Dolina cieni

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788367176057
Liczba stron: 384
Język oryginału: polski

Ocena: 4.83 (6 głosów)

Kiedy umierasz, życie staje się prostsze.

Tomasz Rach, którego ciało spłonęło podczas wypadku, wie o tym najlepiej. Mężczyzna postanowił wykorzystać swą rzekomą śmierć, by zacząć wszystko od nowa. Przez lata udawało mu się żyć w cieniu, zawsze znajdując sposób na utrzymanie. Może nie do końca legalny, ale kiedy jest się oficjalnie martwym, niektórymi rzeczami nie trzeba się już przejmować

Gdy dostaje intratne zlecenie - jedno z tych, które mogą dać mu kolejną szansę na prawdziwe życie, przyjmuje je bez wahania. Zamiast wybawienia i gotówki znajduje jednak coś innego. Kiedy w jego życiu pojawia się tajemnicza Helena, rozpętuje się piekło, które wyciąga na wierzch grzechy przeszłości.

,,Dolina cieni" to emocjonujący thriller o tym, że wszystkie czyny mają swoje konsekwencje, a ucieczka przed odpowiedzialnością nie zdejmuje jej ciężaru z barków.

Tagi: bóg

Kup książkę Dolina cieni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dolina cieni

"Twoja historia nie ma znaczenia. Twoje czyny mają."
Czytałam już kilka książek, wiedziałam więc, że z pewnością nie zawiodę się na lekturze kolejnej jego powieści. Podoba mi się ten charakterystyczny styl oraz to, że gdy się zacznie już tę lekturę, to trudno jest odłożyć ją na potem.

We wsi Kozłów Biskupi w wypadku samochodowym ginie młody przedsiębiorca - Michał Wawrzyniec, jego żona Agnieszka wyszła niemal cało z tego wypadku. Okazuje się, że Michał miał bardzo dużo długów, zwłaszcza u znanego w okolicy lichwiarza, których nie miał możliwości spłacić. 
Na miejsce tragedii przyjeżdża reporterka z kamerzystą z lokalnej prasy. Jednak mieszkańcy nie chcą rozmawiać ani o wypadku ani o ofiarach...
Przenosimy się do wsi Jaksmanice, gdzie poznajemy Tomasza Racha. Mężczyzna wynajmuje pokój u starszej kobiety i zajmuje się drobnymi nie zawsze legalnymi zleceniami, oficjalnie niby pracując w pobliskim tartaku. Współpracuje z Martą, o której zbyt niewiele wie, ale to właśnie ona daje mu zlecenia na przewóz nielegalnych towarów. Tym razem jednak Marta proponuje mu przewóz kilku kobiet do Niemiec. Pomimo dziwnego przeczucia Tomasz decyduje się na wykonanie tego zadania. Nie jest to zupełnie czyste i legalne i okazuje się, że przeczucia nie myliły mężczyzny. Poznaje jednak przy okazji młodą kobietę, która poszukuje... Agnieszki, jego żony, którą zostawił pozorując swoją śmierć w wypadku w Kozłowie. Helena mówi Tomaszowi, że wychowywała się w domu dziecka, bo matka ją porzuciła, gdyż była zbyt młoda aby zajmować się dzieckiem. Mężczyzna jest zdezorientowany, nie wiedział o tym, że jego żona była w ciąży w liceum, ale Helena ma zdjęcie, na którym Agnieszka jest w wysokiej ciąży i stoi pod szkołą. Rach nie wie czy zająć się tą sprawą, czy wrócić na miejsce, gdzie wszystko zostawił i od nowa wejść w swoją dawną rolę - w życie Michała. Jak zareaguje jego żona, którą porzucił, zostawiając w żałobie i z długami na karku. Co zrobi Agnieszka gdy go zobaczy? 
Fabuła tej powieści toczy się dwutorowo, teraźniejszość jest przetykana historycznymi wydarzeniami, które uzupełniają całą opowieść. 
Znajdziemy tu wiele zawiłych wątków, które po kolei są rozwiązywane, wyjaśniane. Do samego końca akcja trzyma w napięciu, gdyż ciągle czekamy na rozwój wydarzeń i na zakończenie, które dla mnie wydaje się nieco przekombinowane. Ale trzeba przyznać, że Bartosz Szczygielski znakomicie wykreował swoich bohaterów, chociaż kilka postaci nie zyskało mojej sympatii, mimo tego, że powinny być raczej pozytywnymi, ale po prostu nie wzbudziły mojego zaufania. 
Autor pokazuje nam jak jedna, często nieprzemyślana decyzja potrafi zmienić całe życie. Jak często trudno odróżnić wroga od przyjaciela, jak wyobraźnia potrafi płatać nam figla, i jak często losy wydawałoby się różnych, nieznanych sobie osób mogą przeplatać się, nie mając na nie wpływu.


"Spotykał na swojej drodze ludzi, którzy nie grzeszyli inteligencją i zawsze zdawali się szczęśliwsi niż całą reszta społeczeństwa. Nie zagłębiali się w politykę, nie interesowała ich kultura ani to, jak będzie wyglądała ich przyszłość i skąd wezmą pieniądze."
A ja teraz czekam na następną książkę autora. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

To moje pierwsze spotkanie z autorem - bardzo udane. Ciekawa fabuła i wartka akcja sprawiają, że od książki trudno się oderwać. Tomasz Rach żyje na uboczu pod fałszywym nazwiskiem. Oficjalnie zginął 15 lat temu. Jednak spotkanie z tajemniczą Heleną sprawia, że musi wrócić do rodzinnego miasteczka i zmierzyć się z przeszłością. Nie będzie to łatwe doświadczenie, tym bardziej, że nie wszystko potoczyło się tak, jak się tego spodziewał.

Link do opinii

Tomasz Rach, mężczyzna, który zyskał dodatkowe życie, ukrywa się od 15 lat. W wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, powraca do przeszłości i stara się rozwikłać zagadkę swojego wypadku. Coraz bardziej wydaje mu się, że komuś zależało, żeby zniknął. Bardzo dobra historia !

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2022-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Mam problem z oceną tej książki. Z pewnością do plusów muszę zaliczyć to, że historia wciąga i dobrze się ją czyta. Jest tajemnica, niepewność i napięcie. Intryga całkiem zgrabna. Jednakże dużym minusem jest dla mnie pojawiający się w wielu miejscach brak logiki. Choć może bardziej odpowiednio byłoby napisać, że mała realność wydarzeń. Tam, gdzie taka sytuacja ma miejsce opis jest często skrócony do minimum i szybko "przelatujemy dalej". Pewnie celowy zabieg żeby nie uwypuklać problemu. Pomysł na zakończenie trochę rozczarowujący. Mimo, że intryga zgrabna, jak już pisałem, to udało mi się rozszyfrować koncepcję autora. Nie uważam tego za minus. Przybijając o brzegu, w mojej ocenie, jest to dobra książka. Może nie dla osób lubujących się w detalach i ceniących logikę przyczynowo skutkową, ale taka pozycja do przeczytania na luzie. Bez wygórowanych oczekiwań. Dla amatorów klimatów kryminału, thrillera. Przeciętna ocena byłaby krzywdząca. To po prostu dobra książka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ja_Karola
Ja_Karola
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam już ,
Inne książki autora
Nim skończy się noc
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Nim skończy się noc

Agata kocha męża, ale już go nie lubi. Monika satysfakcję w sypialni osiąga poza małżeńskim łożem. Justyna życiową tragedię przeżywa zupełnie sama, choć...

Krok trzeci
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Krok trzeci

Krok trzeci to mroczny thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej strony. Nowa, mroczna powieść Bartosza Szczygielskiego, mistrza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Nic nie czuł, bo nos miał zapchany gorzej niż odpływ w szatni na basenie.


Więcej

Wiele się zmieniło przez te lata. Ksiądz stał się elementem wystroju. Ławką, którą mija się codziennie i nawet nie zauważy się tego, kiedy ta złamie się ze starości.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy