reklama

Dotknięcie anioła

Opowieść rozgrywa się kolejno w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni, obozie Bergen-Belsen. Wojnę przetrwał nie tylko autor książki, ale i cała najbliższa rodzina, jednak ich historię wytycza seria cudownych przypadków poparta silną determinacją przeżycia. Książka pokazuje, że dla Żydów nie istniał żaden skuteczny system radzenia sobie z nazistowską opresją. Nie ratowały ani koneksje, ani pieniądze – ci, którzy ocaleli, musieli mieć przede wszystkim ogromne szczęście, choć trzeba je było wesprzeć potężną wolą przetrwania. Autor opiera się w części na relacjach ojca, Leona Schönkera, ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Według jego świadectwa obóz w Oświęcimiu mógł stać się punktem masowej emigracji Żydów, a nie miejscem zagłady. To nieznany dotąd wątek historii Holokaustu.

Informacje dodatkowe o Dotknięcie anioła:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-61283-51-5

Kup książkę Dotknięcie anioła

Dotknięcie anioła - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Ostatnia książka, którą przeczytałam z serii "Żydzi polscy" obok "Ucieczki z getta" podobała mi się najbardziej. Historia została spisana przez dorosłego mężczyznę, ale opowiedziana jest z punktu widzenia kilkunastoletniego chłopca, jakim był autor w czasie wojny. Jego rodzina niejednokrotnie była cudem ratowana. To niebywałe szczęście Henryk przypisuje momentami siłom nadprzyrodzonym - aniołom. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że jest to fikcja literacka, a nie świadectwo holokaustu. Polecam wszystkim zainteresowanym drugą wojną światową, którzy oczekują od lektury nie tylko suchych faktów.

Niesamowita historia Henryka Schönkera i jego najbliższej rodziny. Czytając tę książkę niejednokrotnie przychodzi nam do głowy myśl, że to niemożliwe, aby tyle razy autorowi i jego rodzinie udało się uniknąć śmierci. A jednak czuwał nad nimi jakiś anioł, który wiele razy im pomógł w tragicznych sytuacjach.

Autor książki tuż przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Oświęcimiu. Był wtedy małym żydowskim chłopcem, miał zaledwie osiem lat.

Jego opowieść to niezwykła historia, pełna cudów i niezwykłych przypadków, dzięki którym udało im się przetrwać.

Jego ojciec Leon Schönker był przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu i był bardzo dobrym malarzem. W książce opisany jest nieznany wątek historii Holokaustu związany z Oświęcimiem.

Powieść rozgrywa się w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni oraz obozie Bergen-Belsen.

Polecam przeczytać!

Księga zaklęć