Krok trzeci

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-01-29

Krok trzeci to mroczny thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej strony.

Nowa, mroczna powieść Bartosza Szczygielskiego, mistrza w budowaniu napięcia.

Magda ma idealne życie. Przystojnego męża, świetną pracę i piękne mieszkanie, ale za drzwiami sypialni czai się mrok. Niewypowiedziane słowa i skrywane tajemnice w końcu dają o sobie znać. Jej idealny świat rozsypuje się niczym domek z kart w ciągu jednej nocy. Ta noc obudziła demony, pozostawiając Magdę z kłamstwami, które nie przestają boleć, i pytaniami, na które nie zna odpowiedzi... i jest też ona...

Naprawdę trudno o mocniejszy thriller!

Kup książkę Krok trzeci

Opinie o książce - Krok trzeci

Sięgając po tę powieść miałam pewne oczekiwania. Czy się spełniły? Czy liczyłam na więcej? A może emocji było aż nadto? To moje pierwsze spotkanie z autorem i już wiem, że będą kolejne.

Magda – jak sama o sobie mówi – ma wszystko, co jej jest potrzebne do pełni szczęścia. Pracę, która daje jej satysfakcję, mieszkanie, kochającego męża. Ale czy naprawdę? Doznaje szoku, gdy budzi się pewnego ranka … Nie wie, co się z nią działo w nocy? Czyżby wróciły do niej demony przeszłości, a może padła ofiarą przestępstwa?

W poszukiwaniu prawdy pomaga jej wieloletnia przyjaciółka, Nina. Stanowi istne przeciwieństwo nieporadnej życiowo i zagubionej Magdy. Przebojowa, wyniosła, momentami arogancka, wspiera ją i stanowi dla niej oparcie. Dziewczyny poszukują Damiana, męża Magdy, który zniknął. Dziewczyna odkrywa wiele tajemnic męża, nie wie, czy tak naprawdę go zna, czy jest tym, za kogo się podaje. Wszystkie znaki wskazują, że jest inaczej. Magda traci poczucie prawdy, zaciera się granicą między kłamstwem a prawdą.

Autor stworzył skomplikowaną postać, nieco zagubioną i nieporadną, walczącą z samą sobą, ze swoimi słabościami. Przeżycia z przeszłości dochodzą do głosu, nie dają jej wytchnienia. Cichy głos wydobywający się z wnętrza mąci jej poczucie stabilizacji. Wraca wspomnieniami do tragicznych wydarzeń z przeszłości, którą się teraz ujawniają ze zdwojoną mocą. Stopień zawiłości przeżyć bohaterki przyprawia o dreszcze, ogrom emocji Magdy udziela się nam na każdym kroku. Momentami odnosimy wrażenie, że to my jesteśmy na jej miejscu i toczymy oczami wyobraźni wyimaginowaną walkę ze swoją niemocą.

Autor dysponuje świetnym i lekkim piórem, która zachęca czytelnika do lektury, magnetyzuje i nie pozwala jej odłożyć szybko. Ironiczny i sarkastyczny język, momentami dosadny, bez upiększeń i zawiłości. Krótkie i zwięzłe rozdziały zachęcają do jeszcze przeczytania jednego rozdziału, jeszcze jednego ... i tak się zatracimy, że już ranek świta za oknem. Noc nieprzespana, ale lektura wchłonięta.

Efekt grozy i tajemniczości odczuwa się na każdej stronicy tej książki. Nie sposób nią się delikatnie delektować, gdy w powietrzu czuć zapach krwi, zła i przerażenia. Gdy wydaje się, że ktoś cię nieustannie obserwuje, i tylko czeka na odpowiedni moment, aby wyrządzić ci krzywdę. Thriller w najlepszym wydaniu. Nie dostaniemy tutaj szybkich i efektownych wydarzeń, pościgów i nagłych zwrotów akcji. Ale za to wielość aspektów psychologicznych postaci, różnorodnych emocji i wzruszeń, wspomnień i powrotów do tego, co minęło, a nie zawsze było powodem do dumy w naszym życiu.

Po lekturze tej powieści nasuwa się wiele pytań. Czy znamy swojego partnera, czy jesteśmy pewni, że jest tym, za kogo się podaje? Czy możemy zawsze na niego liczyć? Czy to, że zapewnia mi stabilizację finansową i dba, aby mi niczego nie brakowało to przejaw miłości czy zniewolenia i uzależnienia od siebie? Oczy się otwierają i ogarnia nas niepokój. Już sami nie jesteśmy do końca pewni odpowiedzi na te pytania. Spowodowały zamęt i niepokój w naszym ułożonym życiu.

Warto sięgnąć po ten thriller psychologiczny i pozwolić się porwać w daleką podróż do krainy wzruszających i emocjonujących przeżyć, oderwać się od szarej codzienności i wznieść na wyżyny trudno dostępnych przeżyć.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Twórczość Pana Bartosza Szczygielskiego nie jest mi znana do tej pory.

Nie ukrywam tego faktu, że sam tytuł książki '' Krok trzeci'' od samego początku był dla mnie tajemnicą i zastanawiałam, się skąd zaczerpnął wiedzy autor nad samą fabułą, która została w niej dobrze skonstruowana.

Co prawda opisana i występująca w tym thrillerze psychologicznym fikcja pomimo lekkich zawirowań sytuacyjnych została, ogólnie pomysłowo przebiegała, gdyż Czytelnik nie będzie się nudził w trakcie poznawania losów występowania głównych bohaterów, jak i tych drugoplanowych.

Bohaterowie Ci skrywają wiele sekretów, które pozwolą nam z bliższa przyjrzeć się im i ocenić, czy my poradzilibyśmy sobie w takiej sytuacji, jak oni?

Nie zabraknie w tym thrillerze psychologicznym dopasowanych dialogów do bohaterów i sytuacji, w jakich się oni znajdowali w danym momencie oraz lekkiego występującego w nim poczucia humoru.

Najważniejsze jest to, że autor tej książki jest bardzo dobrym obserwatorem życia. Potrafi on wyciągnąć wiele pozytywnych treści z lekcji psychologii, która towarzyszy nam każdego dnia.

Pozostaje jedynie zadać sobie jedno pytanie: Czy Magda pokona przeciwności losu, aby na nowo poczuć, że żyje w świecie normalnym?

O tym warto, się przekonać czytając ten niezwykle napisany barwnym językiem i obrazowym thriller psychologiczny.

Wydawnictwu W.A.B. dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania przedpremierowego egzemplarza książki autorstwa Pana Bartosza Szczygielskiego pt. '' Krok trzeci''.

Avatar użytkownika - Pani_Ka
Pani_Ka
Przeczytane:2020-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Gdybyście stanęli przed lustrem, takim, które prócz ciała ukazuje także wnętrze - myśli, emocje, uczucia - czy bylibyście zachwyceni widokiem? Czy nie wzbudziłby waszego niesmaku, może rozczarowania?
Magda, bohaterka "Kroku trzeciego" Bartosza Szczygielskiego byłaby nieco zaskoczona, gdyby jej lustro przestało zwodzić i zniekształcać rzeczywistość. Pozornie spokojna, posłuszna żona, terapeutka panująca nad emocjami pacjentów, nieco mniej nad swoimi, jedynie drobinkami wspomnień, fleszami fizycznych odczuć wpuszcza nas w wewnętrzny świat swojego małżeństwa. Poprzez spokojny, uładzony świat wyziera strach, niepewność, a wspomnienie niedawnej nocy przyprawia nas niemalże o fizyczny ból.

Dobra żona, uparta terapeutka, nie pozostawi faktu zniknięcia męża bez reakcji. Bez względu na to, jakim człowiekiem jawi się on w momentach gdy umysł pokonuje zaniki pamięci spowodowane niedawnym wypadkiem, nie można rozłożyć rąk w bezradnym chaosie. Tym bardziej, że pojawia się Nina, piękna, arogancka w swej pewności siebie, przebojowa. I to ona będzie odtąd popychała Magdę do działania, do podejmowania ryzykownych decyzji, do stawiania kropek a nawet wykrzykników.

Bartosz Szczygielski zaryzykował pewną pozycję świetnego twórcy kryminałów na rzecz eksperymentu z thrillerem, w którym nie brak wątków psychologicznych. I trzeba przyznać, że ów eksperyment okazał się bardzo udany. Nie pozbawiając bohaterów szelmostwa typowego dla kpiarskiej natury samego autora, jak i kreowanych przez niego wcześniej postaci, potrafi zajrzeć też w subtelne rejony ludzkich dusz. Przeplatanka dowcipnych, życiowych, pozbawionych zahamowań dialogów i mocno wpływających na nasze emocje refleksji o przyczynowo-skutkowym postępie akcji, daje nam książkę pozornie lekką, lecz na długo pozostawiającą pytania o nas samych, o słuszność naszych decyzji i wyborów oraz o granice, po przekroczeniu których nic nie jest już takie samo.

Prawda, jaką przygotował dla nas finał "Kroku trzeciego" jest daleka od przewidywań. Owszem, pewne kroki stawiane przez bohaterkę, pewne sytuacje prowadzące do rozproszenia akcji nie są zaskakujące, nie wprawiają czytelnika w poczucie całkowitego oszołomienia. Ale nawet jeśli dane jest nam łagodnie przejść przez życiowe zakręty, które nagle pojawiły się na spokojnej drodze Magdy, to jej finalny krok trzeci całkowicie wybija nas z przekonania, że czegokolwiek mogliśmy być pewni. A kpiarskie poczucie humoru powoduje, że na zawsze zapamiętamy ortalionowy dres, rozwrzeszczanego dzieciaka i pewną sieć sklepów - bynajmniej nie dlatego, że wybiły nas z rytmu, lecz dlatego, że tak w życiu jest - warczymy, ironizujemy, drżymy z emocji i umieramy z rozpaczy. Na przemian.

Autor nie byłby sobą, gdyby i tutaj nie polała się krew a plastyczne opisy brutalności nie spowodowały grymasu lub drżenia rąk. Ale mają one właściwy czas i miejsce. Podobnie jak obrona miłości, jak kobiecy punkt widzenia zadziwiająco trafny w tym niewątpliwie męskim stylu pisania. To jedna w wyczekiwanych przeze mnie premier początku roku. Oby inne okazały się równie ciekawe, angażujące i emocjonalne. Polecam z całego serca.

Pani_Ka Czyta
dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za przedpremierowe egzemplarze książki

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads

“Miała tyle możliwości, ale każda z nich wydawała się nieadekwatna do tego, co już się wydarzyło”.
Magda budzi się naga, leżąc na podłodze we własnej łazience. Nic nie pamięta. Już wcześniej zdarzały jej się zaniki pamięci ale nigdy nie trwały tak długo. Kobieta jest przerażona, do tego nigdzie nie ma jej męża. Magda stara się dowiedzieć co się stało i gdzie jest Damian. Zaczynają dziać się przerażające rzeczy…
“Krok trzeci” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Bartosza Szczygielskiego . I jestem pozytywnie zaskoczona. Od pewnego czasu czytam thrillery psychologiczne i to był zdecydowanie najlepszy z nich. Akcja od pierwszej strony trzyma w napięciu i zaskakuje. Klimat całej historii jest mroczny, lubię takie. Już na samym początku było w szoku jak rozwija się ta historia, a jej zakończenie jest zaskakujące i nieprzewidywalne. Autor do samego finału historii nie pozwala nawet domyślić się czytelnikowi, że właśnie tak może ono wyglądać. Historia Magdy przedstawia historię małżeństwa,które jest idealne , ale czy na pewno?
“Krok trzeci”to książka na jeden raz, bo nie da się od niej oderwać. Koniecznie musicie ją przeczytać. Coś czuję że to będzie thriller psychologiczny roku !
instagram.com/karkareads

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-02-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

To jest naprawdę świetny thriller! Jeden z najlepszych jakie ostatnio czytałam. Autor mistrzowsko przyciąga uwagę czytelnika, dobrze buduje napięcie. A jak miesza! Twist goni twist, kompletnie nie wiadomo o co chodzi. Czytelnik widzi jak bohaterka rozumie coraz mniej i to samo dzieje się z czytającym. Do połowy powieści siedziałam jak na szpilkach!
Później wydaje mi się, że akcja trochę zwolniła, a może po prostu ta ilość niewiadomych już przestała robić tak duże wrażenie. Niemniej jednak zakończenie znowu wbiło mnie w fotel. Jest mocne i nieprzewidywalne. Jestem jak najbardziej zadowolona i znowu wracam do czekania na kolejną powieść autora!

Co tu się od... stawiło?! Tak pozwolę się zapytać?

Otrzymałam propozycję zapoznania się przedpremierowo z książką Bartosza Szczygielskiego od Wydawnictwa Foksal. Z tym Panem nie mieliśmy okazji się wcześniej poznać. Owszem okładki jego książek migały mi po SM, twarz autora również, ale jakoś tak... Teraz wiem, że to się zmieni!

Otóż ten Pan zrobił mi sieczkę z mózgu! Pierwsze zdanie mnie kupiło "Lubiła kochankę męża" - no czego tu na samym początku więcej chcieć. Wydawało mi się od początku, że wiem, co będzie dalej, jednak trochę się pomyliłam. Rollercoaster psychologiczny, czyli coś co bardzo lubię - nazwałabym to nawet studium ludzkiego umysłu. Sposób w jaki autor wcielił się w rolę kobiety i przedstawił jej psychikę zasługuje na ogromne uznanie.

Książka składa się z krótkich rozdziałów, co wyprowadzało mnie w pole. Z każdą stroną mówiłam sobie "do końca rozdziału i idę spać", po czym okazywało się, że kolejny jest taki króciutki, no to na drugą nóżkę/poduszkę i tym sposobem zarywałam noc...

Sama fabuła nie ma szalenie szybkiej akcji, ale ma coś w sobie, że uzależnia. Główna bohaterka Magda, nieporadna, mało samodzielna z serii zrób wszystko za mnie, bo ja nie umiem. W tych momentach miałam ochotę zaśpiewać z Michaelem Jacksonem - Thriller. Pojawia się charyzmatyczna Nina, która ożywia klimat. Mąż pojawia się i znika. Pokręcone to wszystko nieziemsko było, ale warrrto! Potrzebowałam rozlewu krwi, czarnego humoru, książki która potwierdza, że ludzka psychika jest bardzo skomplikowana i nie wszystko jest takim, jakie się wydaje.

Zakończenie wyrzuci Cię czytelniku z orbity i kapci, a w myślach sam siebie zapytasz: WTF??

Odzywa się tutaj mój analityczny umysł, ale lubię skomplikowane historie, gdzie muszę pomyśleć i autor nie podaje mi wszystkiego na tacy, bo dzięki temu nie zapominam o takich książkach. Dla mnie bardzo pozytywnie – o ile o thrillerze psychologicznym wypada tak mówić...

Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2020-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Nie jest to tajemnicą, iż książka Bartosza Szczygielskiego pt."Krok trzeci" zbiera pozytywne opinie, ja bynajmniej na same takie trafiłam. Mój stosik z książkami do przeczytania jest dość wysoki i cały czas pnie się w górę. Dlatego też ta lektura miała odrobinę sobie poczekać. Niemniej jednak, nie dało się tego odłożyć napotykając w sieci wciąż jej zdjęcia i zachęcające słowa czytelników. Zatem, wszystkie trzy książki, które również czytałam w tym czasie, zeszły na dalszy plan, gdyż jak tylko zaczęłam pochłaniać "Krok trzeci", nie mogłam się od niego oderwać. Książka ta jest naprawdę wciągająca i trzymająca w napięciu, od samego początku do samego końca. W jej wnętrzu nic nie jest oczywiste, a to co wydaje się czytelnikowi, to tylko są pozory i mylne myślenie. Rozwiązanie całej zagadki jest bardzo zaskakujące, a nawet przerażające. Podczas czytania, wciąż zadawałam sobie pytanie 'o co tu właściwie chodzi?' i nie mogłam się doczekać, aż się dowiem. Moim zdaniem ten thriller psychologiczny naprawdę nieźle miesza w głowie, ciężko jest zdecydować się na jedną opcję, która poprowadzi w dobrym kierunku, gdyż wszyscy w tej powieści są podejrzani.
Jacy są bohaterowie powieści? Z pewnością są to postaci, które pod każdym kątem się analizuje, dzięki czemu bliżej się je poznaje i skupia się na każdej z nich. Czasami podczas czytania niektórzy bohaterowi przemykają niezauważeni, tacy którzy się pojawiają na chwilę, lecz czytelnik się na nich nie skupia. Tym razem jednak nic nie może umknąć naszej uwadze, każdy szczegół jest ważny, dlatego nawet najmniej istotna postać w lekturze, staje się istotną na tyle, iż staje się w kręgu podejrzanych, a bynajmniej staje się podejrzaną, że może posiadać jakieś pomocne informacje w dotarciu do celu. I to jest bardzo ciekawe zjawisko, gdyż mam wrażenie, że pierwszy raz tak dokładnie przyjrzałam się każdej postaci książkowej, oraz że każdej z nich poświęciłam chwilę uwagi i ją prześwietliłam dokładnie, nie pomijając nawet staruszki, czy też pijaczka zaczepiającego ludzi.
Myślę, że śmiało mogę polecić tę książkę każdemu kto lubi być branym pod włos podczas czytania, kto lubi błądzić pochłaniając lekturę oraz kto lubi znaleźć się w sytuacji bardzo niezrozumiałej (oczywiście również podczas studiowania thrillera psychologicznego).

biblioteczkamoni.blogspot.com

„Lubiła kochankę męża. Nie miała jednak pojęcia, co stało się z jej ciałem”.

Brzmi ciekawie?
Taki początek serwuje nam Bartosz Szczygielski w swojej książce „Krok trzeci”. A dalej jest jeszcze bardziej zagadkowo. Z każdą kolejną stroną czytelnik czuje się równie zdezorientowany, co główna bohaterka.

Kim ona jest?
Magda to kobieta, która niby ma wszystko, czego potrzebuje. Dobra praca, własny gabinet, przystojny mąż i piękne mieszkanie. Jest jednak coś, czego jej brakuje, tj. przeszłości. Ponieważ Magda cierpi na zaniki pamięci...

Szczerze mówiąc, czytając opis, liczyłam na dobry thriller psychologiczny. Nie spodziewałam się jednak, że tak bardzo mnie zaskoczy. A zrobił na mnie duże wrażenie. I nawet jeśli zdarzały się pewne nieścisłości, a naiwność i niektóre zachowania głównej bohaterki bywały frustrujące, to wszystko miało tu swój cel. Autor dzięki temu mógł stworzyć taką, a nie inną atmosferę.

W tej książce nic nie jest pewne i nic nie jest podane na tacy. Do tego styl autora i klimat książki sprawiają, że czyta się ją bardzo dobrze. Trzyma ona w napięciu do ostatnich stron.

„Krok trzeci” polecam zwłaszcza wszystkim tym, którzy lubią twórczość J.P. Dalaney lub B.A. Paris. Uważam, że książka ta jest zdecydowanie lepsza niż dzieła wymienionych autorów. Cieszę się, że mamy w Polsce tak wspaniałych twórców.

Jeśli chodzi o dreszczowce, to ostatnie lata pokazują, jak dobrzy są nasi polscy autorzy w tym, co robią. Oby tak dalej.

A ja jestem pewna, że sięgnę jeszcze po nie jedną książkę pana Bartosza Szczygielskiego.

Rewelacja! Polecam!.

Serce
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Serce

Tylko ci, którzy nie mają nic do stracenia, nie boją się śmierci. Były komisarz policji, Gabriel Byś, pracuje na czarno. Ledwo wiąże koniec z końcem...

Wskazówki
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Wskazówki

Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary... Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę... Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem....