowią się zanim umieszczą na portalach społecznościowych kolejne zdjęcia swoich dzieci, prywatnego życia czy rodzin. Gdyż nigdy nie wiemy kto to będzie oglądał.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 2017 - 52 książki,
Ten kryminał powinny przeczytać wszystkie te matki, które niefrasobliwie wrzucają na Facebooka itp strony zdjęcia lub informacje co do swojego i swego dziecka, rozkładu zajeć. Matki, które nie potrafią uszanować prywatności swoich dzieci, chwala się nimi niczym nową para butów i wrzucają ich zdjęcia (często w negliżu!) Niech się przekonają do czego to prowadzi.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Dobra matka" to pierwsza książka autorki, jaką miałam przyjemność przeczytać. I była to duża przyjemność. Pani Rogala ma lekki, przyjemny styl, tworzy wiarygodne dialogi i wymyśla ciekawe postaci, że o fabule nie wspomnę. Intryga kryminalna cały czas trzyma poziom, nie nuży szczegółami i nie zbacza na inne tory. Akcja nie gna do przodu zbyt szybko, mimo to powieść czyta się z ciekawością. Interesujący i na czasie temat dotyczący bezpieczeństwa w sieci, uświadamia czytelnikowi, jak bezmyślni potrafimy być i krótkowzroczni, pragnąc obcym ludziom pokazać swoje życie. Swoją drogą, bez obrazy, nigdy nie potrafiłam zrozumieć osób, które muszą informować cały świat o każdym swoim kroku. Małgorzata Rogala umiejętnie łączy w swojej książce intrygę kryminalną z warstwą obyczajową. Poznajemy problemy osobiste głównych bohaterów, którzy nabierają dzięki temu kolorytu, mamy również możliwość na chwilę wejrzeć w życie ofiar. Relacje pomiędzy dwojgiem śledczych są ciekawe i rozwojowe, co bardzo zachęca do sięgnięcia po dalszą część ich losów.Brakowało mi jedynie trochę lepszego zobrazowania miejsc, w których dzieje się akcja, szerszego tła wydarzeń. Tematy poruszane w książce, jak pisałam wcześniej, bardzo aktualne i budzące trwogę. Od razu zaczęłam główkować, czy nie popełniłam kiedyś podobnego błędu. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona pisarskim warsztatem autorki, jej umiejętnością uwidaczniania dzisiejszych zagrożeń, jak również lekkością i zwięzłością wymyślonej fabuły. "Dobra matka" to rzetelny, wciągający kryminał odzwierciedlający uzależnienie, jakiemu poddaje się społeczeństwo i zagrożenia z tego tytułu płynące.
Avatar użytkownika - StokrotkaAga
StokrotkaAga
Przeczytane:2016-08-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
„Dobra matka”, to bardzo dobrze dopracowany kryminał, z zaskakującym i ciekawym zakończeniem. Można by się nawet pokusić o określenie – niedokończeniem. Sprawnie scharakteryzowani bohaterowie. Całość jest napisana bardzo lekko, z poszanowaniem słowa, jak najbardziej poprawną polszczyzną. Osnowa fabuły nie skupia się tylko na śledztwie, ale też na codzienności i tematyce, o której często się nie myśli. Zapraszam na całą recenzję na: http://nietypowerecenzje.blox.pl/2016/08/8222Dobra-Matka8221-Malgorzata-Rogala.html
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 r.,
Jakie cechy świadczą o tym, że kobieta jest dobrą matką? Wiele można by wymienić. Jednak czasami wystarczy jedna cechą, by kobieta nią nie była. Jaka cecha? O tym dowiecie się z najnowszego kryminału Małgorzaty Rogali ,,Dobra matka". Pewnego dnia wieczorem w Lesie Kabackim w Warszawie ktoś zastrzelił ochroniarkę, samotną matkę Paulinę Zdunek. Jej kilkuletnia córeczka była w tym czasie z dziadkami na wyjeździe. Śledztwo prowadzą komisarz Sławomir Tomczyk i starszy aspirant Agata Górska, a pomaga im w komisariacie Chudy (Adam Chudecki). Niestety, policjanci niewiele mają materiału dowodowego. Kilka dni później w takich samych okolicznościach ginie kolejna kobieta. To nauczycielka francuskiego w luksusowym gimnazjum, Zofia Kruk. Jej córeczka jest z ojcem u swoich dziadków. Śledczy mają punkt zaczepienia. Obie kobiety przed śmiercią otrzymały od anonimowego nadawcy e-mail... wiadomość o treści ,,Bądź dobrą matką" (s. 114) Spojler! Po przejrzeniu kont na Facebooku obu zamordowanych kobiet policjanci wpadają na trop. Ich aktywność na portalu społecznościowym była ogromna! Ciągle wpisy, komentarze, zdjęcia, a wszystko dotyczyło tych kobiet i ich rodzin. Prywatność w ich pojęciu nie istniała, za to epatowanie informacjami było na porządku nie tyle dziennym, co godzinowym: ...ekshibicjonizm na poziomie zaawansowanym, skarbnica wiedzy dla złodziei i porywaczy (s. 182-3). Dochodzenie nabiera wiatru w żagle. Okazuje się, iż sprawa jest skomplikowana i wielotorowa. Policjanci odkrywają wiele brudnych tajemnic i zaczynają ,,pranie", bez namaczania. Owe brudy to sprawy związane z szemranymi interesami, zazdrością o kochankę Lenę Dobosz, wykorzystywaniem seksualnym kobiet, narkotykami, pedofilią, bronią, problemami wychowawczymi z nastoletnimi dziećmi... Kiedy w czymś grzebiemy, zwykle odkrywamy też coś zupełnie innego, co nie ma związku ze sprawą, a wychodzi na jaw przy okazji. Zazwyczaj nie są to rzeczy, którymi ludzie chcieliby się chwalić. (s. 275) W tym kryminale jest rozbudowane tło obyczajowe, które mimochodem wpisało się w zbrodnie i inne przestępstwa. Agata musi zajmować się wielkim psem Justyny (dziewczyna Tomczyka, przyjaciółka Agaty) - Vincentem, mądrym psiakiem. Do tego wątek miłosny z udziałem policjantki i tajemniczego taksówkarza. ale to nie wszystko, Agatę dopadają duchy przeszłości znane czytelnikom z pierwszego tomu ,,Zapłata" (lepiej czytać tomy po kolei). I albo policjantka się z nimi upora, albo nie. Sprawa doktora Mazura znajdzie tutaj swój ciąg dalszy. Choć intryga ciekawa i rozbudowana, akcja toczy się w normalnym tempie. Nie ma tu za bardzo nagłych zwrotów akcji, ale jest klimat nocy i tajemniczości związany z morderstwami młodych matek. Do tego niepokój kilku innych kobiet. Schwytanie mordercy z lekka mnie zaskoczyło, bo nie obstawiałam tego kandydata na strzelca. Mało było informacji o nim samym, został dobrze ukryty, zamaskowany przez autorkę. Otwarte zakończenie spowodowało u mnie wielki niedosyt i niecierpliwość - bo ileż będę musiała czekać na tom trzeci??? Ale nie brak także lekkiego tonu w powieści. Uwielbiałam fragmenty, kiedy Górska z Tomczykiem rozmawiali i docinali sobie, nie oszczędzali siebie, lecz gdy trzeba było, mogli na siebie liczyć w każdej chwili. Widać, że autorka ma poczucie humoru i lubi się bawić słowami. Do tego Vincent i niańczenie go w komendzie. Kryminał czyta się bardzo szybko dzięki intrygującej fabule i dobremu wydaniu (czcionka, interlinia, marginesy). Kryminał pokazuje, czego uniknąć w postępowaniu matki wobec dziecka, aby być dobrą matką. Małgorzata Rogala poruszyła problem, który od jakiegoś czasu istnieje, a mimo wszystko jest za słabo negowany i piętnowany. Dane prywatne zamieszczane w sieci przez użytkowników różnych portali społecznościowych to pożywka dla potencjalnych złodziei i innych przestępców. W powieści ukazane jest i podkreślone, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość, na nasze życie. ,,Dobra matka" to kryminał mądry życiowo i przestrzegający przed epatowaniem prywatnością w Internecie. Chrońmy swoją prywatność i swoje dane. Nie wszystko wszyscy muszą o nas wiedzieć, naprawdę.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,Dobra matka" to doprawdy interesująca powieść, która wciągnęła mnie bez reszty. Jej największymi atutami są: lekkie pióro autorki, ciekawa intryga, niedający się do samego końca przewidzieć rezultat prowadzonego śledztwa w sprawie morderstw oraz naprawdę dobra kreacja głównych bohaterów. Powieść ta usatysfakcjonuje miłośników gatunku, jak i czytelników lubiących sięgać po powieści dotykające trudnych tematów. Ze swojej strony - polecam. Cała recenzja na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/dobra-matka-malgorzata-rogala/
Bez zbędnych wstępów: bardzo lubię takie kryminały, jaki stworzyła Małgorzata Rogala. To powieść od której trudno się oderwać. Spora w tym zasługa dynamicznej, dosłownie pędzącej akcji, która co rusz odsłania kolejne wydarzenia, przełomy w śledztwie i skrzętnie skrywane tajemnice. A przy tym fabuła nie jest przewidywalna, czytelnik musi trochę pogłówkować, jeśli chce a równi z policjantami odkryć, kto morduje młode matki. W powieści bardzo subtelnie zaznaczono wątek obyczajowy. Nie zdominował on fabuły, raczej delikatnie daje znać, że policjanci chwytający niebezpiecznych przestępców też czasami mają życie osobiste. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali, nie miałam wcześniej okazji poznać stworzonych przez nią bohaterów, ale Agata i Sławek zrobili na mnie jak najlepsze wrażenie. Od razu poczułam do nich sympatię i z pewnością zaliczają się oni do postaci, które chce się spotykać na kartach kolejnych powieści autora. Tym bardziej, że autorka tej konkretnej powieści pod koniec robi czytelnikowi przysłowiowego "smaczka" na to, co wydarzy się wkrótce. Przy okazji pozostawiając go z mocno bijącym sercem, dodam. Nie sposób pominąć wagi wątku, wokół którego oscyluje Dobra matka. Współczesne czasy zdominowały komputery i sieć, a wielu ludzi za ich pośrednictwem wystawia na widok publiczny całe swoje życie. Powieść Małgorzaty Rogali to nie tylko kawał dobrej kryminalnej rozrywki, ale również przesłanie, które być może uświadomi co poniektórym, jak ważne jest to, aby chronić swą prywatność. Polecam serdecznie!

Intersujący temat, sprawnie napisana, dobrze się czyta.

Po raz pierwszy czytałam ksiązke tej autorki i powiem że czyta sie szybko a rozwikłanie zagadki wcale nie jest takie oczywiste jak by sie mogło wydawać. Czy górska i Tomczyk dorwą strzelca ? sprawdzcie sami .Polecam

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-05-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Niezwykle interesująca książka, przygoty Agaty Górskiej pochłaniaja całkowicie

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2019-12-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Kiedyś przeczytałam jedną z książek tej autorki , teraz w ręce wpadła kolejna, którą niejako zaliczyłam z rozpędu. Czyta się gładko, bohaterowie już znajomi, akcja rozgrywająca się na naszym podwórku , to wszystko sprawia, że lektura wciąga na tyle, by mieć z czytania przyjemność. Oczywiście to kryminał , więc jakiś trup musi się pojawić. I pojawia się , nawet nie jeden. Młode kobiety , na których jest wykonywana egzekucja. Dlaczego? to na początku wcale nie jest takie jasne. Dodatkowo autorka aby zarzucić na nas haczyk, zarysowuje kolejne nie wyjaśnione w książce wydarzenia pozornie nie mające z treścią wiele wspólnego. W ten sposób rezerwujemy sobie czas na kolejną książkę w której zostaną rozwikłane naszkicowane tutaj niewiadome. Jednak w "Dobrej matce" mamy sprawę, która początkowo dosyć zagmatwana wraz z postępem czytania rozwiązuje się. W pewnym momencie poczułam jakby tempo rozwiązywania było nawet za szybkie. Tak jakby nastąpił przełom w którym nagle wszyscy nasi policjanci doznali olśnienia w temacie rozwiązania sprawy. Ale to oczywiście moje całkiem subiektywne odczucie, z którym wcale nie trzeba się zgadzać. Generalnie całkiem przyzwoity kawałek rodzimego kryminału. Polecam i sama również obiecuję sobie poznać głębiej twórczość autorki.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Pierwsza ofiara zastrzelona w lesie to młoda, samotna matka, druga zaś to nauczycielka francuskiego. Obie aktywne w Internecie, na Facebooku publikowały zdjęcia swoich córek. Obie przed śmiercią dostały enigmatyczną wiadomość, żeby były dobrymi matkami… Ofiary nie zachowywały prywatności, a to mogłoby być skarbnicą wiedzy dla złodziei, porywaczy- też dla mordercy?

Pisarka kolejny raz udanie i w sposób łączy kryminalną intrygę, śledztwo policyjne z wątkami obyczajowymi: mamy tutaj szantaże, nielegalny biznes, ludzką bezmyślność, kłopotliwych nastolatków. Bohaterowie mają wiele do ukrycia i do stracenia. Jestem fanką pisarki!

Zapłata
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Zapłata

Wciągająca powieść kryminalna rozgrywająca się we współczesnej Warszawie.   Syn znanego adwokata został zamordowany w toalecie modnego klubu. Śledztwo...

Grzech zaniechania
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Grzech zaniechania

Jesteś chory na to, w co uwierzysz. Pracownica ośrodka terapeutycznego znajduje leżące na posadzce, zakrwawione zwłoki swojej szefowej – psychiatry...